Најдобри клиенти за протокол за инстант пораки за Windows

Апликации-пораки-прозорци-0

Во овој пост ќе разгледаме некои од најдобрите мултипротеколни клиенти за инстант пораки за Windows според мене, меѓу кои се и areвездата гостин на оваа група,Телеграма, Иако во реалноста оваа апликација не е мултипротокол, туку е создадена специјално за неа, мислам дека е потребно да се спомене затоа што многу погодува особено на мобилните платформи и сега има „неофицијален“ клиент за десктоп системи и сите да бидат рече, тоа работи доста добро. Тоа ќе биде исклучок во статијата.

Враќајќи се на предметната тема, има шест избрани Од кои ќе ги споменеме неговите карактеристики и можности кога станува збор за разговор со нашите пријатели, познаници или семејство, како и можност да испраќаме датотеки како што се фотографии, видеа или документи и да извршуваме групни разговори. На кратко, можеме да комуницираме на кое било ниво со луѓето што ги сакаме и кои, се разбира, исто така ги имаат инсталирано овие услуги.

 1. имо месенџер: Овој клиент за инстант пораки има своја мрежа, така што не само што делува како чист и тврд интерфејс на друга мрежа и исто така дозволува групни разговори и говорни пораки. Во верзиите за мобилни платформи на iOS и Android исто така дозволува говорни повици преку VoIP и нешто многу важно, а тоа се истовремените сесии. Ако ја немате апликацијата инсталирана во тоа време и сте премногу мрзливи да ја преземете, можете да пристапите и преку неа.Апликации-пораки-прозорци-1
 2. Телеграма (не е мултипротекол): Влезе силно особено во мобилните платформи претставувајќи се како „сериозен“ конкурент до семоќниот WhatsApp, иако на доста растојание како со Line. Сепак, надворешен развивач имплементираше десктоп клиент за Windows и други системи во кои исто така можеме да испраќаме датотеки, фотографии и документи со групни разговори и многу минималистички и добро работен интерфејс. Треба да се спомене дека сè уште е во рана фаза на развој, така што може да даде грешки.Апликации-пораки-прозорци-2
 3. Пиџин: Како и другите, таа е мулти-протоколна апликација која во основа беше развиена за Linux-средини, но сега има и верзија за Windows. Со Пиџин, можете да се најавите на вашите многу сметки користење на ист интерфејс и комуникација на различни протоколи, како што се AIM, Google Talk, Yahoo, IRC, MSN, ICQ, Jabber и многу други мрежи за размена на инстант пораки и разговор. Тоа е одлична алатка за „големите“ комуникатори и луѓето кои сакаат многу да разговараат на мрежите, па дури и за канцелариски средини. Конечно споменете дека Пиџин е напишан врз основа на отворен извор и затоа е потполно бесплатен.Апликации-пораки-прозорци-3
 4. Трилијан: Оваа услуга е именувана по истоимениот измислен лик во романот „Водич за галактички патник“ од Даглас Адамс прва верзија позната како Trillian Astra. Во рамките на оваа апликација имаме една бесплатна и една платена (Trillian Pro). Овозможува мулти-сесија во рамките на истата услуга и поддржаните протоколи се AIM, ICQ, Windows Live Messenger (MSN), Yahoo! Messenger, IRC, Novell GroupWise Messenger, Bonjour, XMPP и Skype иако бара да се чува отворен во позадина.Апликации-пораки-прозорци-4
 5. Дигсби: Покрај поддршката на неколку најчесто користени и најчести протоколи како што се Google Talk, AIM, Yahoo…, тој исто така дозволува видео повици, но само од десктоп апликацијата. Не доби многу ажурирања во последно време, но неговиот социјален аспект за споделување содржина преку Твитер и Фејсбук, како и уредниот интерфејс со употреба на јазичиња во разговорите, ја прави опција за разгледување.Апликации-пораки-прозорци-5
 6. Инстант птица: Не придонесува многу во споредба со другите, тој е клиент за инстант пораки што поддржува неколку протоколи (услуги) и тоа ви овозможува да имате поврзани повеќе сметки истовремено. Користете Instantbird ако… сакате истовремено да се поврзете со сметки на Windows Live Messenger, Yahoo, AIM, Jabber, Google Talk, меѓу другите.Апликации-пораки-прозорци-6 

 

Повеќе информации - Chad2Win - услуга за пораки преку мобилна телефонија што ви плаќа за неговата употреба


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.