Моменти на опаѓање на Биткоин, време на инвестирање?

По сите подеми и падови што го придружуваа животот на криптовалутите низ нејзината историја, вашите редовни инвеститори веќе ќе се навикнат на овие малку хаотични ситуации во кои проценката на електронските валути се менува преку ноќ. Утре.

Но, исто така е точно дека, за многу други, овој тренд продолжува да биде еден вид причина зошто да не се започне трговија Bitcoin со онлајн брокер или под кој било друг метод.

И тоа е тоа кога тие ќе се појават капки од овој тип при проценката на БТК и другите криптовалути, многумина не престануваат да го гледаат ова како уште една причина да не инвестираат во нив. Но, потребно е само малку преглед на овој неодамнешен пад - како и некои од претходните - за да се стават вакви настани во контекст. Исто така, да се види дека, можеби, тие не само што можат да бидат нешто вообичаено и зошто никој не треба да отстапува, туку и добро време за инвестирање.

Следно, ќе го разгледаме овој случај имајќи предвид, да, дека никогаш нема многу време да се инвестира во криптовалути, но само еден начин да се направи тоа: со претпазливост, многу студии и секогаш имајќи ги предвид многуте ризици.

Најновата есен

Од почетокот на Враќање на цената на БТК назад во мај 2019 година Не се сметаше за толку мала вредност како што покажа монетата на Сатоши Накамото овие последниве недели. Како што објави веб-страницата за финансиски вести Блумберг, нивото од 6.500 американски долари по единица што Bitcoin го покажа на 16 декември беше неговата нова линија за поддршка па дури и некои експерти тврдеа дека цената може да падне на 4.000 УСД.

Според експертите цитирани од интернет верзијата на овој медиум, загубите во вреднувањето на главната криптовалута може да бидат предизвикани од напад од кинеските власти врз секаков вид измама поврзана со криптовалути, постојаното присуство на кражби и хакери на криптовалути и недостатокот на доверба што овие фактори ја предизвикуваат кај големите инвеститори. А сепак, и покрај сето ова, исто така е можно да се помисли дека ова нема да биде последната есен. Бидејќи, веројатно, ќе има закрепнување. Како што веќе се има случено повеќе пати.

Минати примери

Цитат на цената на Bitcoin до декември 2019 година

Историската проценка на Биткоин - И од неговата рака онаа на останатите криптовалути - е планински венец врвови и долини што како ништо не покажува што тоа е вообичаено кај овој вид средства. Првиот од овие недостатоци може да се најде во раните денови на Биткоин, кога ова име сè уште не значеше толку многу, летото 2011 година. Во тоа време БТК се проценува на повеќе од 20 американски долари по единица откако чини помалку од еден долар пред неколку месеци. Сепак, пред крајот на годината, криптовалутата падна на два долари.

Повторно, следното лето повторно го означи почетокот на еден врв. Од шесте долари во јуни 2012 година, Биткоин достигна близу 1.000 во ноември 2013 година ... се додека не падна во средината на 2015 година, близу 200 долари.

Но, најдоброто допрва требаше да дојде. На почетокот на 2017 година, единица БТК чинеше близу 1.000 УСД. На крајот на истата година, нејзината цена беше близу 20.000 3.000. Започна времето на лудило во БТК. Една година подоцна падна под 12.000. Половина година подоцна беше близу 16. На 6.500 декември, повторно бев во една долина. Во долината на XNUMX.

Перспективата

Гледано како што видовме, ниту една долина или врв во историјата на Биткоин не била неповратна. На цените се очекуваат и се зголемуваат неочекувано и никој, или скоро никој, не може да го предвиди тоа. Значи, може ли да се каже дека оваа нова долина е лошо време за инвестирање? Па, вистината е дека не. Зошто може да биде, бидејќи никој не знае дали ќе продолжи да паѓа бесконечно.

Или можеби, кој знае, токму сега сме на најниската точка во долината. И, од сега останува само нова промоција. Ќе видиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->