Научете како да го поврзете вашиот PS3 контролер со вашиот компјутер

PS3 контролер

од Видео игри Мунди Продолжуваме со нашата серија на упатства за да го извлечете максимумот од вашите конзоли и периферни уреди. Веќе ве упативме за да знаете како да поврзете различни влошки на конзолата со вашите PC и бидете во можност да уживате во вашите омилени игри со карактеристични, ергономски и поволни контролори на Sony o Мајкрософт.

Сега е ред на DualShock 3 од ветеранот PS3 -иако ова упатство важи и за Сиксакса-, команда која како доказ за својот потенцијал при играње игри, не придружуваше во три генерации без промена на надворешниот изглед, сè до доаѓањето на PS4, каде што е ажурирано повеќе од погодно. Не чувајте ги контролорите во фиоката, бидејќи тие сè уште можат да се користат за да се исцедат најдобрите авантури на вашите компатибилни.

Процесот да се вклучи PC и твое DualShock 3 како Сиксакса Тој е многу едноставен и ќе ви требаат само неколку минути за да го имате целосно во функција:

Е ни треба:

 • Контролер на DualShock 3 или Sixaxis
 • Мини USB - USB кабел
 • Преземете го MotioninJoy 0.60005 (32-битна, 64-битна) Ако се сомневате која верзија да ја преземете, пробајте ја 32-битната верзија.

 

Чекори што треба да се следат:

 • Инсталирајте го MoitoninJoy 0.6.
 • Поврзете го DualShock 3 со кабелот со компјутерот, тој ќе го открие и за неколку секунди ќе се инсталира автоматски. Светлата на контролорот треба да трепкаат.
 • Отворете ја алатката DS3 на работната површина.
 • Еднаш во прозорецот, кликнуваме на Управувачот на контролорот. Проверуваме дека имаме Dualshock 3 и кликнуваме Инсталирај ги сите. Возачите ќе бидат инсталирани, а кога ќе завршите, далечинскиот управувач ќе вибрира, останувајќи оперативен за да се користи во која било игра и секогаш има приклучен USB кабел (бидете внимателни, кабелот секогаш мора да биде поврзан на истиот USB-уред како што го имаме направена инсталација Ако не, ќе мора да ја повторите инсталацијата)
 • Сега одиме на Брз почеток и во Изберете режим идејата ќе биде да ја обележите симулацијата на Xbox 360 и да кликнете на Овозможи.
 • Windows треба да го препознае контролорот или како контролор за виртуелна игра MotioninJoy или контролер за Xbox 360. Запомнете дека ќе мора да ги конфигурирате копчињата на контролорот за игрите.
 • Секој пат кога ќе сакаме да играме, едноставно мора да го отвориме DS3 TOOL, да го поврземе USB кабелот со DualShock 3 во соодветниот USB-уред, да ја провериме опцијата Симулација на Xbox 360, да кликнеме на Enable и да можеме да играме. На крајот од нашата игра, сè што треба да направиме е да го исклучиме USB кабелот.

Полнењето на далечинскиот управувач се врши на ист начин како и во PlayStation 3: само поврзете го USB кабелот со подлогата на помалиот крај, додека другиот оди на компјутер. Веднаш штом ќе го сториме тоа, контролните LED диоди ќе почнат да светнуваат, знаејќи дека четири црвени светла означете дека батеријата е наполнета на 100% (првиот вклучен во превод значи 25% од достапната батерија, вториот 50% и третиот 75%)

Се надеваме дека ова упатство е практично колку што е интересно и за вас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.