Најдобри апликации за работа од дома

Апликации за работа од дома

Работата од дома може да изгледа како утопија за сите оние луѓе кои никогаш немале можност да го сторат тоа. Со кризата со коронавируси, многу компании размислуваат да им дозволат на некои работници, што е можно повеќе, да работат од нивните домови, со цел да не ја парализираат целосно активноста на нивната компанија.

Екосистемот на апликации достапни денес за компјутери и мобилни уреди е многу широк и можеме да најдеме решенија од сите видови за да можеме да работиме од далечина како да го правиме тоа лично. Ако не сте разгледале кои се најдобрите апликации за работа од дома, ве поканувам да продолжите да читате.

Прво и најважно

Првото нешто што мора да направиме е да воспоставиме рутина од која не можеме да излеземе, односно да ја разгледаме работата како да сме во физичка канцеларија, со нејзините паузи за кафе, паузите за ручек. Ние исто така мора да поставиме распоред за работа. Работата од дома не значи дека секогаш треба да бидеме достапни на шефот или, ако сме, дека треба да работиме 24 часа на ден.

Апликации за комуникација

Ако работиме од дома и ја насочуваме нашата работа на нашиот компјутер, сакаме сè да биде достапно на нашиот компјутер. Ако треба да го користиме својот паметен телефон за да разговараме со колегите, брзо ќе се одвлечеме од вниманието на Инстаграм, Фејсбук, Твитер или со одговор на известувањата на WhatsApp. На пазарот имаме различни апликации ориентирани кон деловното опкружување кои ги избегнуваат овие проблеми.

Microsoft Teams

Microsoft Teams

Тимовите на Мајкрософт е алатката што Мајкрософт ни ја става на располагање за да работиме не само од дома, туку и во канцеларија, за да можеме да комуницираме со нашите колеги без да го користите телефонот во кое било време. Не само што ни овозможува разговори, туку исто така ни овозможува брзо испраќање датотеки. Покрај тоа, најдоброто решение е да се биде интегриран во Office 365, кога станува збор за заедничка работа на документи. Мајкрософт е потполно бесплатен.

Гасена

Гасена

Слак беше една од првите апликации што се појавија на пазарот за подобрување на деловните комуникации. Ни овозможува да испраќаме секаков вид датотеки, да креираме виртуелни состаноци ... но не ни нуди интеграција со Office 365, па ако обично работите неколку луѓе на ист документ, решението што ни го нуди Microsoft е идеално. Slack е бесплатен за одреден број корисници, додека Microsoft Teams е поврзан со претплатата на Office 365.

Skype

Skype

Во последниве години, Мајкрософт беше во можност да се прилагоди на потребите на корисниците и додаде нови функции на апликацијата за повици и видео повици на Скајп, потполно бесплатна апликација која исто така ни овозможува да испраќаме секаков вид датотеки и тоа, како тимовите на Мајкрософт е интегриран во Office 365. Skype е достапен на iOS, Android, macOS и Windows.

Телеграма

Телеграма

Иако станува збор за апликација за пораки, како WhatsApp, разноврсноста што ја нуди апликацијата за компјутери ја прави одлична апликација за тимска работа од дома. Покрај тоа, тоа ни овозможува да остваруваме аудио повици, така што можеме да го искористиме и за одржување состаноци со нашите колеги. Телеграмот е потполно бесплатен и достапен на Windows, macOS, Android и iOS.

Апликации за организирање на работа

Trello

Trello

Кога станува збор за организирање на задачите што треба да ги прави секој вработен во компанијата, на располагање ја имаме апликацијата Трело. Трело ни нуди виртуелна табла каде што можеме да ги организираме и доделиме задачите што вработените треба да ги прават. Откако ќе го сторат тоа, тие го обележуваат и одат на следниот. Trello е бесплатен и достапен на iOS и Android, Windows и macOS.

Апликации за пишување, креирање табели или презентации

Иако овој дел може да изгледа апсурден, тоа не е ако не користите редовно домашен компјутер за работа, бидејќи најверојатно немате инсталирано никаква апликација за пишување документи, креирање табели или презентации.

Канцеларијата 365

Microsoft Word

При креирање на кој било вид документ, решението што го нуди Мајкрософт е најдоброто и најцелосното што можеме да го најдеме денес на пазарот. Единствено, само што е потребна претплата на Office 365, претплата што не само што ни овозможува да ја користиме десктоп апликацијата, туку исто така ни овозможува да ги користиме Word, Excel и Powerpoint преку веб, без да ги инсталирате апликациите во ниеден момент .

Microsoft Word
Поврзана статија:
Најдобри трикови за Word

Цената на годишна претплата на Office 365 Personal (1 корисник) е 69 евра (7 евра месечно). и вклучува Word, Excel, Powerpoint и Outlook преку прелистувач и Access и Publisher како компјутерска апликација. Таа е достапна за Windows, macOS, iOS и Android

Ако планираме да работиме од дома во иднина, нема да најдеме подобро решение од ова, не само заради компатибилноста и стандардизацијата на неговиот формат, туку и заради големиот број опции што ни ги нуди, опции што опфаќаат каква било потреба може да помине низ нашите умови.

Страници, броеви и главна точка

Страници, броеви и главна точка

Ако сте корисник на Mac, Apple ни нуди бесплатни Pages, Numbers and Keynote, апликации со кои можеме да создадеме секаков вид на текстуален документ, табела за презентација. Иако бројот на опции што ни ги нуди не е толку голем како оној на Office, тој е повеќе од доволен за повеќето корисници. Проблемот што оваа апликација ни го нуди е тоа што има свој формат, што ќе нè принуди да ги извезуваме документите што ги создаваме во формати .docx, .xlsx и .pptx

Google Docs

Google Docs

Бесплатната алтернатива што Google ни ја нуди, наречена Google Docs, ни овозможува да креираме документи од нашиот прелистувач без да мора да преземаме никаква апликација. Проблемот со „Документи на Гугл“ е што тој користи своја наставка, наставка што не е компатибилна со „Офис“, затоа ќе бидеме принудени да ги конвертираме сите документи што ги создаваме, со ризик од губење на форматот што го носи тоа.

Апликација за поврзување со други компјутери од далечина

Не секој има среќа да може да работи од дома поради фактот што вашата компанија користи апликација за управување што е достапна само во вашата компанија. Во зависност од развивачот на апликацијата, веројатно имате опција што ни овозможува да работиме од други компјутери преку Интернет. Ако не, има и решение.

TeamViewer

TeamViewer

TeamViewer е една од класиците на компјутерите, бидејќи како Office, никогаш немал сериозен ривал што ги нуди истите карактеристики. TeamViewer ни овозможува далечинско управување со секоја опрема, опрема од која можеме да копираме или испраќаме датотеки, да разговараме со корисникот на истиот или што и да е друго што ќе ни падне на ум. Оваа услуга е достапна и на iOS и на Android, Windows и macOS, но не е бесплатна, иако е најдобро решение за далечинско поврзување со компјутер.

Далечинска работна површина на Chrome

Далечински управувач на Google

Chrome Remote Desktop е бесплатно решение што Google ни нуди за да можеме да се поврземе од далечина со друг компјутер, или да ја користиме апликациската програма за управување што ја користиме во канцеларија, да консултираме документ, да решиме проблем со функционирање на компјутер. Покрај тоа, тој е достапен и за iOS и за Android, така што можеме да добиеме пристап до него од далечина од нашиот паметен телефон или таблет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.