Колку услугите за стриминг на музика им плаќаат на уметниците по пренос

колку плаќаат платформите за стриминг на музика

Потрошувачката на музика преку различните услуги на стриминг расте како што минуваа годините. Првите движења се забележани во 2004 година и оттогаш заработката не престанува да расте. Од друга страна, придобивките во физичките медиуми само се намалуваат. Сега, каква е исплатата што ја добиваат уметниците за сите овие услуги? Колку репродукции мора да имаат вашите работни места за да заработите просечна плата?

Во моментов има различни платформи на стриминг натпреварувајќи се едни со други. Сепак, најпопуларни се Spotify, Pandora, Apple Music и YouTube. Сите со милиони регистрирани корисници, но исто така е точно дека сите регистрираат загуби на крајот на годината. Од кога Информациите се убави Тие создадоа графикон што го следи плаќањето по преглед за сите достапни услуги; колку корисници има секој од нив (бесплатни и платени), како и колку репродукции се потребни за да се постигне просечна плата од 1.492 американски долари (оваа бројка е наметната од нив).

еволуција на заработувачката во секторот

Сè полошиот хардвер во заработката

Да започнеме со тоа, во Глобален извештај за музика Од оваа 2017 година е прикажан график каде што можете да видите кои се броевите постигнати од музичката индустрија. Како што ве очекувавме на почетокот, хардверот само се намалува наспроти зголемувањето на приходите од компјутерски услуги стриминг.

Сега, заработката настрана, да се фатиме за деловна активност и да го нападнеме она што навистина нè натера да го развиеме овој напис. И тоа не е ништо друго освен колку погледи ви се потребни за да заработите за живеење со различните услуги на стриминг.

Колку заработуваат уметниците преку стриминг на музика

YouTube е тој што плаќа најлошо за репродукција, иако е и оној што нуди најмногу корисници

Ако обрнеме внимание на тоа што сликата ни овозможува да анализираме, можеме да видиме дека YouTube е оној со најмногу корисници (скоро сите услуги на Google се на врвот). Y Популарноста на YouTube е неспорна: располага со повеќе од 1.000 милиони корисници. Сега, тоа е исто така услугата што плаќа најмалку по репродукција на уметници (0,0006 долари), па за да добие плата од 1.492 долари месечно, уметникот треба да добие 2,4 милиони репродукции во случај да биде независен уметник без рекорд етикета и 2,1 милиони прегледи ако е лиценциран уметник.

Следејќи го YouTube, ги имаме Spotify и Pandora, кои исто така се оние кои нудат најмногу корисници во споредба со конкуренцијата. Во овие случаи плаќањата се 0,0038 и 0,0011 УСД, соодветно. И, затоа, за да добиете фиксна плата, ќе мора да добиете 340.000 репродукции на Spotify и 1,1 милиони на Pandora.

Оние што нудат најмногу поволности се оние со најмалку корисници

Тешко е да се игра во иста лига со толку малку корисници. Зборуваме за услугите што им даваат најмногу придобивки на уметниците: Тидал и Напстер. И во двата случаи тие надминуваат еден денар од доларот по репродукција. Значи, добивањето пристојна плата би било прашање да достигнете 130.000 прегледи за Тидал и 90.000 прегледи за Напстер. Сега, пазарот што тие го нудат на уметниците е 4 и 5 милиони корисници, соодветно.

Од друга страна, исто така, коментирајте ги овие цени, тие се двете услуги што регистрираат најмногу загуби по корисник. Да бидеме попрецизни, Тидал остварува загуба од 6,67 УСД по корисник, а Напстер ја зголемува бројката на 7,78 УСД по корисник.

„Стримингот“ расте, но тешко се заработува за живеење. Силно препорачана метода за да се направите познат

Како што можеме да видиме на бројките на графиконот, не е лесно да се постигне монетарно враќање што ги тера уметниците да јадат своја работа. Особено ако зборуваме за независни уметници без издавачка куќа. Како и да е, платформи стриминг се подостапни начини да се направиш познат дека ако го споредиме со физичката поддршка. Со други зборови, полесно им е да ги репродуцираат делата преку различните музички услуги преку Интернет отколку да објават диск.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.