Колку е отпорен Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Редми Забелешка 9 Pro

Во 90-тите години, кога мобилните телефони (сè уште не беа паметни телефони) беа на дофат на се повеќе луѓе, пластиката беше најкористениот материјал однадвор, бидејќи поради својата флексибилност, совршено ги издржа падовите и / ударите. Покрај тоа, тоа беше најдобриот метод за намалување на трошоците во растечката индустрија.

Како што напредува технологијата, не само што се зголемуваат екраните, туку и градежните материјали тие ја ставија настрана пластиката (иако сè уште е достапен во најевтините терминали) за алуминиум, челик и стакло. Овие материјали не апсорбираат удари како пластика, затоа многу корисници избираат да користат навлаки.

Во 90-тите и раните 2000-ти, кориците беа користени за да се држи мобилниот на ременот, а не да се спречи да се расипе при првата промена во случај на какво било паѓање, како што е случај денес. Ако барате груб паметен телефон кој не се крши при првата промена, Xiaomi Redmi Note 9 Pro е одлична опција за разгледување.

Отпорност на Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Реми Ноут 9 Про е покриен со слој од стакло што се покажа како еден од најотпорните на пазарот, иако може да се случи било случајно паѓање на терминалот. Момците во Xiaomi се толку сигурни во интегритетот на нивниот терминал, што објавија видео на YouTube за да го видиме колку може да биде отпорен подложувајќи го на различни тестови од падови, до ненадејни промени во температурата, поминување на секој од тестовите со одлични резултати.

Исто така, како и повеќето производители, нуди заштита од прскање вода, IP68 заштита, па ако терминалот малку се навлажни нема да имаме никаков проблем. Овој мобилен, како и сите оние што можеме да ги најдеме на пазарот со иста сертификација, не се потопуваат (иако некои производители го користат како рекламно тврдење).

Редми Забелешка 9 Pro

Веројатно е дека во текот на првите денови, ако можеме да го потопиме терминалот во вода за да направиме фантастични слики од нашиот одмор, без терминалот да претрпи штета. Сепак, при нормална употреба, сите паметни телефони трпат микро паузи кои не се ценат со голо око и дека со текот на времето може да предизвикаат целосно кршење на некој дел од уредот и вода да влезе внатре.

И покрај тоа што ја демонстрираше цврстината на овој терминал, како и другите од истиот производител, ако вашиот телефон претрпи незгода, имате различни места за да го поправите. Поправете го вашиот Xiaomi во Service10 Тоа е одлична опција што треба да ја разгледате, не само за нејзините цени, туку и за брзината на услугата.

Спецификации на Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Во Актуалидад Гаџет имавме можност да го анализираме Xiaomi Redmi Забелешка 9 Pro, терминал што, како што потенцираме во позитивните точки, се издвојува по квалитетен скок во градежништвото, автономија многу далеку од мнозинството терминали што можеме да ги најдеме на пазарот и сооднос карактеристики / цена што тешко ќе ги најдеме кај другите производители.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro се издвојува, покрај градежните материјали што му даваат врвен изглед, и за 6,67-инчниот екран со FullHD + резолуција, со формат 20: 9. Процесорот, Snapdragon 720 на Qualcomm, е придружуван од 6 GB RAM и 64 GB простор (простор што може да се прошири преку картички microSD).

Фотографскиот дел, други интересни аспекти на овој терминал, го потенцира главниот сензор од 64 MP, широк агол од 8MP, сензор за длабочина од 2 MP за портрети и макро леќа од 5 MP, сензор ни овозможува да фотографираме детали што не се достапни во повеќето терминали на пазарот. Камерата за селфи достигнува 16 MP (не е со широк агол) се наоѓа во горниот преден дел на екранот.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ни овозможува снимајте видеа во 4K квалитет со 30 fps, иако ако се определиме за оваа резолуција, просторот за внатрешно складирање брзо ќе се потроши освен ако не користиме картичка microSD за да ја зачуваме.

Батеријата, уште еден важен аспект на овој терминал, достигнува 5.020 mAh и е компатибилна со 30W брзо полнење (полнач вклучен во кутијата), што ни овозможува да користиме повеќе од интензивно користење на терминалот од ден за ден, без страв дека ќе останете без полнење при првата промена, што го прави идеален паметен телефон за оние луѓе кои денот го поминуваат надвор од дома и немаат можност лесно да го полнат.

Во однос на цената, Xiaomi Redmi Note 9 Pro може да се најде практично во која било продавница за помалку од 200 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.