Наоѓање точни преводи за моите филмови во Windows

пребарувајте преводи за филмови

Ако сакаме да уживаме во добар филм дома со пријателите или семејството, имаме две алтернативи за извршување на оваа задача, едната е моќ внесете кој било портал на интернет (како што е YouTube) и побарајте оној што е од интерес за секого. Можеме да избереме да го преземеме споменатиот филм на нашиот персонален компјутер.

Ако сме преземале и филмот е на сосема поинаков јазик од нашиот, тогаш ќе мора да започнеме да ги бараме соодветните титлови за сè да биде совршено разбирливо. Во оваа статија ќе споменеме неколку алтернативи за кои можете лесно да ги користите преземете преводи на СРТ, што значи, оние кои точно добро се синхронизираат со движењето на устата на протагонистите на филмот.

1. Користење на Сублијт во Виндоус

Претходно, сакаме да споменеме дека ако преземавте серија RAR-датотеки што содржат филм внатре, тогаш можете прво да отидете на алатките што ги споменавме погоре за да избегнете извлекување на видеото. Во секој случај, оваа постапка нема автоматски да ги става титлите ако оваа датотека е вклучена во RAR. Она што ќе го споменеме следно, бара да ја имаме хостирана видео датотеката на тврдиот диск, бидејќи тоа е единствениот начин на кој можеме да ги преземеме точните преводи што одговараат на неа.

Сублијт

Алатката што ќе ја споменеме во моментот го носи името «Сублијт«, Кој е потполно бесплатен и што можете да го користите од неговата официјална веб-страница. Откако ќе одите таму, ќе мора да го користите копчето за преземање што се наоѓа во средината на екранот (како на екранот поставен на горниот дел). Кога ја стартувате оваа алатка, серија дополнителни датотеки ќе започнат да се преземаат, а подоцна, од корисникот ќе биде побарано да се регистрира со бесплатна сметка.

Можете да ја користите формата или вашата сметка на Gmail, ова е најдобрата алтернатива бидејќи тоа ќе спречи регистрација на лични информации. Кога веќе го имате самиот интерфејс, едноставно мора да го сторите тоа пребарувајте со прелистувачот на датотеки до видеото на кое му се потребни преводите. Во исто време, ќе мора да го повлечете кон интерфејсот на алатката, во тој момент таа веднаш ќе започне со работа за да ги бара во машините за пребарување (главно во Google).

02 Сабајт

Во повеќето случаи, резултатите се ефикасни, иако може да има неколку видеа што можеби немаат преводи за преземање од мрежата; Ако алатката ги пронајде бараните преводи за наведеното видео, треба да изберете кој било од нив само во резултатите, cсо десното копче на глувчето за да изберете која било од опциите во неговото контекстуално мени.

2. SubiT-апликација за да најдете преводи во овие филмови

Оваа алатка исто така ви нуди можност за најдете преводи за ТВ серија или филм. Интерфејсот што го има е многу поудобен и минималистички истовремено, бидејќи таму ќе треба да ја искористиме само малата лупа која се наоѓа кон десната страна за да ги најдеме нашите предлози.

SubiT-апликација 01

Можете да го напишете името на филмот во просторот лоциран на горниот дел или да изберете «» лоциран на десната страна за да го отворите прелистувачот на датотеки и да го изберете видеото за кое ни требаат преводи. Ако имаме среќа, соодветните преводи ќе се појават за неколку секунди. Вреди да се спомене дека при првото извршување (по инсталирањето) на оваа алатка, корисникот треба да го дефинира јазикот на насловите што му се потребни за неговите видео датотеки.

Ние понудивме две алатки, со неколку други алтернативи што ќе ги споменеме во подоцнежната статија. Позитивниот или негативниот резултат од титлите добиени со која било од двете алтернативи ќе зависи пред се од типот на филмот што го предлагаме. Ако е многу стара, сигурно ќе имаме негативни резултати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.