Лажното предупредување за коронавирус на телефон 632282524

Корисник @mestresso на ForoCoches.

Постојат презирни луѓе, способни да ја искористат секоја ситуација стрес или паника за да профитирате од тоа. Пример е она што се случува во Шпанија од вчера, каде што серија незабележливи луѓе се претставуваат како Министерство за здравство преку СПАМ-ланците на WhatsApp каде оставаат препораки за да избегнат заразување со коронавирус, додека тие вклучуваат врски до веб-страницата наречена „фармакоронавирус „создаден за продажба на маски и заштитни елементи.

Ако сте добиле WhatsApp од телефонот 632282524 со кој се тврди дека е Министерство за здравство, искористете ја можноста да го пријавите за СПАМ и не циркулирајте го СПАМ ланецот што го користат Бидете внимателни затоа што вашата корица може да биде убедлива.

Јасно е дека овие лица ќе ја искористат наивноста на постарите или најмладите, бидејќи мора да имаме предвид дека Министерството за здравство нема да контактира со нас преку WhatsApp кога ќе можат да испраќаат пораки за предупредување преку СМС, што е методот што го користи други јавни администрации како што се социјално осигурување или даночна агенција. Што повеќе, Министерството за здравство никогаш нема да вклучува врски до наводни аптеки за да ви продаваат здравствени производи, бидејќи ова Министерство нема трговска дејност. Во Шпанија, само фармацевтски дипломирани студенти можат да пазаруваат со овој вид на производи.

„Фармакијакоронавирус“ не е ништо друго освен веб-страница креирана ад-хок за да ја искористиме несреќната ситуација што ја доживуваме во врска со COVID-19 и телефонскиот број 632282524 не му припаѓа на Министерството за здравство. Ве покануваме да ги споделите овие вести со оние што може да ги сметате за ранливи на измамата и секогаш да ги потврдувате овие информации. Бидете будни и избегнувајте ако е можно и други корисници да бидат измамени. Ако сакате да купите лекови или заштитни средства, секогаш одете во овластени центри.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.