Најдобрите филмови за гледање на Ноќта на вештерките на Нетфликс и други платформи

Она што несомнено е најстрашното годишно време пристигна. Ноќта на вештерките е тука, прелудиите на Божиќ, тинејџерски забави кои се претвораат во неспоредлив лов на сериски убиец... Не знам, има нешто во атмосферата што изгледа застрашувачко, не мислите?

Оваа година ќе ви ги олесниме работите, Ви донесуваме компилација со најдобрите хорор филмови за да уживате во Ноќта на вештерките со Netflix, HBO Max, Prime Video или Movistar+. Подгответе се за застрашувачката ноќ на Ноќта на вештерките благодарение на нашите препораки, иако имаме содржина и за целото семејство.

Ридовите имаат очи

Без да служиме како преседан, ќе започнеме со филм кој само за момент е достапна на Дизни+. Хорор класика што не може да се пропушти на овие важни датуми. Иако многумина ќе ви кажат да одите на класиката на Вес Крејвен, издадена во 1977 година, лично јас го претпочитам римејкот од 2006 година, со неговите мутанти, семејството киднапирано на долг автопат во САД и многу неизвесност.

Некој кој патувал дел од САД со автомобил како мене, не можел да престане да гледа во далечните планини размислувајќи што може да се случи.

midsommar

Уште еден речиси култен филм, и покрај неговото неодамнешно прикажување. Во 2019 година можевме да уживаме во овој психолошки хорор трилер, со преплавени чувства. Љубопитен фестивал што се одржува еднаш на секои деведесет години во Шведска, на место каде сонцето никогаш не заоѓа… што може да тргне наопаку?

Би рекол се или скоро се. Мидсомар се согласи со локалното население и странците за квалитетот на сценариото, стравот што го пренесува и неговата креативност. Можете да уживате во Amazon Prime Video со 4K резолуција за да уживате во секој детал.

It

Филмот на најмакијавелистичкиот кловн со кој можете да се соочите. Никогаш нема да ги видите балоните, жолтите мантили и напуштените куќи со исти очи, но она во што сум најсигурен е дека Никогаш повеќе нема да видите кловнови како оние слатки и пријателски настроени ликови.

Преработката од 2017 година ми се чини најинтересната опција за уживање дома, користејќи ги предностите на функциите HDR. Достапно на HBO Max и Amazon Prime Video, класично преработено на најсоодветен начин. Исто така, доколку ви се допадне, можете да го погледнете вториот дел.

Семето на ѓаволот

Не можеше да изостане дажбата на религијата и есхатолошкиот терор. Одиме на класика меѓу класиците, El Егзорцист. Објавен во 1973 година, тој е извор на автентични кошмари веќе неколку генерации, создавајќи чудна аура за свештеникот кој ни ја причестил првата причест.Сите сме помислиле: Дали овој свештеник практикува и егзорцизам?

Можете да уживате во Amazon Prime Video и на HBO Max, но би било соодветно да се создаде средина пред неговото гледање, секогаш имајќи на ум дека филмот е објавен пред приближно 30 години, ставајќи го соодветниот контекст на продукцијата и ценејќи ја заслугата зад него.

Вонземјанин, осми патник

Не можеме да негираме дека помеѓу 1975 и 1990 година се создавала вистинска магија во хорор филмовите, особено ако се земат предвид средствата што ги имале. Сега одиме во вселената со Вонземјанин, осмиот патник. Не сакам да расипувам, но на бродот всушност има седум патници... останатото ќе ви го оставам вам.

Придружувајте го Рипли на товарниот брод Ностромо, уживајте во темнината и постојаната напнатост дека во секој момент може да имате една од најнепријатните смртни случаи што можете да ги замислите, целосно проголтана од вонземјанин. Можете да уживате во овој и во сите филмови од сагата на Дизни+.

Прстенот - Сигналот

Со улогата на Наоми Вотс и Мартин Хендерсон, Прстенот Тоа е уште една од класиците што не можеме да ја пропуштиме на Ноќта на вештерките. Овој истражувачки новинар навлегува во урбана легенда за видео касета и серија застрашувачки настани кои се случуваат веднаш по нејзиното гледање.

Филм кој може добро да се види на HBO Max, без премногу ужас, но доволно за да ве држи залепени за екранот со вашите пуканки, еден од најприфатливите филмови од врвот што ви ги донесовме денес.

Подмолно

Достапно на Netflix и HBO Max. Ја раскажува приказната за Џош и неговата сопруга Реани кои се вселуваат во стара куќа. Започнуваме со несреќите кои тешко се објаснуваат, појавата и вознемирувањето на нешто што се чини дека е вистинското и вистинско зло.

Од креаторите на сагата Saw (James Wan и Leigh Whannell), тие бараат во овој хорор филм да извлечат клишеа кои функционираат исклучително добро, со одлична фотографија и амбиент, стравот што го чувствувате е реален... ќе имате ли друштво?

Проектот Блер Вештерка

Филм со аура на контроверзии поради неговиот маркетинг во моментот на неговото прикажување, бидејќи во 1999 година беше спонзориран како „пронајден материјал“, а не како фикција, што создаде многу љубопитност. Ја раскажува приказната за тројца студенти кои немаат што друго да прават освен да истражат убиство во осаменоста на шумата, што може да тргне наопаку? Овој филм не е достапен за пренос

Бабадук

Шест години по насилната смрт на нејзиниот сопруг, Амелија (Еси Дејвис) сè уште е изгубена обидувајќи се да го едуцира Семјуел (Ноа Вајсман), нејзиниот шестгодишен син, кој живее во ужас од чудовиште кое се појавува во неговите соништа и се заканува да убијте ги. Кога во неговата куќа ќе се појави вознемирувачка книга со приказни наречена „Бабадук“, Семјуел е убеден дека Бабадук е суштеството за кое сонувал. Кога неговите халуцинации ќе излезат од контрола, тој станува непредвидлив и насилен.

Можете да уживате во Amazon Prime Video во целосна резолуција

Други препораки

Овде ви оставам други препораки што можете да ги најдете во различни аудиовизуелни услуги за стриминг, бидејќи теророт е за сите публика:

 • Anabelle
 • Пуштете ме
 • Колибата во шумата
 • Злобно
 • Домаќинот
 • Така и на земјата како во пеколот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.