7 најдобри паметни телефони на пазарот со Dual SIM

Двојна СМС

Не многу одамна не беше чудно да се види како луѓето треба да носат два паметни телефони во џебовите, едниот личен, а другиот, обезбеден, на пример, од компанијата каде што работиме. Како и да е Времињата многу се променија и сега е можно да се носат две СИМ-картички, односно два различни телефонски броја во истиот терминал. Покрај тоа, денес бројот на уреди достапни со оваа одлика се повеќе и со огромен квалитет во повеќето случаи.

Ако барате мобилен телефон со двојна SIM, денес преку овој напис ќе ви покажеме 7 најдобри паметни телефони на пазарот со Dual SIM, и дека тие можат да бидат совршена опција за да носите два различни телефонски броја на еден мобилен уред и да ги користите наизменично кога ви треба.

Пред да започнеме, мора да ви кажеме дека повеќето терминали што ќе ви ги прикажеме на оваа листа припаѓаат на средниот или високиот опсег на пазарот, иако во рамките на нискиот опсег има и некои мобилни уреди, со карактеристика на Dual SIM , од кои поинтересно, иако не е лошо што за да можеме да се справиме со две СИМ картички со целосна леснотија, трошиме малку повеќе пари за стекнување на подобар терминал со интересни карактеристики и спецификации. Подготвени и со нешто да ги запишете сите податоци што ќе ви ги понудиме? Па, да започнеме.

OnePlus 3

OnePlus 3

OnePlus го направи тоа повторно и со тоа OnePlus 3 Уште еднаш ни нуди паметен телефон од висока класа, со повеќе од интересни карактеристики и секако со можност за користење на две СИМ-картички истовремено. Неговата цена е исто така уште една од нејзините големи предности, а тоа е дека можеме да ја добиеме со повеќе од интересна цена.

Ако сакате да го знаете спецификациите на овој терминал на OnePlusПодолу ќе ви ги покажеме детално;

 • Димензии: 152.7 x 74.7 x 7.35 mm
 • Тежина: 158 грама
 • Екран: 5.5 инчи AMOLED со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и 401 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820
 • RAM меморија: 6 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB без можност за нивно проширување преку картичка microSD
 • Главна камера: 16 мегапиксели
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Батерија: 3.000 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Dual-SIM, Bluetooth 4.2
 • Оперативен систем: Android Marshmallow 6.0.1 со сопствено прилагодување на OnePlus Oxygen OS

Чест 7

чест

Чест, подружницата на Huawei секогаш се обложувала на повеќето од своите терминали на одликата на преку SIM, што секако не недостасува во овој Чест 7, предводник на кинеската компанија.

Евалуацијата на овој мобилен уред може да се смета за многу добра, и иако не го достигнува нивото на таканаречените терминали од висока класа, тој има пониска цена, што може да го направи совршен за скоро секој корисник.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Honor 7;

 • Димензии: 143.2 x 71.9 x 8.5 mm
 • Тежина: 157 грама
 • Екран: ЛЦД со 5.2 инчи со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и 424 dpi
 • Процесор: HiSilicon Kirin 935
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 16 или 64 GB може да се прошири преку microSD картичка
 • Главна камера: 20 мегапиксели
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Батерија: 3.100 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, Dual-SIM, Bluetooth 4.1
 • Оперативен систем: Андроид 5.0 со можност за прилагодување на корисничкиот интерфејс на емоции

За да го завршиме овој комплетен терминал Honor, мора да го споменеме неговиот дизајн, тотално премиум со метални завршетоци и што ќе му се допадне на кој било вид на корисник.

Huawei P9

Huawei P9

El Huawei P9 Тој е можеби најдобриот смартфон со Dual Sim што можеме да го најдеме на пазарот, и кој лесно може да се спротивстави на другите мобилни уреди на таканаречениот пазар на висока класа во кој на пример можеме да ги најдеме Samsung Galaxy S7 или LG G5, кои сепак немаат можност да користат две СИМ-картички истовремено.

Следно ќе направиме преглед на главните карактеристики и спецификации на овој Huawei P9;

 • Димензии: 145 x 70.9 x 6.95 mm
 • Тежина: 144 грама
 • Екран: 5.2 инчи со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и 424 dpi
 • Процесор: HiSilicon Kirin 955
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 32 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Главна камера: 12 мегапиксели
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Батерија: 3.000 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2, Dual-SIM
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow со слој за персонализација на EMUI

Една од предностите на овој терминал е несомнено неговата камера, која, како што веќе знаеме, е сертифицирана од Leica, една од најдобрите брендови на пазарот за фотографија. Со набавката на овој Huawei P9, ние не само што ќе имаме уред со двојна SIM картичка, туку ќе имаме и вистински beвер од секој поглед во наши раце.

Алкател идол 4

Алкател

Алкател во последно време успеа да се измисли повторно за да развие сè поинтересни мобилни уреди. Една од последните е ова Идол 4 што секако ни нуди можност за користење на две СИМ-картички истовремено. Исто така, ни нуди низа многу интересни спецификации, кои ќе ги разгледаме веднаш подолу, за да можете детално да ги знаете сите информации за овој терминал.

 • Димензии: 147 x 72.50 x 7.1 mm
 • Тежина: 130 грама
 • Екран: ЛЦД со 5.2 инчи со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и 424 dpi
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 16 GB може да се прошири преку картичка microSD
 • Главна камера: 13 мегапиксели
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Батерија: 2.610 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2, Dual-SIM
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow

Покрај тоа, треба да се забележи важната заложба на Алкател да ги вметне најновите верзии на Андроид во своите уреди. Во овој случај, ја наоѓаме верзијата 6.0 на Android со која можеме да уживаме во најновиот софтвер на Google.

Чест 5X

чест

На оваа листа веќе разгледавме друг терминал за почеста, но не можевме да ја пропуштиме можноста да ви кажеме за тоа Honor 5X, еден од најдобрите уреди што можеме да ги најдеме сега на пазарот ако ги земеме предвид неговите спецификации и цената со која се нуди на пазарот.

Следно ќе извршиме преглед на главната Карактеристики и спецификации на овој Honor 5X;

 • Димензии: 151.3 x 76.3 x 8.2 mm
 • Тежина: 158 грама
 • Екран: ЛЦД со 5.5 инчи со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и 401 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 616
 • RAM меморија: 2 GB
 • Внатрешно складирање: 16 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Главна камера: 13 мегапиксели
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Батерија: 3.000 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, Dual-SIM, Bluetooth 4.1
 • Оперативен систем: Андроид 5.1.1 шекерче со слој за прилагодување на Emotion UI

Повторно во овој терминал на кинескиот производител мора да зборуваме за неговиот дизајн, со метални завршувања и дека многу личи на некои од големите терминали на пазарот. Со овој Honor 5X можеме да разјасниме дека разликите во дизајнот, помеѓу терминалите на средниот и нискиот опсег, се помалку ги радуваат корисниците.

Моторола Мото G4

Помина веќе некое време откако Lenovo ја купи Motrorola, но тоа не ја спречи успешната компанија да продолжи да лансира интересни мобилни уреди., како што е случајот со овој Moto 4G што го анализираа нашите колеги од Андроидис. Оваа анализа може да се види на видеото што го води овој напис и во следниот линк каде што можете детално да го запознаете овој смартфон на Motorola.

Ова се главните спецификации на Moto 4G;

 • Димензии: 153 x 76.6 x 9.8 mm
 • Тежина: 155 грама
 • Екран: 5.5 инчи IPS со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели и 401 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 617
 • RAM меморија: 2 GB
 • Внатрешно складирање: 16 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Главна камера: 13 мегапиксели
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Батерија: 3.000 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, Dual-SIM, Bluetooth 4.0
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow

Енергија Телефон Про 4G

Енергетски телефон про 4г

Шпанската компанија „Енерџи Систем“ е една од најистакнатите на пазарот на мобилна телефонија во нашата земја, и дека со текот на времето нè лансира со подобри и помоќни мобилни уреди. Се разбира, терминал со Dual SIM е исто така достапен, како и Енергија Телефон Про 4G, што покрај оваа одлика не нуди уште некои многу интересни карактеристики и спецификации.

Следно, ќе правиме континуиран преглед на главните спецификации на овој Energy Phone Pro 4G;

 • Димензии: 142 x 72 x 7.1 mm
 • Тежина: 130 грама
 • Екран: 5 инчи AMOLED со резолуција од 1.280 x 720 пиксели и 294 dpi
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 616
 • RAM меморија: 3 GB
 • Внатрешно складирање: 32 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Главна камера: 13 мегапиксели
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Батерија: 2.600 mAh
 • Поврзување: HSPA, LTE, Dual-SIM, Bluetooth 4.0
 • Оперативен систем: Андроид 5.1.1

Несомнено, на пазарот има се повеќе мобилни уреди со можност за користење на две СИМ-картички истовремено, нешто што не се случи пред само неколку години. Денес во оваа статија ви прикажавме 7 терминали со оваа одлика, иако има многу повеќе. Се разбира, ако сакате да ги слушате нашите препораки, мислам дека не треба да одите предалеку од терминалите на оваа листа, кои се најдобрите што можеме да ги најдеме на пазарот со повеќе од интересни цени во повеќето случаи.

Кој паметен телефон со одликата Двојна SIM сметате дека е најпрепорачан од сите што ви ги прикажавме на оваа листа?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Зенон шок dijo

  Исто така Samsung s7 edge

 2.   Луис Genенаро Артеага Салинас dijo

  Г5 недостасува, шампион

 3.   xavi dijo

  Ми недостига Xiaomi MI5, тој е добар дво-сим мобилен