7 трикови на iPhone камерата за да станете професионален фотограф

IPhone камера

La iPhone камера Се случува да биде една од најдобрите камери на пазарот присутна во мобилен уред. Ова го чинеше огромна работа на Apple и откако го лансираа првиот iPhone со сензор од 2 мегапиксели, работите се променија многу. Во моментов, вкупно 800 инженери работат на развој на iPhone камерата, кои, поддржани од извонреден сензор, успеаја да им овозможат на корисниците да фотографираат со огромен квалитет.

Иако работењето со камерата на iPhone е крајно едноставноЗа да го извлечеме максимумот од тоа, мора да ги знаеме 7-те интересни трикови што денес ќе ви ги покажеме во оваа статија. Сигурно некои од нив веќе ги знаете, но сигурно некои поминаа целосно незабележани од вас. Подготвени сте да започнете да ја стискате вашата камера на iPhone во потполност?

Користете Apple EarPods за да фотографирате

Јаболко

Сите iPhone телефони што можат да се купат на пазарот вклучуваат EarPods сертифицирани од Apple, што не само што ќе ни овозможи да слушаме музика. И тоа е дека иако мнозинството сопственици на еден од мобилните уреди Купертино не го знаат тоа, EarPods служат да дејствуваат како затворач на фотоапаратот.

Поточно централното копче на EarPods ќе биде тоа што ни овозможува да фотографираме без да го допираме iPhone. За сè да работи правилно, апликацијата за камерата мора да биде отворена.

Ако сакате да снимите видео, со притискање на централното копче на EarPods може да се започне или запре снимањето на видео.

Apple Watch може да ви помогне да фотографирате

Ако сте доволно среќни да имате А. Епл Види можете да го користите за да се обидете да добиете совршена слика. И тоа е тој паметен часовник Епл можете да го користите за да видите што фокусира камерата од вашиот iPhone.

Ова може да изгледа малку апсурдно, може да биде совршено за правење одредени фотографии. На пример, кога станува збор за правење селфи, тоа може да биде супер удобно или кога фотографирате над многу луѓе, така што нема да можете да гледате што се гледа на екранот на вашиот паметен телефон.

Решетката постои и може да ви помогне

iPhone

Решетката што ја користат многу професионални фотографи за да ги направат своите фотографии целосно исправени или да го применат популарното правило за третини, е исто така достапна на нашиот iPhone.

Да се ​​активира оваа мрежа и да се види на екранот на нашиот мобилен уред е крајно едноставно и само треба да отидете во „Поставки“ и да пристапите до менито „Фотографии“ и „Камера“. Сега само треба да ја активирате мрежната контрола.

Од овој момент, ќе започнете да ја гледате мрежата секогаш кога ќе ја отворите апликацијата за камера за да фотографирате. Секако, имајте на ум дека веќе немате изговор за фотографијата да биде крива или без грациозност.

Користете го 3D Touch

Ако треба да фотографирате со полна брзина, новото 3Д технологија на допир пронајдена во iPhone 6s или 6s Plus Тие можат да бидат ваши одлични сојузници и е дека само со притискање на силата на иконата на фотоапаратот можете брзо да изберете каков тип на фотографија сакате да направите.

На сликата што ви ја прикажуваме подолу, можете да ги видите опциите што камерата ни ги покажува кога користи 3D Touch.

IPhone камера

Прилагодете ја експозицијата и фокусирајте се рачно

Повеќето од оние кои имаат среќа да имаат iPhone немаат тенденција да застанат премногу за да ги откријат опциите за фотоапаратот, а тоа е дека без воопшто да се допира нешто е можно да се постигнат фотографии со висок квалитет Како и да е, секој корисник на повеќе или помалку едноставен начин можете рачно да го поправите и фокусот (со кликнување на одредена област), како изложбата.

Пристапот секој знае како да го измени, но изложеноста е нешто посложена. За да можете да го направите ова, мора да притиснете на екранот додека не се појави во форма на AE / AF порака на горниот дел. Потоа можете да ја измените експозицијата со лизгање на прстот нагоре и надолу.

Режимот на рафал може да биде клучот

Јаболко

Најдобрите фотографи во светот обично прават стотици фотографии во една сесија. Ова може да изгледа апсурдно, им овозможува да ја изберат најдобрата слика од сите што ги направиле. Иако скоро сите се пофалиме дека сме направиле убава слика за прв пат, повеќето од нас обично прават неколку фотографии додека не добиеме апсолутно совршена.

За сето ова Режимот на пукање што го нуди камерата на iPhone може да биде клучот за добивање на совршена фотографија. Само со држење на копчето за затворање на фотоапаратот, можете да направите голем број фотографии, а потоа да изберете која ви се допаѓа најмногу или онаа што изгледа најдобро.

Овој режим може да биде навистина корисен кога фотографирате дете, кое не стои мирно ниту еден момент или пејзажи што брзо се менуваат.

Да, Имајте на ум дека со овој метод ќе направите неколку фотографии од иста личност или пејзаж и дека уште многу слики ќе бидат зачувани на вашата ролна. Обидете се да ги прегледате по заробувањето и да ги избришете за да не зафаќате апсурден простор на вашиот iPhone.

Големи сликички се можни во погледот Години

Фотографии, апликацијата за прегледување на фотографиите што ги чуваме на нашиот iPhone ни овозможува големи можности, вклучително и можност за прегледување на фотографиите со години. Единствениот недостаток на оваа опција е тоа што сликите се гледаат во големина што тешко ни дозволува да ги видиме.

За среќа со кликнување на фотографија и држење на прстот притиснат на екранот, можеме да видиме како фотографијата станува поголема. Исто така, ако превртите со прстот над другите фотографии што сте ги зачувале, ќе можете да видите како станувате поголеми и ќе можете да ги гледате на поудобен начин.

Подготвени сте да започнете со примена на овие совети со вашиот iPhone?. Кажете ни во просторот резервиран за коментарите на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни, дека ги најдовте овие совети и дали знаете повеќе што ги применувате при фотографирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родо dijo

  Прв совет купете си SLR

 2.   Мигел dijo

  Леле совршено, ќе го продадам својот фотоапарат и останатата опрема за да ја направам следната кампања што ќе ме прашаат со iphone, откако дознав пред да не студирам фотографија

 3.   Герар dijo

  П нај апсурден коментар ... очигледно е за повремени фотографии ... и фотографијата ја проучува секој што не се грижи да биде многу интелигентен, вистината не е така, твојот глупав коментар ... многу добар за оние што прават не користете многу опции за камерата.

  1.    Карлос dijo

   Јас препорачувам книга наречена abc што ја користат деца кои не знаат да читаат, насловот кажува 7 трикови за iphone камерата што ќе ве направат „професионалец“. Само што ја освоивте наградата за највисока личност на Интернет 2016 година, можете да ја повлечете кога сакате.

 4.   Педро dijo

  Се зборува за професионално плукање е ваш коментар исто како и употребата на зборот професионалец во употребата на мобилна камера

 5.   Герар dijo

  Во која глава ќе стане професионален со iphone камера ако прочитаат дека верувајќи ми помогне да кажам дека не верував дека има луѓе толку брутални да поверуваат дека ... тоа е наградата за глупоста, но 2020 година ... Јас го прочитав за да видам дали има нешто што не знаев ... но гледам дека ако има луѓе доволно недоволно и сè уште бранат дека биле измамени со насловот ... беше само да се нарече насловот наслов ништо повеќе ... во случај тие сè уште не го разбрале тоа ... во случај тие сè уште гледаат како ја користат iphone камерата и сакаат да станат професионални ...