Најновата надградба на Xiaomi блокира илјадници уреди

Xiaomi My Note 2

Ажурирањата на мобилните уреди секогаш се ахиловата пета на производителите. Многу од нив, откако ќе ги пуштат терминалите на пазарот, без оглед на продажната цена, забораваат на нив и се фокусираат само на новите модели, нешто што е контрапродуктивно за производителите и што по неколку години правење вакви работи, тие имаат се гледа како тие секогаш имале шанса да изгубат, оттогаш корисниците повторно не им веруваа. Xiaomi обично не се истакнува токму поради оваа причина, но барем се мачи да започне ажурирања за да се подобри работата на нејзините терминали.

Потписот од кинеско потекло, штотуку објави ажурирање преку ОТА, ажурирање што блокира многу уреди. Ажурирањето за кое зборуваме води со број на градење 6.11.24 и се фокусира на корисничкиот интерфејс, сакан и мразен од многу корисници во еднаква мерка. Xiaomi не е прва компанија што направи грешка од ваков тип, пред неколку години, Apple објави ажурирање со кое се блокираат уредите на iPhone 5s, блок што спречува употреба на Touch ID покрај тоа што спречува повици. Се разбира, момците од Купертино брзо го отстранија ажурирањето од нивните сервери. Единственото решение што го понуди компанијата беше да го врати уредот во претходната верзија.

Проблемот со ажурирањето на Xiaomi, кое очигледно има врска со процесите на Android, се појавува прозорец што не спречува да го користиме терминалот. Не е важно дали го рестартираме уредот илјада пати, решението никогаш нема да се најде таму. Единственото решение е исто како што го нуди Apple: инсталирајте ја претходната верзија што ја имаше уредот, решение што нема да им биде смешно на корисниците бидејќи ќе ги изгубат сите фотографии што претходно не ги имале зачувано во облак или би ги имале ги извлекоа на нивниот хард диск.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Каква катастрофа, продавачот во мојот случај ми праќа линк за да го трепкам мобилниот, кога ќе го отворам тоа е форум, па дури и обидувајќи се да трепкам барајќи информации насекаде, ми дава грешка ... не можам да активирам дебагирање од страна на USB или направи што било бидејќи мобилниот не го гледа екранот. Исто така, не работеше за враќање од фабрика со управувач на андроид уреди ...

 2.   Ана dijo

  И сега тоа ????? Мојот мобилен не е стар дури 2 месеци и ми велат во продавница дека им треба најмалку една недела за да го поправат и не ми гарантираат дека ќе трае само една недела.Дали можам да побарам враќање или нова ?? ???

 3.   andres dijo

  😛 најлошото нешто е што ги имав слушнато новостите и го добив тоа ажурирање и ќелијата беше ажурирана само .. ако знаат дека има проблем со свинско месо, тие не го презеле или закрпиле ромот од официјалната страница .. единствениот начин за да го направите тоа е со методот Fastboot