Poco F2 Pro: Повеќе екран, повеќе перформанси и поголема цена

Подружницата на Xiaomi се нарекува Pocophone пред две години дојде на шпанскиот пазар со својот Poco F1, терминал кој, искористувајќи ја употребата на „не толку премиум“ материјали во својата шасија, се залагаше за сместување на моќност што не беше на ниво на секого. Овој уред дојде со понуда за вредност за парите што брзо го позиционираше на врвот на горниот дел.

Сега POCO го претставува Poco F2 Pro уред кој порасна во спецификациите и на екранот на начин што исто така ја зголеми цената. Ајде да ги разгледаме неговите карактеристики и новости за да видиме дали навистина вреди да се плати 549 € за уредот.

Дизајн и приказ

Poco F2 Pro го наследува телото на Xiaomi K30 Pro, терминал кој има малку закривен заден дел од страните за да го направи поудобен во секојдневната употреба, остров со тркалезни леќи каде што ги имаме четирите сензори и цел екран со ултра- намалени рамки напред, немаме ни изрез, ни пеги, за ова тие се одлучуваат за распоредлива предна камера, според компанијата намерата со ова е да понуди поцелосно и извонредно искуство во однос на видео игрите.

 • Осветленост од 1200 г.
 • Употреба на предниот дел од 92,7%

Овој екран сака да биде протагонист, еден од најрелевантните чекори за претходниот модел. Имаме панел од 6,67 инч произведен од Самсунг со AMOLED E3 технологија што нуди сооднос на контраст од пет милиони аут и сертифициран за TUV Рајнленд. Сепак, имаме стапка на Освежување на сензорот на допир од 180Hz, едно од главните отсуства на овој екран што не надминува 60Hz во однос на освежување на содржината што може да се види. Резолуцијата на екранот е FullHD + со целосна компатибилност со спектарот HDR10 + и подобрени поставки за животната средина.

Хардвер за да одговара

POCO не сакаше да штеди на хардверот, нешто што прецизно и ја даде славата на фирмата. Затоа наоѓаме две верзии, и двете го монтираат многу моќниот Qualcomm Snapdragon 865, сепак, наоѓаме две верзии на RAM меморија кои имаат различни технологии, што ќе биде единствената опција за корисникот. Истото се случува со складирање до најмногу 256 GB со UFS 3.1 технологија со максимална брзина што е достапна на пазарот за ваков вид уреди за мобилни телефони.

 • Верзија на 8GB RAM меморија со технологија LPDDR5
 • Верзија на 6GB RAM меморија со технологија LPDDR4

Сите достапни верзии ќе вклучуваат 5G конекција, првото „лизгање“ од моја гледна точка со овој уред што можеше да спаси вклучување на оваа сè уште зелена технологија и што сигурно ќе помогнеше значително да се намали цената на уредот. Без сомнение, вклучувањето на 5G не е прашање на моќ и тешко е да се разбере движењето. Она што го имаме е WiFi 6 што гарантира прилично добар пренос на податоци од она што можевме да го експериментираме на други уреди кои веќе ја имаат оваа технологија и чија анализа веќе ја објавивме претходно.

Голема батерија и поголема поврзаност

Батеријата е нешто што особено загрижува кога имаме уреди со докажана моќност. POCO гарантира дека вашиот уред ќе достигне два дена употреба и за ова тие користат батерија од 4.700mAh. Тврдењето изгледа смело, сигурно ќе ни гарантира да пристигнеме на крајот на денот со добар товар, но не и да поминеме уште еден ден целосно. Haveе имаме брзо полнење од 33W што може да се користи со полначот и додатоците понудени во пакетот, нешто што треба да се има предвид.

Немаме знак за безжично полнење Qi, а уште помалку за обратно безжично полнење. Од своја страна наоѓаме НФЦ да извршиме плаќања или алатка што проценуваме да и ја дадеме на оваа одлика и Bluetooth 5.1. Што се однесува до софтверот, тој започнува со Android 10 под слојот за прилагодување POCO 2.0, кој има голема сличност со MIUI иако бележи мали разлики. Имаме дефинитивно отсуство на безжично полнење, што од моја гледна точка е многу поинтересно од фактот за сместување на чип компатибилен со 5G конекција, особено затоа што скоро секој може да пристапи до полнач Qi, сепак повеќето корисници нема да можат да уживаат 5G поврзаност на среден рок во реални услови. За безбедност имаме читач на отпечатоци под екранот.

Четири сензори одзади

Имаме четири сензори на задната страна, кои исто така имаат многу врска со Xiaomi K30 Pro. Имаме еден 64MP главна камера со отвор f / 1.89m, ќе биде придружена со а Секундарна леќа со широк агол од 13MP нуди 123 степени на амплитуда, за трета леќа имаме 2MP а единствената функција е да собира податоци за режимот портрет и конечно четвртата леќа е 5MP и е наменета за режим на макро на кратко растојание и на релативно мали предмети.

Во врска со снимањето видео, тој нуди 8K до 30FPS и 4K до 60FPS заедно со дигитален стабилизатор, ништо од ОИС што сигурно ќе го казни видеото забележливо. Што се однесува до предната камера, имаме систем со можност за повлекување од 20MP тоа ќе биде доволно за вообичаеното селфи што обично го споделуваме на социјалните мрежи или кој било друг метод. Овој систем што може да се повлече, ни овозможува повеќе да го искористиме екранот и иако значително го забавува системот за препознавање на лицето, тој изгледа доста успешен во однос на дизајнот.

Цена и лансирање на POCO F2 Pro

До следниот 25 мај нема да можеме да ги добиеме единиците POCO F2 Pro, она што можете да направите е да го резервирате во која било од неговите четири бои: сина, бела, виолетова и сива. Овој уред доби специјален попуст од 50 € за неговото лансирање, сепак, ова се неговите официјални цени за оние кои немаат резервирана единица:

 • POCO F2 Pro со 6 GB RAM + 128 меморија за складирање: Од 549 евра
 • POCO F2 Pro со 8 GB RAM + 256 меморија за складирање: Од 649 евра

Разликата помеѓу еден и друг модел е сто евра, вие одлучувате кој компензира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.