Моите први десет часа со Titanfall

 

Повеќе од 75 награди на Е3, исто толку на „Гипском“ и широко распространетата пофалба од печатот и јавноста кои можеа да гледаат или играат во живо, ја одобруваа новината на Забава за репродукција, креатори на саги и наслови како Medal Honor, Call of Duty 2 и, пред сè, Call of Duty 4: Modern Warfare, игра што постави цела генерација стрелци, поставувајќи ја границата толку високо што би можеле да кажеме дека никој на нејзините наследници успеа да го постигне тоа.

Од петокот можев да пробам титаниум случај благодарение на бета понудената од Respawn и EA и дека, отсега натаму, е отворена за сите што сакаат да ја испробаат оваа нова титула. Јас бев во можност да ги играм трите режими и двете мапи што ги нуди овој напред и моите впечатоци се навистина задоволителни. Се разбира, како и скоро секогаш, играта има свои несовршености за полирање. По скокот, моите размислувања и размислувања за тоа што го видов и играв. 

Titanfall_wallpaper2560x1440

Првото нешто што го привлекува вашето внимание е колку течно оди сè, а јас не зборувам за брзината на слики во секунда (работи скоро цело време со 60 FPS), туку за тоа како се оковани паркурските делови (или rидно трчање), двојни скокови благодарение на jetpack и борба на грбот на титанот. Сè е навистина добро изградено и поврзано и, пред сè, знае да изгледа како навистина свежо и романско искуство, со позадина веќе позната и на која ќе се прилагодиме без премногу напор.

Технички ова е местото каде што играта најмногу паѓа; на Изворен мотор Оној околу кој е развиен стои зад него веќе десет години и покрај фактот што фазите се со значителна големина и има многу движење за време на секоја игра, овој аспект можеше да се рафинира и дефинира многу повеќе, давајќи играта е поголемо техничко пакување.

Но, искрено, тешко е да се допре техничкиот аспект на играта за време на играта, бидејќи благодарение на проток веќе коментира, не престанува да се движи и да се биде активен во наслов неверојатно забавно и зависност што е, на крај, она што е најзабележително. Зборуваме за бета способна содржина (две мапи, 3 режими, титан и сл.) И покрај тоа, не може да се престане да се игра, да се испробуваат различни варијации на нашите војници или титани, да се обидат со нови тактики и сл.

вести_фото_37260_1391554281

Една од најконтроверзните точки од објавувањето беше фактот дека игрите се наменети за максимум 12 вистински играчи, во конфронтации 6vs6, надополнети со различни ботови што ќе му помогнат на секој тим и чија цел, со оглед на нивната страшна AI, е да се полни, на овој начин, да го скрати времето потребно за барање титан.

На мапата со Анхел Сити, урбана и фокусирана на кратки растојанија, бројот изгледа адекватен и можеби она што е надвор од мелодија се до пет титани по тим што може да се има во исто време, правејќи сè околу нас малку пораотично. Од друга страна, во Фрактура, другата мапа на бета, поотворена и пообемна, повеќе од вообичаено е да се меле околу теренот без да се најдат други пилоти (така се викаат човечки играчи) и да недостасува поголем број на вкупни играчи. Лично, мислам дека 8v8, па дури и 10v10 прекрасно би одговарале на играта; вистински срам Respawn не мисли исто.

Гласини и протекувања сугерираат дека последната игра ќе вклучува 14 мапи. Ако ја земеме предвид големината на овие и, да прекрстиме со прстите, претпоставуваме дека нивното ниво на дизајн ќе биде на одличното ниво што се гледа во бета-верзијата, тоа ќе биде повеќе од пристоен и извонреден број. Друга песна се оние шест режими што се извлечени од бета-кодот, без никаков вид на иновација над малку тешката Последен Титан што стои на бета верзија и нудат две слични како Уривање и борба до смрт.

Сето ова, како што велиме, не е ништо повеќе од шпекулација, бидејќи до денот на лансирање нема да знаеме со сигурност бројот на мапи, режими, оружје и други со кои ќе најдеме. Преминуваме со прстите така што ќе најдеме доволно разновидност за да останеме привлечени на играта долго време, секогаш имајќи што да постигнеме или отклучиме.

El Март 13 е веднаш зад аголот и денес имам повеќе желба отколку вчера.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.