Samsung Pay наспроти своите конкуренти, лице в лице со Apple Pay и Android Pay

Слика на трите најпопуларни услуги за плаќање преку мобилен телефон

Пред некое време, плаќањата преку мобилни уреди влегоа во нашите животи за да останат. Во моментот тие ги користат само неколку корисници, кои се откажаа од кавгата секогаш да носат паричник и картички со себе, додека многумина почнуваат да се навикнуваат и ја ценат практичноста на бесконтактните картички.

Компатибилен паметен телефон и дека вашата банка дозволува плаќања преку овој метод се двата основни барања за да можете да плаќате во продавница со нашиот мобилен уред. Се разбира, пред да започнеме во тој момент, мора да избереме помеѓу Apple Pay, Samsung Pay и Android Pay, трите главни препораки за плаќања преку паметниот телефон и кои денес ќе ги споредиме, со сигурност да ве извлечеме од многу сомнежи.

Кои мобилни уреди се поддржани?

Ако имате мобилен уред со оперативен систем Андроид, скоро сигурно ќе можете да искористите плаќања преку вашиот терминал и тоа е Google дозволува употреба на Android Pay од верзијата 4.4 KitKat. Се разбира, потребно е да имате паметен телефон кој има NFC технологија и кој исто така не е вкоренет.

Што се однесува до Samsung Pay, како што сигурно си замислувавте, работата е нешто поограничена и е дека оваа услуга може да биде само во Samsung Galaxy S7, S7 Edge, S6, S6 Active, S6 Edge, S6 Edge Plus, опсегот на Galaxy A5 од 2016 и 2017 година, покрај секако во двете верзии на Галакси S8. Го привлекува вниманието на некои од најпродаваните терминали од јужнокорејската компанија како што е семејството Галакси Ј, иако сигурно во идните верзии ќе видиме како започнува да е достапна можноста за плаќање преку овие уреди.

Слика на Samsung Pay

Конечно Apple Pay е компатибилен со кој било iPad или iPhone што има NFC технологија, односно iPhone 6 наваму и со најновата верзија на iOS. Покрај тоа, можеме да го искористиме и плаќањето на нашиот Apple Watch, што во случај да биде синхронизирано со нашиот iPhone, ќе ни овозможи да плаќаме на уште полесен начин.

Ова се банките што се компатибилни со Android Pay, Samsung Pay и Apple Pay

За разлика од многу други земји, се чини дека банките се оние кои најмалку се обложуваат на новиот систем за плаќање во мобилна телефонија. Следно, ќе ја анализираме моменталната состојба, каде што Android Pay е многу малку засилен, давајќи им скоро цела важност на Samsung Pay и Apple Pay.

Услугата за плаќања на Google успеа да смета само на поддршката на BBVA во Шпанија, една од најважните банки во нашата земја и ширум светот, но која несомнено многу го ограничува обемот на дејствување на Google Play. Покрај тоа, исто така, лишува многу корисници да можат да ја користат оваа услуга секој ден. Во моментов гигантот за пребарување не објави нови договори, иако замислуваме дека тие не треба да чекаат долго.

Од своја страна Samsung Pay Да, успеа да се позиционира во добра позиција, благодарение на поддршката од CaixaBank, ImaginBank, Servicios Financieros El Corte Inglés, Banco Santander, Abanca и Banco Sabadell. Сите овие финансиски субјекти ја прават услугата за мобилни плаќања Samsung вистински лидер, иако во моментот е многу ограничена од неколку уреди што можат да се користат за извршување плаќања.

Јаболко Плаќаат страда нешто слично на она што се случува со Android Pay, а тоа е дека следниот декември ќе одбележи година од неговото лансирање во нашата земја, и може да се користи исклучиво преку Банко Сантандер. Се разбира, во случај на услугата Купертино, ова може да се користи и преку ресторанот за билети и карсурскиот премин. CaixaBank, ImaginBank, VISA и N2017 ќе се приклучат во 26 година, што несомнено ќе биде навистина важен чекор за мобилниот систем на плаќање на Apple.

Андроид исплата

Што е подобро, Apple Pay, Samsung Pay или Android Pay?

Одговорот на ова прашање е навистина комплициран и тоа е дека иако неколкумина од нас ја имаа привилегијата да ги користат трите услуги, повеќето корисници пробаа само оној што им го дозволува нивниот мобилен уред. За корисниците на паметен телефон Samsung, сигурно најдобра услуга ќе биде Samsung Pay, но за сопственикот на iPhone најдобра услуга ќе биде Apple Pay..

Реалноста е дека Android Pay е најслабата услуга од трите бидејќи можеме да ја користиме само ако сме клиенти на BBVA. Меѓу Samsung Pay и Apple Pay разликите се мали, бидејќи иако услугата Купертино е исто така многу ограничена, барем за момент, Samsung е исто така ограничен од неколкуте мобилни уреди на кои е достапен.

За мене, имам iPhone без сомнение најдобра услуга е Apple Pay, но ако држите Samsung во ваши раце, сигурно ќе се одлучите за Samsung Pay и доколку имате терминал за Android, најдобра опција ќе биде Android Pay.

Трите служби имаат уште долг пат, и тоа е дека сите тие мора да навлезат во нашата земја и во многу други, добивајќи поддршка од големите банки, па дури и од големите површини. Во тоа време, и кога е полесно да плаќаме со нашиот мобилен уред отколку со готовина или кредитни картички, ќе биде време да процениме која услуга е подобра. Во моментот би можеле да кажеме дека трите услуги се мерат, и се најдобри за секој корисник што ги користи.

Што мислите за мобилните плаќања и која е најдобрата услуга што ви е достапна?. Кажете ни во резервираниот простор за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи каде сме присутни и каде со нетрпение очекуваме да го слушнеме вашето мислење на оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.