Конвертирајте видео во секвенца на слика на Mac OS X

Видео до слики

Дали сте се обиделе да вратите единствена слика од видео? Несомнено, ги извршувавме овие типови на задачи и активности во различен број прилики, нешто што не е многу тешко да се направи бидејќи повеќето видео плеери имаат дополнителна функција што ни овозможува да го направиме тоа; Треба само да ја испитаме конфигурацијата на овој тип на плеер за да знаеме што е кратенка на тастатурата да се користи за да можеме имајте моментално снимање на точниот момент во кој го играме споменатото видео.

Ок сега Што е со спасувањето на сите слики од видеото? Логично, не можевме да фатиме рамка по рамка со природната функција што може да ни ја понуди мултимедијалниот плеер, бидејќи никогаш не би ја завршиле оваа операција на ефикасен начин. Поволно е што постои алатка што би можеле да ја користиме на компјутерите со Mac OS X систем, што ќе ни овозможи да го извезуваме целото видео во низа последователни слики.

Минималистички и целосен интерфејс на «Конвертирај видео во слика»

Прво мора да разјасниме дека оваа апликација за име Конвертирај видео во слика е компатибилно со верзиите Mac OS X 10.7 наваму, така што можеби нема да биде голем проблем што ќе го најдеме при извршување на оваа задача. Можете да аплицирате на апликацијата преземете од официјалната веб-страница од неговиот развивач, кој ќе ни понуди минималистички, но целосен интерфејс истовремено, нешто што ќе го цениме кога ќе го извршиме.

Единственото нешто што мора да земеме предвид неколку аспекти (по пат на трикови), така што низата слики што ќе ги спасиме од видео, се точни. За да го направите ова, мора да обрнеме внимание на дното на интерфејсот «Конвертирај видео во слика», како што има мал параметар кој ќе ни помогне да фатиме на рамките (сликата) секој пропуст на време.

Конвертор на видео-за-слика-за-Mac

На сликата што ја сместивме во горниот дел се предлага тоа на секои 10 секунди ќе се снима видео-слика увезени во „Конвертирај видео во слика“, нешто што можеме да го измениме според нашите потреби и очигледно, времетраењето на споменатото видео што треба да се обработи. Оттука, со останатите операции и функции што ги има оваа алатка е многу лесен за ракување, нешто што ќе го опишеме подолу за подобро разбирање на неговата употреба:

 • Изберете видео датотека. Ние мора да го притиснеме ова копче само за да го увеземе видеото што сакаме да го обработиме и од кое треба да ги спасиме рамките или сликите што се дел од него.
 • Отворете ја датотеката. Ова копче ни нуди можност да го пуштиме видеото што го увезовме преку претходниот избор.
 • Информации за видео. Помеѓу 2-те копчиња што ги споменавме погоре, ќе се прикаже видот на видеото што го увезовме (во првото поле) и неговото вкупно времетраење.
 • Резултати за формати. Во зависност од тоа што сакаме да направиме со спасените слики од видеото, ќе имаме можност да ги имаме во jpeg, png, tiff и уште неколку други.
 • Големина на излез. Стандардно, оваа вредност е 100%, иако ако сакаме слики во помала големина, можеме да го менуваме овој параметар.
 • Извоз на слики. Кога ќе го избереме ова копче, процесот ќе започне да покажува прозорец во кој ќе се генерираат секоја од сликите добиени од обработеното видео.

Овие се најважните функции што сакавме да ги споменеме за „Конвертирај видео во слика“, нешто што не бара големо знаење, туку мали совети и трикови што треба да ги прифатите при обработка на видео; Треба дополнително да се разјасни дека во информациите на видеото и конкретно каде сме информирани за времетраењето на видеото, ќе имаме можност да му се восхитуваме на времето во секунди. Ова може да ни помогне да знаеме како правилно да го поставиме параметарот во полето „Извоз на секој“, нешто што вклучува едноставна математичка операција.

На пример, врз основа на сликата што ја поставивме претходно, со параметрите поставени таму ќе стигнеме имаат вкупно приближно 90 слики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.