Најдобри бесплатни апликации за Windows

бесплатни апликации за прозорци

Виндоус практично претставува негов лансирање на доминантен оперативен систем во светот на компјутерите, со удел на пазарот близу 90%. Останатите 10% ги делат MacOS и Linux на Apple. Да се ​​има толку голем удел на пазарот носи имплицитен ризик, бидејќи хакери го прават Виндоус своја цел.

Но, не е сè лошо, бидејќи се доминантен оперативен систем во светот, тоа значи дека имаме на располагање голем број на апликации од секаков вид, апликации со кои можеме да сториме практично сè без да мора да поминуваме низ полето бр. време Еве ви покажуваме најдобрите бесплатни апликации за Windows.

Mac
Поврзана статија:
Најдобри бесплатни апликации за Mac

Виндоус го воведе Windows Store, за подоцна да го преименува во Microsoft Store, со Windows 8, со што стана одлична опција за сите оние корисници кои сакаат да инсталираат апликации целосно безбеден и ослободен од секаков вид на вирус.

Проблемот со апликациите достапни во оваа продавница е тоа се прилагодени на интерфејс на допир, дури и ако уредот не поддржува ваков тип на влез, така што бројот на достапни опции и функции е намален.

LibreOffice

LibreOffice

Ако обично работиме со текстуални документи, табеларни пресметки, па дури и со презентации, најдоброто решение што го имаме на располагање во моментов е Office. За неколку години, Мајкрософт ни понуди систем за претплата што го има за еден корисник месечна цена од 7 евра, така што е совршено прифатливо и ќе ни овозможи да го извлечеме максимумот од сите негови функции, покрај тоа што ќе уживаме легално во сите надградби.

Меѓутоа, ако го користите тоа што правиш е доста спорадичноМоже да се одлучите за LibreOffice, канцелариски пакет кој ни нуди процесор за текст, табеларна пресметка како и апликација за правење презентации. Овој сет на апликации ни ги нуди истите основни функции што можеме да ги најдеме во Word, Excel и Powerpoint. Меѓутоа, ако бараме поспецифични функции, тоа не е апликацијата што ја бараме.

Преземете го LibreOffice

VLC

VLC за Windows

Ако барате видео плеер за репродукција на кој било вид видео на вашиот компјутер, со VLC не мора да барате повеќе. Не само што е бесплатно, туку и бесплатно поддржува секој видео и аудио кодек најкористена денес на пазарот. Не само што е способен за беспрекорно репродукција на датотеки во формат .mkv (повеќе аудио записи и преводи), туку исто така ни овозможува да играме креатори на датотеки со H.265.

Додека верзијата достапна во Microsoft Store е дизајнирана да нудат интерфејс за допир, десктоп верзијата достапна на официјалната веб-страница на VideoLan, ни нуди голем број опции, опции како што е конвертирање помеѓу различни видео и аудио формати. VLC за Windows, во целосна верзија, можеме преземете ја преку официјалната веб-страница на VideoLan.

Мајкрософт да стори

Мајкрософт да стори

Кога ги планираме не само нашите работи во домаќинството, туку и ја организираме нашата работа, на располагање ја имаме апликацијата To Do, бесплатна апликација која исто така се интегрира со сите услуги на Microsoft, па ако обично работите со Office, ова е потребната апликација.

Ако не, вреди да се користи, бидејќи е единствениот бесплатен што не бара никаков вид на претплата. Благодарение на оваа апликација можеме да ги организираме нашите работни задачи, како што се задачи во домаќинството, како и да правиме списоци со компании, да организираме патување ... Единствениот услов за да може да се користи Мајкрософт да стори es имаат сметка на Microsoft.

XnConvert

Xn Претвори

Изведување едноставни задачи со нашите омилени слики, како што се големината, преименувањето, претворањето во други формати, е многу едноставна задача со Xn Прегледувач, и многу поинтуитивна од мајчината апликација што ни ја нуди Виндоус. Оваа апликација ги поддржува сите главни формати како што се JPEG, TIFF, PNG, GIF, WEBP, PSD, JPEG2000, OpenEXR, камера RAW, HEIC, PDF, DNG и CR2 и исто така ни овозможува да правиме презентации на нашите фотографии како да е Powerpoint

GIMP

GIMP

Фотошоп, како и Виндоус, е една од најстарите апликации во компјутерскиот свет, како Autocad. На сите им беше инсталиран Photoshop некое време, верзија што веројатно ја преземале од веб-страница. Со непримање ажурирања, да се биде а неофицијална верзија, го принудува корисникот повторно да презема нови верзии и ги прави потребните операции за повторно да работи, нешто што станува сè покомплицирано.

Ако сакате да заборавите на ажурирањата на Фотошоп и сè што го опкружува и вклучува, можеме да го искористиме ГИМП, бесплатниот Фотошоп. И кога велам бесплатен Photoshop, мислам дека оваа апликација практично ни ги нуди истите функции што можеме да ги најдеме во апликацијата Adobe, вклучувајќи ја и можноста за инсталирање на екстензии и додатоци за додавање нови функции и дополнителни функции.

Преземете го GIMP за Windows бесплатно.

Депл

Депл

Google ни ја нуди својата целосно бесплатна услуга за превод, услуга што исто така се интегрира во која било веб-страница ако користиме Google Chrome. Меѓутоа, кога сакаме да преведеме дел од текстот, а не цела веб-страница, мора да биде проблем да го отвориме прелистувачот.

За среќа, имаме DeepL, услуга за превод што користи вештачка интелигенција да понудиме преводи што е можно пореални. Интегриран е во системот откако ќе го инсталираме, па кога ќе притиснете Control + C (2 пати), апликацијата автоматски се отвара со текстот копиран и преведен на англиски (стандардно). Преземете DeepL преведувач бесплатно за Windows.

.Утн Меил

.Утн Меил

Ако апликацијата за пошта што е инсталирана природно во Windows не ги задоволува вашите потреби и не сакате да ја користите веб-верзијата на е-пошта, можете да ја пробате Newутн пошта, апликација која го интегрира рекламирањето во својата бесплатна верзија, рекламирање што можеме да го елиминираме ако плаќаме годишна претплата од 49,99 УСД.

Newton Mail е компатибилен со сите најкористени е-пошта, вклучително и IMAP. Бројот на опции е толку голем што ако сакаме да го искористиме професионално, Никогаш нема да ни недостасуваат опции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->