Roidmi F8 Lite, моќност и разновидност по добра цена

Roidmi ја лансираше својата нова безжична правосмукалка F8 Lite, модел многу сличен на својот „голем брат“, успешниот Roidmi F8 Storm, но со многу подостапна цена. Со многу внимателен дизајн, огромна разноврсност благодарение на различните глави што ги вклучува, голема леснотија на употреба и голема автономија и моќност на правосмукалка, ова Roidmi F8 Lite станува една од референците во својата категорија ако ја разгледаме вредноста за парите. Ние го тестиравме и ви ги кажуваме нашите впечатоци.

Прекрасен и функционален дизајн

Roidmi избра да го задржи истиот дизајн во овој F8 Lite како во F8 Storm, што ми се чини успех. Тоа е трезна безжична правосмукалка, без оние „вонземски“ дизајни на некои други брендови, со многу трезвени линии и модерен и минималистички дизајн во кои ги имаме потребните елементи, без дополнителни важничене. Тие ја додадоа сината боја „Sky Blue“ што и дава повообичаен изглед, но во спротивно, тешко е да се направи разлика помеѓу двата модели.

Но, во овој тип на прибор, дизајнот не треба да ја нарушува функционалноста на уредот, и токму тоа е она што тие го постигнаа во оваа рачна правосмукалка. Неговиот модерен дизајн е совршен и за држење на правосмукалката од која било позиција благодарение на рачката 270º што ви овозможува да ја користите како конвенционална правосмукалка, да ја вметнувате во најнепристапните агли и сето тоа без да завршите со непријатност на рамото или зглобот. Исто така е успех да се откаже од класичниот „тригер“ на другите модели, тука копче го вклучува и истото копче го исклучува, со друго копче за режимот „турбо“. Додека вакуумирате, движете ја раката околу рачката целосно слободно за да ја поместите правосмукалката, не мора ништо да држите надолу.

Комплетен комплет и премиум спецификации

Да се ​​биде „Лајт“ модел значи да се прави без некои карактеристики што ги вклучува „Топ“ моделот (F8 Storm), но не греши затоа што најважните работи го одржуваат недопрен. Комплетот вклучен во кутијата е помалку комплетен, тоа е точно, но го вклучува она што навистина ви треба 99% од времето: главна глава со продолжувач да ја користи како подна правосмукалка, помала глава за употреба во душеци, седишта за автомобили, фотелји и други помали простори, дополнителен филтер на оној што веќе е вклучен во главната единица, основата и полначот.

Главната глава вклучува стандарден, заменлив ротирачки валјак, што го прави чистењето со оваа правосмукалка потемелно отколку со нормална правосмукалка што само ја вшмукува нечистотијата. Ја промашуваме втората четка за микрофибер во споредба со F8 Storm, и ЛЕД-светлото на главата за да осветли полошо осветлени места, како што е под креветот. Подвижноста на главата овозможува вакуумот да се ротира со едноставно извртување на зглобот, олеснувајќи го пристапот до аглите многу полесно, како и олеснувајќи го движењето помеѓу нозете на столовите. Со главната единица, тежината е 2,4 кг, што станува 1,3 кг кога се користи како рачна правосмукалка.

Неговиот циклонски дигитален мотор до 80.000 XNUMX вртежи во минута му дава голема моќ на вшмукување, и неговата вградена батерија ви овозможува да користите правосмукалка до 40 минути со користење на нормален режим. Ако користите режим „Турбо“, автономијата се намалува на 10 минути. Нормалниот режим на вакуумирање е повеќе од доволен за повеќето прилики, оставајќи го режимот „Турбо“ за многу специфични намени, така што автономијата на правосмукалката е повеќе од доволна за вакуумирање на нормален под. Полнењето на правосмукалката поминува многу брзо од нула до 100 за само два и пол часа. LED индикаторот ни овозможува да ја знаеме преостанатата батерија во секое време.

Благодарение на магнетната поддршка можеме да ја оставиме правосмукалката наполнета така што ќе биде подготвена секогаш кога ќе ни биде потребна, а неговиот дизајн го прави оставањето на видот не претставува проблем, така што кога е потребно, нејзиниот пристап е непосреден. На крајот, овие уреди се видливи или престанувате да ги користите поради мрзеливост да морате да го барате, да го монтирате итн. На сето ова мора да додадеме a напреден систем од четири филтри, со филтер ХЕПА и сунѓер способен да апсорбира честички ПМ-О3, со што можеме да ги елиминираме 99% од алергените од аспирираната површина, враќајќи го прочистениот воздух во околината. Ако некој е алергичен на грини дома, тој ќе знае доволно да ги процени овие спецификации.

Едноставно чистење и одржување

Откако ќе ги извршиме задачите за вакуумирање, можеме да продолжиме да го испразнуваме резервоарот. Тука не постои вид на торба, само филтер што ќе мора да го исчистиме за да може неговиот животен век да биде што подолг (друг е вклучен во кутијата). Резервоарот за чистење има капацитет за целосна употреба и неговото празнење се врши со отворање на долниот капак. Бидејќи е транспарентен резервоар, можеме директно да видиме дали е потребно да се испразни или не и треба помалку од една минута да се отстрани резервоарот, да се испразни и да се врати на место.

Покрај тоа, расклопувањето на сите делови за правилно чистење на уредот мора да се врши периодично, во зависност од неговата употреба. Тоа е многу едноставна процедура која трае само околу пет минути и ја остава правосмукалката беспрекорна да продолжи да се користи секојдневно. Не се потребни алатки, а дизајнот на различните делови дозволува и неговото отстранување и правилното поставување се многу едноставни дури и за најневесните во куќата.

Мислење на уредникот

Правосмукалката Roidmi F8 Lite успеа да стори без некои елементи за да ја намали цената на правосмукалката, но без да го намали она што е навистина важно. Иако содржината на кутијата не е толку комплетна како во моделот F8 Storm, разликата во цената значи дека за многу корисници овој Lite модел повеќе од исполнува нивните очекувања. Голема моќ на вшмукување, многу едноставно ракување и одлични карактеристики го прават тоа една од безжичните правосмукалки со најдобра вредност за парите на пазарот. Има и 5-годишна гаранција за моторот и 2 години за компонентите. Неговата цена на Амазон е 199 € (линк) што е исто така официјално место за продажба на Ziclotech, неговиот официјален дистрибутер во Шпанија и со кој ќе ја имаме официјалната гаранција.

roidmi F8 Lite
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 80%

 • roidmi F8 Lite
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Дизајн и лесна употреба
 • Моќ на вшмукување
 • Нема активирање за работа
 • 5 години гаранција на моторот

Contras

 • Без осветлување на главата

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.