Motorola, екранот на моето Moto X полуде

По неколку недели користејќи го мојот нов и обичај Моторола Мото Х (ти можеш видете го нашиот преглед на видео во Гаџет Актуалидад) Морам да кажам дека сум повеќе од задоволен од телефонот од Google и Motorola. Сепак, еден ден одеднаш мојот смартфон реши да полуди и екранот изгледаше како да е опседнат. Телефонот започна да дејствува самостојно, како што можете да видите на горната снимка на екранот поставена на Инстаграм, и немаше начин да се запре. Истражувајќи малку, гледаме дека ова е донекаде чест проблем кај телефоните произведени од Motorola.

Тоа е екран на допир на вашата Motorola прави чудни работи, еве ви донесуваме неколку решенија со кои сигурно ќе се стави крај на проблемот:

Чистење

Најчестиот проблем е што сензорите на екран на допир се распаѓаат ако не го одржуваме чист екранот. Исчистете го екранот на вашиот телефон внимателно и доколку имате некоја посебна течност за чистење на екраните на допир на паметни телефони и таблети, користете го. Ова е решението што го најдовме на десетици форуми и, неверојатно, нашиот Motorola Moto X започна да работи подобро.

Надградба на софтвер

Бидете сигурни дека вашиот Моторола Мото Х е ажурирана до најновата верзија на софтверот. Телефонот е достапен само во моментов, за продажба во САД. Сите оператори во земјата што го пласираат терминалот веќе го лансираа ажурирањето на софтверот што корегира неколку проблеми, вклучувајќи го и квалитетот на фотографиите направени со камерата на телефонот и контролите „Без допир“.

Ресетирање

Ако ниту една од овие опции не работела, тогаш препорачуваме да направите резервна копија од сите ваши податоци и да го ресетирате уредот на неговите фабрички поставки.

Овие три алтернативи треба да го решат вашиот проблем доколку е вашиот мобилен телефон Моторола не претрпел пад или бил во контакт со течности.

Повеќе информации- Motorola Moto X: Преглед и анализа на видео


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гонзало dijo

  Ми се случи со моето мото г. Во моментов имам проблеми со него. Стана неупотреблива, сосема луда. Имаше тврд заштитен мика на кој падна сок од нектар. Проблемот беше решен со чистење, но одеднаш се врати, иако сега поретко. Не знам од каде потекнува проблемот, го испуштив, но не напорно и секогаш со подпроспектор. Тоа е скоро ново и она што го направив е целосно отстранување на мика и се чини дека работи. Се надевам дека сега проблемот нема да се врати, бидејќи не секогаш се случува, тоа е несоодветно 🙁 поздравување

 2.   Хозе А.Муноз dijo

  Само што купив Moto G 4G и истото ми се случува, на моменти полудува. Прочитав дека тоа е нешто доста вообичаено. Tryе ги испробам овие решенија, да ги објавам ако успее.

 3.   робин dijo

  Изведете ја секоја од тие опции и не работи> :(

 4.   Роналд dijo

  Истата работа ми се случува со G4 Plus. Барате информации, се чини дека станува збор за дефект во дизајнот или избор на хардвер. Кога телефонот ќе се загрее на екранот, тоа го толкува како пулсирања. Тоа може да се случи при вчитување или барање на хардвер (процесорот паѓа на кратко и се загрева). Поради оваа причина, некои најдоа псевдо решение за намалување на осветленоста на екранот, што би ја намалило топлината во уредот.

 5.   Карлос dijo

  ДОБРИ ноќи имам стил на мото x и екранот полуде, беше во употреба преку ден и не паѓаше, тогаш почна да работи така од никаде, веќе го рестартирав и проблемот опстојува

  1.    Pablo dijo

   Здраво Карлос, ми се случува во моментов, јас веќе пробав се што ќе кажат и не работи, јас сум од Аргентина и се јавив кај моторола и не ми одговараат, имам стил на мото