2017 година беше добра година за бесконтактно плаќање во Шпанија: 45% од корисниците

раст на употребата на Contactless во Шпанија

Во моментов е тешко да се најдат продавници кои немаат ПОС (терминал за продажба) или датафони. Покрај тоа, многу од набавките што ги правиме се направени преку кредитни или дебитни картички. И огромното мнозинство на банки веќе им нудат бесконтактни картички на своите клиенти. И според ВИСА во неодамнешниот извештај, Помеѓу септември 2016 и септември 2017 година, употребата на оваа технологија во Шпанија значително се зголеми.

Запомнете дека бесконтактна технологија која ни овозможува плаќања во ПОС компатибилни со само приближување на картичката. Доколку износот не надминува 20 евра, не барајте таен ПИН-број за да ја потврдите продажбата. И овој процес е сè почест да се види во различни продавници.

мобилна употреба во плаќања Шпанија

Според ВИСА, зголемувањето на оваа технологија во Шпанија во текот на цела година (до септември 2017 година) изнесува 17% во споредба со она што беше собрано до септември 2016 година. Или кажано друг начин: до септември 2017 година, 45% од корисниците ја користеле оваа технологија за извршување на своите плаќања.

Од друга страна, MasterCard исто така открива дека во шпанското општество Оваа опција за плаќање ја имаат 42% од оперативните картички. И има за цел во максимален период од 2 години сите ПОС-терминали да ја имаат спроведено оваа технологија. Од друга страна, не треба да заборавате на плаќања преку мобилни телефони или паметни часовници. Тие исто така ја користат оваа технологија и се повеќе банки прифаќаат платформи како што се Apple Pay, Google Pay или Samsung Pay.

Такво е брзото прифаќање на оваа технологија меѓу општеството што Се проценува дека во 2020 година повеќе од 90% од населението ќе се определи за овој вид плаќања. Според истражувањето, 33% од корисниците коментирале дека избрале бесконтактно плаќање заради практичноста и брзината.

Како последна точка, се споменува како беа потребни 10 години да се спроведе оваа технологија кај населението. И, тоа е дека беше подготвено во 2005 година и дури во 2015 година започна да се промовира меѓу банкарските клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Комори на Луција Шпанија dijo

    Технологијата во Шпанија напредува побрзо и мислам дека немаме на што да им завидуваме на другите земји. Овој систем на плаќање ми се чини многу поефикасен. Сигурно за неколку години ќе работиме мнозинството корисници на овој систем.