Лансирањето на PlayStation 5 е далеку од тоа да се случи

Секојпат кога некоја компанија лансира нов производ на пазарот, многумина се корисници кои веќе размислуваат за следната генерација. Во светот на телефонијата, повеќето производители ги обновуваат своите уреди годишно, додека во светот на конзолите за видео игри, ова обновување е многу побавнокако што технологијата напредува многу побавно.

Според извори поврзани со следната генерација на конзолата Sony PlayStation, PS5 е сè уште далеку од комерцијализиран, и покрај фактот дека Оваа година се одбележува 5-годишнината од лансирањето на ПС4. Лансирањето на PS4 Pro му овозможи на јапонската мултинационална Sony да има повеќе време да работи на петтата генерација на PlayStation, а според некои развивачи, не се очекува да се појави на пазарот барем до 2020 година.

 

Првата Плејстејшн се појави на пазарот во декември 1994 година. Втората генерација траеше 6 години за да пристигне, тоа се случи во 2000 година. Третата генерација, Плејстејшн 3, исто така, траеше уште 6 години за да започне, додека на Плејстејшн 4 траеше една година повеќе, 7 години . Ако се засноваме на времето на чекање помеѓу една и друга конзола, гласините дека Тие предложија можно издание на PS5 за следната година тие почнуваат да се тетерават.

Со лансирањето на Xbox One X кон крајот на минатата година, се чини дека Microsoft ја покри целата зголемена потреба на некои корисници да можат уживајте во вашите омилени игри со резолуција од 4k, нешто што во моментот не ни го нуди последното дотерување што го доби PlayStation 4 Pro, па веројатно Sony ќе го стори тоа прилично смирено со тоа што нема да се обиде да се совпадне со лансирање на нова конкурентна конзола што може да ја направи во сенка меѓу јавноста што нема префериран производител.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)