Претворете го вашиот Wii U GamePad во компјутер со Windows 10

Не е прв пат ниту ќе биде последен во кој ќе можеме да видиме како уред работи оперативен систем за кој не е дизајниран. Претходно веќе видовме уред со Apple iOS кој работи со верзија на Android, Apple Watch со Windows 95 или игри како Doom ... Овој пат ви покажуваме како корисник постигнал претворете го далечинскиот управувач Wii U во лаптоп Виндоус 10 и екран на допир, искористувајќи ја оваа функционалност што ја нуди контролата на несреќната конзола Nintendo, со која Јапонците не успеаја да го привлечат вниманието ниту на развивачите, на основниот дел од овој сектор, ниту на корисниците.

Во оваа прилика, работата што корисникот на бањоказуе мораше да ја изврши не е исклучиво софтвер, како што обично се случува во повеќето трансформации од овој тип, туку мораше да го отворите уредот за да инсталирате компјутер со HDMI конекција на екранот на уредот, но почитувајќи ја целата функционалност што ја нуди далечинскиот управувач, така што ќе можете да играте и игри на Nintendo и да извршувате целосни апликации за Windows 10.

Овој уред работи со Windows 10 и Cemu, емулатор Wii U, така што конзолата никогаш не ја губи својата функционалност во процесот. На видеото што ви го прикажувам подолу, можеме да видиме како овој „изум“ е способен да работи и со Windows 10 и со емулаторот Wii U брзо без никаков вид на оперативен проблем или заостанување од каков било вид.

Внатре во овој експеримент наоѓаме Intel M5 Core, со 4 GB RAM меморија, 64 GB внатрешна меморија, 2K LCD екран на допир, Bluetooth-врска, Wifi и слот за microSD картички до 128 GB. Со овој уред управуваат 2 батерии од 3.7 V и 4.000 mAh. Исто така, интегрира звучна картичка и USB-врска за поврзување на кој било USB-стик или тврд диск.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.