Google Maps ќе го подобри интерфејсот со нова лента за навигација

За Гугл може да се каже многу работи, добро и лошо, но едно од она што никогаш нема да можеме да го обвиниме Гугл е занемарување кога станува збор за ажурирање на неговите апликации. Скоро секоја недела момците од Маунтин Вју ги ажурираат своите апликации додавање нови функции и подобрувања, како и некои подобри во корисничкиот интерфејс. Последната апликација што ја помина овој валјак е „Google Maps“, ажурирање што ќе биде достапно за неколку часа за сите корисници. Оваа надградба ни нуди нов начин на навигација во апликацијата, така што наоѓањето на информациите што ги сакаме е многу полесно отколку порано.

Благодарение на ова ново ажурирање, новата долната лента тоа ќе ни покаже информации за сообраќајот во реално време, идеален за кога го користиме нашиот паметен телефон како GPS за да стигнеме до нашата дестинација. Оваа лента ќе се појави со лизгање од долу нагоре, исто така ќе ни покаже информации за продавниците или установите според нашите вкусови што се отворени во тоа време, како и местата во близина препорачани од корисниците или амблематски или типични места на градот во кои сме ние.

Со лизгање на лентата од долу нагоре, Google ќе ни покаже информации во различни категории: места, услови на сообраќај и јавен превоз. Во категоријата места ќе најдете места во близина заедно со краток опис, заедно со слики и впечатоци од корисници. Во категоријата сообраќаен статус, Google ќе не извести во минута за состојбата на патиштата во тоа време, ако има застој во сообраќајот, забавен сообраќај ... Конечно во категоријата јавен превоз, Google ќе ни понуди распореди на автобусите, возовите или подземните железници што ги наоѓаат во близина на нашата локација во случај да мора да се движиме низ градот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.