Ова се едни од најдобрите кинески паметни телефони на пазарот што можете да ги купите денес

Кинеско знаме

El кинески пазар на мобилни телефони Сè уште е во пораст и сè повеќе мобилни уреди што можеме да ги набавиме со спектакуларни спецификации и со многу ниска цена во повеќето случаи. Пред неколку дена веќе направивме список на  7 кинески мобилни телефони, добри, убави и ефтини кои се појавија на пазарот во 2015 година, но денес сакаме да одиме чекор подалеку и ќе го покажеме најдобрите паметни телефони произведени во азиската земја и кои можете да ги купите денес.

Секако, веќе мора да ве предупредиме пред да започнете да гледате и читате информации за терминалите, дека не се занимаваме со паметни телефони со поволна цена и зборуваме за елитата на кинескиот пазар и дека затоа тие ќе имаат повисоки цени кои во повеќето случаи надминуваат 200 евра.

Ако размислувате да го промените вашиот мобилен, во оваа листа што ја предлагаме денес ќе најдете неколку опции, кои се поинтересни, кои доаѓаат од Кина и кои ќе ве пленат веднаш штом ќе ги пробате. Подгответе се, започнуваме токму сега.

OnePlus 2

OnePlus

Првиот терминал на оваа листа е новиот OnePlus 2 И тоа скоро сигурно е најдобриот мобилен уред произведен во Кина што можеме да го купиме токму сега на пазарот. За жал и како што се случи со првата верзија, таа се продава преку системот за покани, иако некои онлајн продавници веќе почнуваат да го продаваат слободно, што е несомнено голем хендикеп кога станува збор за стекнување.

Подолу можете да го видите главните карактеристики и спецификации на овој OnePlus 2;

 • Димензии: 8 x 74.9 x 9.9 mm
 • Екран: 5,5 инчи со Full HD резолуција и со заштита од Gorilla Glass
 • Процесор: Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 octa-core (4 CortexA53 + 4 CortexA57) со Adreno 430 GPU
 • Камера: 13 мегапикселна задна и 5 мегапикселна предна страна со повеќе функции за фотографирање со одличен квалитет. Ви овозможува да снимате видеа со резолуција од 4K
 • Батерија: 300 mAh Li-Po
 • Оперативен систем: Андроид 5.1 со оперативен систем на кислород
 • Други функционалности: Читач на отпечатоци, USB Type-C, оптичка стабилизација, ласерски фокус, двоен LED блиц, Wi-Fi директен, DLNA, 4G

Нема сомнение дека се соочуваме со мобилен уред со огромна моќност, кој исто така има доста успешни завршни работи, иако како што можете да си замислите не станува збор за премиум дизајн и тоа би значело дека неговата цена ќе се зголеми за неколку евра.

Неговата официјална цена е 399 евра Во неговиот најосновен модел, иако во многу онлајн продавници за кои веќе разговаравме пред да го најдете со нешто пониска цена.

За да го завршиме, ви го оставаме овој напис во кој можете да откриете каде и како да го купите новиот OnePlus 2 без покана.

Huawei Ascend Mate 7

Huawei

ова Huawei Ascend Mate 7 Beе има една година стар на пазарот, но и покрај тоа, тој продолжува да се покажува како еден од најцелосните терминали од Кина што можеме да ги најдеме на пазарот. Со метален дизајн и целиот луксуз во детали и спецификации, може да биде одлична опција ако она што го бараме е голем смартфон, бидејќи да не заборавиме дека има екран од ништо повеќе и ништо помалку од 6 инчи.

Сега ќе го разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Huawei Ascend Mate 7;

 • Димензии: 157 x 81 x 7.9 mm
 • Екран: 6 инчен IPS LCD
 • Процесор: HiSilicon Kirin 925 окта-јадро (4xA15 на 1.8GHz + 4xA7 на 1.3 GHz) со графички процесор Mali-7628
 • Камера: 13 мегапиксели назад и 5 мегапиксели напред.
 • Батерија: 100 mAh Li-Ion
 • Оперативен систем: Android 4.4 KitKat
 • Други функционалности: Wi-Fi Direct, 4G, читач на отпечатоци

Цената на овој Ascend Mate 7 на пазарот е 370 евра, иако можеби ако сакате да го добиете овој терминал треба да почекате неколку дена или недели и тој е многу близу официјално да биде претставен новиот Mate 8, што ќе направи цената на овој уред значително да падне. Исто така, можеби Mate 8 ги освојува нашите срца без да ни ги уништи џебовите.

Huawei Ascend Mate 7 можете да го купите преку Амазон ТУКА.

Xiaomi Mi4

Xiaomi

Чекајќи го тоа Xiaomi официјално го претстави Mi5, што не треба да трае долго да се случи, ова Mi4 Тоа е нејзин предводник и несомнено е еден од најдобрите мобилни уреди произведени во Кина. Има низа интересни карактеристики и спецификации што го прави многу моќен смартфон, зачинет со секогаш лесниот, брз и убав слој на прилагодување на MIUI, и секако со цена што малку уреди од висока класа можат да ја достигнат.

Овие се главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Mi4;

 • Димензии: 2 x 68.5 x 8.9 mm
 • Екран: 5 инчен Full HD IPS + OGS LCD екран
 • Процесор: Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 четири-јадрен (4 × 2.5GHz) со 330 графички процесор
 • Камера: 13 мегапиксели одзади и 8 мегапиксели напред
 • Батерија: 080 mAh
 • Оперативен систем: Android 4.4.3 KitKat со MIUI UI
 • Други функционалности: Читач на отпечатоци, USB Type-C, оптичка стабилизација, ласерски фокус, двоен LED блиц, Wi-Fi директен, DLNA, 4G

Неговата цена денес би можеле да кажеме дека е доста намалена, во однос на која стигна до пазарот и тоа е изнесува 260 и 295 евра, во зависност од тоа каде го купувате, што го прави спектакуларен смартфон со цена што скоро би можеле да ја класифицираме како смешна.

Можете да го купите Xiaomi Mi4 преку Амазон Не се пронајдени производи.

Meizu MX5

Meizu

Meizu ги прави работите многу добро во последно време и јасен пример за ова е ова Meizu MX5, чија највпечатлива точка е несомнено нејзината камера од ништо повеќе и ништо помалку од 20.7 мегапиксели и која ни нуди можност да добиеме фотографии со огромна топлина и острина. Сепак, никој да не помислува дека остатокот од спецификациите не се на висина на задачата, а тоа е дека се соочуваме со терминал кој би можел совршено да се спротивстави на главните уреди на пазарот.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Meizu MX5;

 • Димензии: 9 x 74.7 x 7.6 mm
 • Екран: 5,5 инчи со FullHD AMOLED резолуција и заштита од Gorilla Glass 3
 • Процесор: MediaTek MTK6796 окта-јадрен (4 × 2.2 GHz) заедно со PowerVR G6200 MP4 GPU
 • Камера: 20.7 мегапиксели одзади и 5 мегапиксели напред
 • Батерија: 150mAh Li-Ion
 • Оперативен систем: Flyme OS 4.5 базиран на Android
 • Други функционалности: читач на отпечатоци, ласерски фокус, двоен LED блиц, Wi-Fi директен, DLNA, GLONASS, 4G

Неговата цена се зголеми многу во споредба со другите паметни телефони на компанијата, иако сè уште не е превисока ако ја споредиме со некои терминали слични на него што се достапни на пазарот. Ако правилно пребаруваме во мрежата на мрежи Овој Meizu MX5 можеме да го купиме за цена од 344 евра.

Може да го купите Meizu MX5 преку Амазон ТУКА.

Honor 6 Plus

чест

Чест, подружницата на Huawei продолжува да лансира уреди со огромен квалитет и со изненадувачки цени, барем, заради тоа колку се ниски. Еден од овие случаи е Honor 6 Plus Има неколку повеќе од интересни карактеристики и спецификации и успешен дизајн, во кој барем се в inубивме уште од првиот момент кога имавме можност да го видиме и допреме.

Покрај тоа, мобилните уреди на Honor имаат интересни карактеристики што се продаваат на многу понормален и вообичаен начин отколку другите уреди со кинеско потекло на пазарот.

Овие се главните Карактеристики и спецификации на Honor 6 Plus;

 • Димензии: 46 x 75.68 x 7.5 mm
 • Екран: 5,5 инчен IPS LCD
 • Процесор: Кирин 925, 4 јадра на 1,3 GHz и 4 на 1,8 GHz
 • Камера: 8 мегапиксели двоен заден дел и 8 мегапиксели напред исто така
 • Батерија: 3600 mAh
 • Оперативен систем: Android 4.4.2 со EMUI
 • Други функционалности: LTE, NFC, Bluetooth 4.0, Wi? Fi n, GPS, IR

Неговата цена не е прениска бидејќи е околу 400 евра, иако ако пребаруваме и шушкаме на Интернет, скоро сигурно можеме да го купиме со заштеда на непарното евро.

Овој Honor 6 Plus можете да го купите преку Амазон ТУКА.

Xiaomi Redmi 2

Xiaomi

Конечно, не сакавме да го исклучиме Xiaomi Redmi 2, што е паметен телефон кој априори нема спецификации, но тоа е повеќе од доволно веднаш штом започнеме да го користиме. Што ако добие одлична нота е во дизајнот, кој исто така можеме да го избереме во неколку бои и според неговата цена е што можеме да го купиме за нешто повеќе од 100 евра, иако можеби со доаѓањето во Европа цената на овој терминал од кинескиот производител оди малку нагоре.

Овие се главните карактеристики и спецификации на овој Xiaomi Redmi 2;

 • Димензии: 134 x 67.2 x 9.4 mm
 • Екран: 7 инчи со HD IPS LCD резолуција и со заштита од Gorilla Glass 2
 • Процесор: Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 четири-јадрен (4 × 1.2GHz) со Adreno 306 GPU
 • Камера: 8 мегапиксели наназад и 5 мегапиксели напред
 • Батерија: 200 mAh Li-Po
 • Оперативен систем: 4.4 KitKat со MIUI UI
 • Други функционалности: ГЛОНАСС, Wi-Fi Direct, 4G

Официјалната цена на овој терминал за Кина е 116,50 евра, иако како што веќе рековме, можно е кога ќе слета во Шпанија и други земји, оваа цена да се зголеми во голема мера, за наша несреќа.

Како што секогаш велиме во оваа листа има многу паметни телефони, но не сите што се или во овој случај што можеме да ги купиме. Овие се според нас некои од најдобрите паметни телефони со кинеско потекло што можете да ги купите денес на пазарот, но ние би сакале да ги знаеме вашите предлози и вашите препораки. За ова можете да го искористите просторот резервиран за коментари или социјалните мрежи во кои сме присутни.

Дали некогаш сте купиле паметен телефон со кинеско потекло?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Уругвај dijo

  Најдобар кинески телефон е iphone !!!

  1.    Виламандос dijo

   Може да биде, иако Apple не е компанија со кинеско потекло.

   Честитки!

 2.   Хавиер Бенавидес dijo

  Мислам дека капацитетите на батериите не се добро специфицирани.

  Одличен напис, целосно се согласувам дека овие терминали се највисок квалитет и моќ на кинеското производство, додајте го на списокот и телефонот P8000 со врвни карактеристики со многу содржана цена.

  1.    Виламандос dijo

   Кои не се точни Хавиер? Ние ги зедовме од повеќето официјални страници на производителите.

   Елефон P8000 беше меѓу кандидатите да се провлече во оваа листа. Да беше 10 на пример, сигурно ќе беше во него.

   Поздрав и благодарност за вашиот коментар!

 3.   Марко dijo

  онеплус 2 е најдобар: 0С

 4.   Алберто dijo

  Сите спецификации на батериите не се во ред. Ве молиме прегледајте ги.
  Ви благодариме.