Кои услуги да ги користите ако не го сакате Google?

алтернативи на услугите на Google

Можеби прашањето не е погодно за многу луѓе, затоа што Google го има значително голем (и значителен) број на услуги и од оние во одреден момент ги опишуваме.

Сега, ако имавме можност да прегледаме дел од историјата на Гугл од нејзините почетоци до денес, ќе видиме дека некои од услугите што ги користевме со голема инциденца, денес веќе не се присутни, затоа мора да се обидеме да најдеме други дополнителни алтернативи за задоволување на нашата потреба. Само за давање мал пример за ова можеме да го споменеме читателот на Google, што престана да работи на конкретниот датум што е закажан, ситуација што принуди многу луѓе да се обидат да најдат некоја друга слична услуга или апликации од трети лица што може да се користат за прочитајте ги нашите претплати и RSS новости.

Алтернативи за некои услуги на Google

Нема да можеме да знаеме во ниту еден момент дали некоја од многуте услуги што Google ни ги нуди во моментов, ќе престане да работи или едноставно ќе престане да се предлага бесплатно како што тоа го правеше фирмата; од оваа причина, сега ќе предложиме неколку алтернативи што би можеле да ги користиме, а кои доаѓаат од рака на други фирми дијагонално оддалечени од Google.

1. Дали постои алтернатива на „Пребарување на Google“?

Секако „да“, иако различните пребарувачи кои беа предложени од подеднакво важни фирми, не им се допаѓаат на редовните следбеници на „Гугл“, експлицитно повикувајќи се на Yahoo.com или Bing.com; Ако не сакате да бидете дел од нив, ви препорачуваме да посетите два навистина интересни услуги, овие се:

  • DuckDuckGo.com, кој (теоретски) не следи апсолутно ништо што можете да го испитате со овој пребарувач.
  • Startpage.com, кој е многу сличен на претходниот (се смета за доверлив пребарувач) и има мени на врвот исто како Google (за пребарување слики, видео или веб).

2. Алтернативи за Google Maps

Иако е точно дека „Гугл мапс“ е една од најчесто користените услуги во моментот, исто така е точно дека постојат неколку други алтернативи кои се можеби полесни и поудобни за употреба, вклучувајќи го следново:

  • Еве мапи Тоа е одлична алтернатива, која ви нуди да кликнете на зеленото копче за да можете брзо да го лоцирате местото каде што сте и некои други околини што може да ве интересираат.
  • Бинг Мапи Исто така, нуди добра можност за наоѓање на специфични региони и локалитети, иако мора да земеме предвид дека оваа услуга му припаѓа на Мајкрософт и затоа може да биде од голема предност за неговите следбеници главно.

3. Што можам да користам наместо Google Chrome?

И покрај постоењето на голем број одлични прелистувачи на Интернет, многу луѓе се водат со користење на Google, со одредени вкусови и преференции кои наместо тоа користат втора опција (за одреден вид навигација или истражување). Без да сакаме да влијаеме на читателот на кој било начин, можеби можеме дури и да го споменеме Хром како добра алтернатива за прелистување на интернет.

4. Некоја алтернатива за Google Mail?

Никој не може да не биде свесен дека услугата што моментално се нуди за Gmail е една од најбезбедните во однос на останатите и нејзината „двојна проверка“ (што беше споменато и од Мајкрософт); како и да е, ние исто така може да ги земеме предвид ProtonMail, што ви нуди можност да имате целосно приватна и безбедна сметка за е-пошта во исто време според нејзините развивачи.

5. Алтернативи на Google Drive

Ова е една од најчесто користените услуги од оние кои работат со датотеки хостирани во облак и исто така со документи компатибилни со канцеларијата на Microsoft; Постојат неколку алтернативи што би можеле да ги искористиме, од кои добро би можеле да предложиме:

6. Видеа на YouTube

И покрај тоа што во моментов има голем број портали каде има значително добар материјал за уживање (во однос на видеата), никој не успеа да го надмине она што YouTube го постигна во моментов; како и да е, незадоволство за присуство на несоодветни (или непристојни) видеа мотивираше многу луѓе да мора блокирајте одредени канали, бидејќи ова добра алтернатива за користење на овој портал без да мора да се менува, во друга.

7. Технологија на Гугл и Андроид

Ако следевме чекор по чекор сè што е поврзано Технологија на оперативниот систем Андроид (што исто така припаѓа на Google), можеби во овој момент имаме во наши раце еден од многуте негови уреди (мобилен телефон, таблет или вашиот Chromecast). Ако се обидувате да пронајдете алтернатива на ова опкружување, тогаш треба да се радувате на следната генерација на мобилни уреди што ќе имаат оперативен систем Firefox како оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.