NANODRONE vCAM, го тестиравме овој квадкоптер со камера

На пазарот има се повеќе квадрокоптери, нешто што помага да се појават подостапни алтернативи за нашите џебови како што е НАНОДРОНЕ vCAM, многу комплетен производ што ќе ги воодушеви оние кои сакаат да влезат во овој свет на контрола на воздушно радио.

Првото нешто што нè погодува во врска со NANODRONE vCAM кога ќе го извадиме од неговото поле е неговото намалени димензии, зафаќајќи простор од само 8 х 8 сантиметри. И покрај тоа што е многу мал, овој квадкоптер нè изненадува со додатоци кои обично се повеќе типични за поголемите и поскапи модели, како што е вградување камера со која може да се снима видео на картичка microSD.

НАНОДРОНЕ vCam

На ниво на градба, NANODRONE vCAM се чувствува многу цврсто во раката. Неговиот изглед е впечатлив благодарение на неговото куќиште со сјајна завршница и декорација што ја истакнува аеродинамичката форма на дронот. Секој од четири мотори тоа е добро заштитено од удари со гумени нозе што исто така ја прават задачата за слетување неспокојот. Овие мотори имаат вкупно четири пропела кои лесно се отстрануваат благодарение на метална алатка со која безбедно се лутаат без да се оштетат, многу корисно е да се променат лесно бидејќи како што знаете, пропелите се компонентите најранливи на падови и удари во овој тип на радио-контролирани играчки.

NANODRONE vCAM исто така доаѓа со a внатрешна летна школка што прецизно ја подобрува заштитата на елисите. Ова е многу интересен додаток за да се спречи пропелите да удираат директно во предмети што може да ги имаме дома, правејќи го летот многу побезбеден и позабавен ако го инсталираме овој додаток, за што е потребно да ги отстраниме пропелите со алатката што ние дискутирале. порано. Откако ќе се закачи внатрешното куќиште, големината на квадкоптерот се зголемува на 13 x 13 сантиметри, но и покрај тоа, сепак е впечатливо колку е мал.

НАНОДРОНЕ vCam

За контрола на NANODRONE vCAM имаме a многу комплетна станица работи во опсегот од 2,4 Ghz и користи четири батерии ААА. Оваа станица има пар многу чувствителни стапчиња со кои може да се контролираат различните движења на дронот. Додека левиот стап се користи за регулирање на висината на летот и ротацијата околу вертикалната оска на леталото, десниот стап го контролира движењето напред, назад и на страните.

Погодно е да имате одредено искуство при првото враќање, но ако тоа не е во наш случај, силно ви препорачувам да ја поставите внатрешната кутија за лет и да започнете да се запознавате со различните движења едно по едно. Односно, прво ги вежбаме лифтот и слетувањето, потоа движењето напред или назад и, конечно, страничните движења. Ако одиме малку по малку, кривата на учење ќе биде многу кратка и ќе можеме да започнеме да летаме природно, часовите ќе ни овозможат искуство да направиме сè посложени маневри.

Откако ќе се снајдеме во тоа, можеме да го искористиме огромна агилност со кои може да се пофали NANODRONE vCAM, и во однос на забрзувањето и движењата. Ако летаме на отворено, мора да ја земеме предвид брзината на ветерот и поради неговата мала тежина, не е погодно да се тестира доколку се надминат налетите од 28 км на час.

Треба да се напомене дека ако од која било причина NANODRONE vCAM не е стабилен и има тенденција да се движи систематски во една насока, станицата има серија на трим копчиња да се компензираат за овие неволни движења што влијаат на ракувањето. Ова обично се случува ако имаме оштетен пропелер што влијае на летот на беспилотното летало, па благодарение на овие копчиња, можеме да го поправиме овој аспект.

НАНОДРОНЕ vCam

Сега е ред да се потенцира камерата што го вклучува NANODRONE vCAM. Благодарение на оваа компонента, можеме видеоснимка за нашите летови од гледна точка на дронот, добивајќи спектакуларни погледи и снимки. За да снимиме видео, треба да вметнеме картичка microSD во задниот дел на NANODRONE vCAM и откако ќе завршиме, кликнете на малото копче на една од неговите страни. Од тој момент, снимањето на видеото ќе започне и ќе резултираме со видеа до 480 x 720 пиксели резолуција

Квалитетот на видеа снимени со NANODRONE vCA ToytronicМ е прилично добар со оглед на малата големина на оптиката и конечната резолуција. Без сомнение, додаток што треба да го земе предвид ако сме curубопитни и ако сакаме да експериментираме.

НАНОДРОНЕ vCam

Со сите овие опции, многумина од вас ќе се запрашаат колку трае батеријата за NANODRONE vCAM. Во овој случај, времето на летот е седум минути приближно после тоа, ќе треба да го поврземе со USB-порт и да почекаме 40 минути за да завршиме циклус на полнење што ќе ни овозможи да летаме повторно со максимално можно време. Јасно е дека седумте минути изгледаат оскудни, но тоа е нешто вообичаено кај повеќето беспилотни летала и квадкоптери, уште повеќе со оглед на употребата на камерата.

Ако ви се допадна NANODRONE vCAM и сакате да се поставите во команда на многу способен квадкоптер, можете да го купите за само 89,90 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.