Најгрозоморните злосторства инспирирани од видео игрите

Криминал и видео игри

Човечкото однесување е ужасно тешко да се проучи и стандардизира во рамките на моделите дефинирани од науката или клиничката медицина. Вистина е дека трендовите и однесувањето може да се изолираат и анализираат одделно, каталогизирајќи различни психолошки нарушувања и ментални болести кои можат да се третираат преку терапија или лекови.

Но, не е неколку пати да наидеме на студии кои се насочени во спротивни насоки и кои можат дури и да се контрадикторни едни на други. Ниту, пак, постојат ретки епизоди на насилство што се случуваат без причина и мотив што реагира на логиката што треба да управува со умовите на детето на секој сосед, а токму денес, ви донесуваме компилација од застрашувачки настани што требаше да предизвикаат видео игри дополнително, ве покануваме на следното размислување: дали медиумскиот третман што го добивте беше фер?

 

 Хозе Рабадан, убиецот на катаната

Убиецот Катана

Овој случај беше многу популарен низ цела Шпанија поради ужасниот тројно убиство тоа беше сторено, станувајќи вест во странските медиуми. Во тоа време, уште во 2000 година, Рабадан беше очигледно нормално 16-годишно момче. Сепак, на 31 март истата година се случи незамисливото: тој се справи со а самурај меч дадени од неговите родители и ладнокрвно ги уби родителите и сопствената сестра -Само 11 години и со Даунов синдром-. Според податоците од обдукцијата, нејзината мајка немала можност да се брани, додека нејзиниот татко бил свесен што се случува.

Според полицијата, Рабадан признал дека масакрот бил инспириран од Final Fantasy VIII, игра со која убиецот беше опседнат до тој степен да ја носи истата фризура како главниот јунак на шоуто, Скај, иако мора да се нагласи дека загриженоста на момчето беше донекаде чудна: при претреси во неговата спална соба, покрај сатански судски книги. Неговата казна беше условена со страдање од а идиопатска епилептична психозаПонатаму, да се биде малолетник и со реформа на законот за малолетници, Рабадан отслужи само седум години, девет месеци и еден ден интернирање за тројно убиство ладнокрвно па дури и сметајќи на истекување. Тој во моментов е на слобода и се задржува каде се наоѓа.

Сон го убива својот татко со помош на пријател инспириран од Dead Rising 2

Андреу и Франциско

Овој случај нè сместува и во Шпанија, поточно во Аларо, Мајорка. Андреу Кол Тур, 19-годишен тинејџер уживал во удобен живот благодарение на среќата на неговиот татко во бизнисот, познат локален бизнисмен. Но, се чини дека животот не беше идиличен како што изгледаше: Андреу тврдеше дека неговиот татко постојано го малтретирал. Младиот човек многу сакаше видео игри, особено Call of Duty y Dead Rising 2, и обично имаше дневни игри сесии до 7 часа или дури 12 за време на викендите. Благодарение на онлајн играта, тој се запозна Франциско Абас, 21, со кого веднаш братуваше. Двајцата споделија блискост, дури и заедно мастурбираа на веб-камерата и завршија да спијат во ист кревет во куќата на Андреу - иако тој уверува дека, за разлика од неговиот соучесник, тој е хетеросексуалец, додека Франсиско тврдеше дека е за loveубен во својот пријател и дека се чувствува користени по кривичното дело.

Заедно, тие го испланираа убиството на бизнисменот и го пресоздадоа оружјето за кое сметаа дека е најдобро за злосторството: забиена бејзбол палка идентична со онаа во која многумина од нас користеле Мртвото Рајзинг 2. Но, тоа не беше далеку од рафинирано убиство соодветно на Братство на атентаторикако што требаше да се обидат двапати. Во првиот, тие го дрогирале таткото со дарежлива количина на Спиј и успеаја да го остават седан. Андреу не се осмели да му го зададе првиот удар на својот татко, па тоа го стори Франциско, непосредно пред пријателот да му каже дека го сака. Бизнисменот се разбудил и не можеле да го завршат убиството. Младите можеа да го убедат човекот дека раната на главата ја направил провалник кој влегол во куќата. Конечно, тоа беше во раните утрински часови на 30 јуни 2013 година кога можеле да го сторат кривичното дело, завршувајќи го животот на таткото на Андреу со клуб, и покрај отпорот што тој го наметна, како што беше откриено од извештаите на лекарите за судска медицина. Откако го убија, потрошија 500 евра на храна и купување видео-игра. Тие во моментов служат затвор и психијатрите утврдија дека не страдаат од никакво нарушување: тие знаеја како совршено да прават разлика помеѓу реалното и виртуелното.

 

Само Хало 3 предизвикува ... толку опсесија

Даниел Петриќ

Даниел ПетриќНа 16-годишна возраст доживеал инфекција поради која бил болен дома. Претходно, тој имаше сериозна расправија со неговите родители во врска со забраната за купување на играта Ореол 3, игра што ја запозна преку пријател и сосед. Родителите на двете момчиња, загрижени од опсесијата на момчињата со играта и нејзината насилна содржина, решија да им го одземат своето скапоцено богатство и да не им дозволуваат повеќе да ја играат. Сепак, Даниел, и покрај своето здравје, успеа да искористиш приликата надвор од куќата за да ја купи играта и тајно да се посвети маратонски сесии до 18 часа без пауза. Родителите наскоро ја сфатиле злобата на момчето и ја одзеле играта, која ја чувале во сеф каде имале и пиштол Бик ПТ-92 de 9 mm.

Една недела подоцна, на 20 октомври 2007 година, Даниел успеа да го отвори сефот кога го доби кодот за пристап. Го заплени пиштолот и со страшна студенило им се обрати на своите родители, на кои им го кажа тоа имаа изненадување за нив и мораа да ги затворат очите. Мајката на Даниел беше застрелана во главата, торзото и рацете, додека неговиот татко за чудо го спаси животот и покрај тоа што беше застрелан до черепот. По ова, Даниел го стави оружјето на неговиот татко, кого го сметаше за мртов, со невина намера дека може да ја измами научната полиција и да се појави како самоубиство. Неколку минути подоцна, сестрата на Даниел и нејзиниот сопруг пристигнаа во домот, каде убиецот им рече дека нивните родители се степале силно. Сестрата влезе внатре и брзо сфати што се случило; Тој повикал полиција и Даниел се обидел да побегне со камионот на неговиот татко, и вниманието, со играта Хало 3 на совозачкото седиштеНо, полицајците го запреле додека викал дека неговиот татко ја убил неговата мајка. Неговиот адвокат тврди дека неговата здравствена состојба и десетиците часови поминати во коцкање му го нарушиле судењето и го туркале да го изврши злосторството. Во моментов издржува доживотна казна затвор со преглед на казната закажана за 2031 година.

Lifeивотот е видео игра. Секој мора да умре во одреден момент »

Девин Мур

Девин Мур беше осуден во 2005 година за убиство на 3 полицајци откако бил уапсен за кражба на автомобил. Со одредена вештина, Девин успеа да го набави пиштолот калибар .45 на еден од полицајците кој го придружувал и убил тројца полицајци пред да избега од самата полициска станица управувајќи а патролен автомобил што тој го украл токму таму. Мур неодамна беше матурант во средно училиште, никогаш не беше проблематична личност, па дури и се запиша во воздухопловството на Соединетите држави. Очигледно, ова однесување би било условено со играње Grand Theft Auto: Заменик Град и тоа предизвика голема полемика во САД.

Мур, во моментот на апсење по краткото бегство, рече „животот е видео игра. Секој мора да умре во одреден момент ». На едно од испрашувањата, тој тврди дека бил во толку паника што одел во затвор што без причина ги застрелал полицајците. На неговото судење тој се изјасни за невин и бранителот тврди дека Девин страдал од посттрауматско нарушување на стресот, злоупотреба и малтретирање на деца биле користени дури и во обид да се спаси од смртна казна: и покрај овие напори и жалбите доставени до Кривичниот суд во Алабама, тој беше погубен од смртоносна инјекција на 9 октомври 2005 година.

 

Тој ја уби својата девојка затоа што „го контролираше нејзиниот дух“

Дариус Johnонсон и Моника Гуден

Дариус Johnонсон, редовен играч на Xbox 360, на кого и посвети многу часови, брутално ја уби својата девојка, Моника гуден, млада жена која имала само 20 години. Едно од четирите оружја на криминал беше конзолата Xbox 360 на Дариј, со кој удирајќи ја Моника повеќе пати по главата сè додека не беше во несвест. Потоа, користени до три различни ножеви и ја прободел својата девојка предизвикувајќи бројни повреди на грбот, брадата, вратот и стомакот.

Според убиецот, тој ставил крај на животот на младата жена затоа што уверил дека жената тој го контролираше својот дух и дека и тој го знаеше тоа Требаше да жртвувам некој од астролошкиот знак на Бик -Тој дури ја испланираше смртта на сопствениот дедо, од ист знак и сериозно болен и кого, lyубопитно, го исклучи токму поради неговата кревка состојба. Изјавите на овој човек ги запрепастиле истражителите, на кои исто така им го признал тоа кога ја уби својата девојка тој всушност се бореше со змеј.

Долговите се опасни

Тибија

Ова злосторство беше и многу гротескно во своето време. Се случи во Бразил а причината за спорот ја имаше играта Тибија во центарот на целта. Главните јунаци на оваа макабрена трагедија беа Габриел Кун, 12 години, и Даниел Петри од 16, пријатели, соседи и редовни граѓани на Тибија. Еден ден, Габриел побарал од Даниел да му позајми 20.000 кредити за играта. Даниел го прифатил и му верувал на својот пријател, со ветување дека ќе му ги врати во иднина. Како и да е, Габриел не го одржа својот збор па дури отиде дотаму што го блокираше Даниел на списокот на пријатели.

Во гнев, Даниел отиде во куќата на својот стар пријател и кога ја отвори вратата, тие се бореа се додека Габриел не подлегна на смртта од стегање. Подоцна, Даниел одлучи да го скрие телото на таванот во куќата, но телото на Габриел тежи премногу за него, па му поминува низ главата скрши го на парчиња со рачна пила. Кога почна да ги отсекува нозете, Габриел дојде кај себе, но тоа не го спречи убиецот да продолжи со ампутирање на долните екстремитети се додека не беше убиен од масовно крварење и шок. Повторно, Даниел се обиде да го подигне телото со кабел, но сепак му беше тешко, па се откажа и си замина дома со целиот спокој на светот. Мајката на момчето била таа што го пронашла нејзиниот син распарчен дома и на полицијата не и требало многу да го уапси Даниел, кој го признал злосторството. Потоа, обдукцијата на трупот откри дека бил анално навлезен од убиецот, кој негираше дека е хомосексуалец. Очигледно, и колку и да изгледа неверојатно за суровоста на злосторството, казната што ја доби Даниел беше само 3 години.

ПЕГИ

Како што можеме да видиме, сите овие случаи секогаш биле извадени од контекст и пофалени од жолтеникавоста на печатот, барајќи во видео игрите непостоечки виновник. Зависностите се штетни, без сомнение, било да е тоа за видео игри, злоупотреба на супстанции или нездрави навики - дури и некои здрави, однесени до крајност, можат да бидат опасни. Преку извештајот, ќе можете да забележите дека врската што е воспоставена од медиумите помеѓу овие страшни настани и светот на видеоигрите е донекаде кревкадобро причините секогаш биле подложени и подеднакво несреќни предизвикувачи и тоа се вистинските виновници за тие несреќи: болести, злоупотреби, одмазда или малтретирање биле присутни во опкружувањето на овие озлогласени случаи.

PEGI_4

Така, и покрај тоа што најтешките сектори можат да мислат со секторот, видео игрите не треба да се сметаат за зло или причина за толку многу несреќи. Точно, во рацете на играчите, родителите и воспитувачите е да знаат како да дадат соодветна доза и вредност за да уживаат во ова, хоби, кое патем, а исто така и со употреба на емпириски студии, достигнува зголемување на видната острина од неговите корисници - се зборува за до 20% од гејмерите кои се навикнати да играат акциони игри-, подобрете ја вашата меморија -Откриено е дека децата кои ги сакаат Покемон Тие имаа поголем капацитет за задржување со тоа што можеа да запомнат стотици имиња и карактеристики на ликовите - па дури и да ги прават со поголема веројатност да се дружат со други лица -проширување на кругови на пријателства и консолидирање на семејниот живот-.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мек dijo

  Кој е овој напис за таблоидите? Почит кон таблоидниот печат кој ги обвинува видео игрите за убиствата? Размислете за отстранување на овој напис како единствено што ќе стори е да создаде лошо име за светот на видеоигрите и / или овој блог и неговите членови.

 2.   Јару dijo

  Честитки, го достигнавте нивото на Антена 3 во однос на документацијата, конзистентноста и здравиот разум. Пресметување на сите во негативни броеви, да.
  Ако ме извиниш, морам да играм Супер Метроид, сакам да одам вечерва да ги разнесам работите со ракетен фрлач.

 3.   Картмен dijo

  Дали е ова портал за видео игри или ме спаси?

 4.   Гекоид dijo

  Ми дава чувство дека не сте ја фатиле статијата. Стандардно, започнува со жолтеникав тон и подоцна, прецизно, ги демонтира лажните постулати дека видео игрите имаат лошо влијание, а се користи истото оружје што го користат медиумите, но како бумеранг.

  Најтажно е да ги прочитате оние радикализирани коментари каде што се бара отстранување на написот или се ограничува слободата на изразување, кога токму истите тие луѓе жалат за реакционите начини на кои дејствуваат оние што ги криминализираат видеоигрите: не сфаќаат дека се ставени на нивното ниво. И тогаш имаме уште еден таму, кој вели дека тој ќе се вклучи во лансирање ракети: бидете внимателни, интернетот не е толку анонимен како што мислите, да видиме дали полицијата ќе се појави во вашата куќа. Бидете внимателни со интелектуалното ниво.