Ова се најдобрите паметни телефони за оваа 2016 година

https://youtu.be/PlStUiB1xSE

И покрај фактот дека поминаа само неколку месеци од 2016 година, во првите месеци од годината се случија голем дел од презентациите на мобилните уреди што ќе бидат референца за следните 365 дена. И на CES што се одржа во Лас Вегас и на Светскиот мобилен конгрес што се одржа во Барселона пред неколку дена, од повеќето од најважните производители успеавме да видиме голем дел од предводниците за оваа 2016 година.

Благодарение на ова, сега е можно да се направи список како оној што ќе го направиме денес со најдобри паметни телефони за оваа 2016 година. Свесни сме дека во текот на целата година ќе бидат презентирани нови уреди кои можат да заработат место на оваа листа, но сè укажува на тоа дека ќе биде тешко да се провлече во неа.

Можеби Huawei P9, новиот iPhone 5SE или iPhone 7 ќе освојат место во овој одбран клуб, но многу се плашам дека списокот на најдобри терминали за 2016 година ќе претрпи многу малку измени од сега до 2017 година. Нашиот облог е дека ќе биде исто со промена или воведување на новиот iPhone 7 што треба официјално да биде претставен во месец септември.

По целиот овој вовед, ајде да ја разгледаме заедно листата на најдобри паметни телефони за оваа 2016 година?

Samsung Galaxy S7 / Galaxy S7 Edge

Samsung

Без сомнение, една од најголемите starsвезди на Светскиот мобилен конгрес беше Samsung Галакси S7 во неговите две верзии. Јужнокорејската компанија уште еднаш направи интересни подобрувања во својот предводник, иако би можеле да кажеме дека снемува идеи и има сè помалку вести што ќе ги најдеме, овојпат во однос на Galaxy S6.

Со нов, уште помоќен процесор, поддржан од спектакуларен RAM меморија од 4 GB, Овој нов Galaxy S7 ќе ни овозможи да извршуваме каква било активност. Неговата изведба е сигурна, како и квалитетот на сликите што ги правиме со неговата нова камера која може да се пофали со сензор, со помалку пиксели, но кои се многу поголеми.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Galaxy S7;

 • Димензии: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm
 • Тежина: 152 грама
 • Екран: 5,1 инчен SuperAMOLED со резолуција QuadHD
 • Процесор: Exynos 8890 4 јадра на 2.3 GHz + 4 јадра на 1.66 GHz
 • 4GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија: 32 GB, 64 GB или 128 GB. Сите верзии ќе можат да се прошират преку microSD картичка
 • Главна камера од 12 мегапиксели. 1.4 мм пиксел. Двојна пикселна технологија
 • Батерија: 3000 mAh со брзо и безжично полнење
 • Ладење со течен систем
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со Touchwiz
 • Поврзување: NFC, Bluetooth, LTE Cat 5, WiFi
 • Други: Двојна SIM, IP 68

iPhone 6S / iPhone 6S Plus

Јаболко

El Не се пронајдени производи и iPhone 6S Плус Не е претставен во 2016 година, го сретнавме во септември 2015 година, но без сомнение тој е еден од најдобрите паметни телефони на пазарот и сè додека iPhone 7 не се појави на пазарот тој ќе продолжи да биде репер на Apple на пазарот и еден од најдобрите достапни терминали.

Со Премиум дизајн и неколку интересни новости овој уред на Apple е несомнено еден од најдобрите уреди што можеме да го купиме, иако неговата цена може да биде превисока за повеќето џебови.

LG G5

LG

El LG G5 Тој е еден од мобилните уреди што најмногу нè изненади откако беше претставен на MWC, а тоа е дека LG направи многу ризичен облог воведувајќи ги таканаречените LG Friends што ќе ни овозможи да ја прошириме батеријата на терминалот или подобрете ја камерата. Покрај интересна новина на модулите, Исто така, се соочуваме со паметен телефон на кој не му недостасува енергија или камера што е несомнено една од најдобрите што можеме да ја најдеме на мобилен уред.

Следно ќе ги разгледаме главните спецификации на овој LG G5;

 • Димензии: 149,4 x 73,9 x 7,7 mm
 • Тежина: 159 грама
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 820 и Adreno 530
 • Екран: 5.3 инчи со Quad HD IPS Квантна резолуција со резолуција 2560 x 1440 и 554ppi
 • Меморија: 4 GB LPDDR4 RAM меморија
 • Внатрешно складирање: 32 GB UFS може да се прошири преку microSD картички до 2TB
 • Задна камера: Двојна стандардна камера со сензор од 16 мегапиксели и широк агол од 8 мегапиксели
 • Пред: 8 мегапиксели
 • Батерија: 2,800mAh (отстранлив)
 • Android 6.0 Marshmallow оперативен систем со сопствен слој за прилагодување на LG
 • Мрежа: LTE / 3G / 2G
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, AC / USB Type-C) / NFC / Bluetooth 4.2

Од денес и во моментот не е позната цената или датумот на лансирање на овој LG G5, но сите ние сме желни да ги знаеме овие информации и особено да можеме да го тестираме овој нов терминал. Со ова можеме правилно да го процениме овој паметен телефон и исто така да знаеме дали ги исполнува очекувањата што ги покрена.

Xiaomi Mi 5

Xiaomi

Xiaomi беше уште еден од производителите што го искористија Светскиот мобилен конгрес за да ни претстават нов мобилен уред. На Xiaomi Mi 5 од кои со месеци слушавме гласини беше терминалот официјално претставен од кинескиот производител кој уште еднаш ни нуди терминал со спецификации кои водат директно до таканаречената висока класа, иако неговата цена не е ништо како онаа на другите слични уреди.

Покрај тоа, во оваа пригода тие воведоа релевантни новини и успеаја да го полираат нивниот дизајн за да станат една од референците за оваа 2016 година со целосна безбедност. Единствениот негативен аспект е дека можеме да го купиме само овој смартфон, во повеќето земји од светот, преку трети лица бидејќи Xiaomi сè уште не ги продава своите терминали на официјален начин повеќе отколку во неколку земји.

Сè уште не знаете длабоко за Xiaomi Mi 5?, Еве ви даваме комплетен преглед на неговиот главни карактеристики и спецификации;

 • Димензии: 144.55 x 69,2 x 7.25 mm
 • Тежина: 129 грама
 • 5,15-инчен IPS LCD екран со QHD резолуција од 1440 x 2560 пиксели (554 ppi) и осветленост од 600 nits
 • Процесор Snapdragon 820 Четири јадрен 2,2 гигахерци
 • Adreno 530 GPU
 • 3/4 GB RAM меморија
 • 32/64/128 GB внатрешна меморија
 • Главна камера од 16 мегапиксели со 6P леќа и OIS со 4 оски
 • Секундарна камера од 4 мегапиксели
 • Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, жариште; Bluetooth 4.1; Поддршка за A-GPS, ГЛОНАСС
 • УСБ-тип Ц.
 • Ултразвучен сензор за отпечатоци
 • 3.000 mAh со Брзо полнење 3.0

Sony Xperia X

Sony

Кога скоро сите чекавме презентација на Sony за Xperia Z6, што може да изгледа малку рано ако го земеме во предвид краткото време на кое Xperia Z5 се најде на пазарот, јапонската компанија не изненади со полици во серијата Z, за да објавува и официјално го претставува Семејство Xperia X.

Предводник на ова семејство и на Sony воопшто е овој Xperia X, кој следејќи ги дизајнерските линии на Z6 ни нуди подобри перформанси и неколку нови нови спецификации дека ќе ви покажеме следно.

 • Димензии: 69.4 x 142.7 x 7.9 mm
 • Тежина: 153 грама
 • 5-инчен екран со FullHD резолуција
 • Процесор Snapdragon 650
 • 3GB RAM меморија
 • 23 мегапикселна главна камера
 • Предна камера од 13 мегапиксели
 • Батерија од 2.650 mAh
 • 32GB / 64GB + микроSD
 • Андроид 6.0 слез
 • Страничен читач на отпечатоци

Досега можевме само да го видиме и допреме Xperia X некое време на MWC, но сензациите беа несомнено многу добри. Сега ќе треба да почекаме да стигне на официјален начин за неколку недели за да видиме од прва рака дали тие чувства се вистински и дали се соочуваме со спектакуларен смартфон од висока класа и една од референците на пазарот на мобилни телефони за оваа 2016 година.

Microsoft Lumia 950

Мајкрософт

Во оваа листа вметнавме неколку мобилни уреди со оперативен систем Андроид, на iPhone кој има iOS како оперативен систем и не сакавме да заборавиме да вклучиме терминал што ќе го има новиот софтвер како софтвер Windows 10 Mobile. Ова е Lumia 950 што има повеќе од интересни спецификации и неколку многу интересни опции.

Еден од нив е можност за користење на овој мобилен уред како да е компјутер благодарение на Continuum. Мајкрософт знае како да најде потреба на пазарот на мобилна телефонија и благодарение на оваа функција и уредот што мора да го купиме како додаток за терминалот, можеме да ја вклучиме нашата Лумија на екран и да работиме со десктоп верзијата на Виндоус 10, односно можеме да го претвориме нашиот мобилен уред во компјутер, во кое било време и на кое било место.

Без сомнение, „Мајкрософт“ бара дупка на пазарот на мобилни телефони, која тешко може да ја пронајде, но веруваме дека со овој „Лумиа 950“ не само што ќе може да го најде, туку и ќе ја постави својата нова „Лумија“ како една од најдобри терминали за оваа 2016 година.

Без сомнение, 2016 година започна со многу нови функции што се однесува до мобилните уреди и во отсуство на вметнување на повеќе терминали на таканаречениот пазар на висока класа и особено што е исполнет средниот опсег и влезниот опсег, ние сме претставува возбудлива година.

Кои мобилни уреди според вас се најдобри за оваа 2016 година? Дали мислите дека заборавивме некој од нив на оваа листа?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто dijo

  Што е со lg v10?

 2.   Антони dijo

  Huawei mate 8 64 GB 4 GB RAM, за мене е подобар од многу од оние што ги ставивте на списокот.