Најшокантните вести за видеоигри за 2015 година

Новости за видео игри во 2015 година

Оваа 2015 година, која е пред згаснување, ни остави добра каскада од титули од висок калибар, како на пр. Mortal Kombat X, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Bloodborne, The Witcher 3, Super Mario Maker, Splatoon, Halo 5, Fallout 4 o Undertale и претстојната 2016 година го наслика морето на интересно со уште еден шокантен список на видео игри за сите системи, покрај долгоочекуваната презентација пред светот на мистериозниот Nintendo nx.

На ист начин, во текот на овие дванаесет месеци имавме и низа вести за светот на видео игрите што ја одбележаа годината. Некои секако тажни и други кои одат заедно со контроверзии, и ние само ќе ги разгледаме насловите по кои ќе остане запаметена оваа 2015 година, за кои ќе се збогуваме.

Сатору Ивата почина

satoru iwata

Без сомнение, најтрагичната вест за 2015 година беше смртта на Сатору Ивата во јули. Овој незаборавен претседател на Нинтендо Тој се издвојуваше не само по својата раководна улога, со неговите големи успеси и големи грешки, туку и по своето гејмерско срце и страста што ја вложуваше во својата работа: неговите легендарни видео-програми ќе останат за сеќавање. Нинтендо Директен. Неговата смрт се случи откако се бореше со еден од најпознатите вирулентни и најсмртоносни карциноми и ја потресе цела индустрија што истури огромна ofубов и наклонетост кон овој лик. Почивај во мир.

 

Активизион ја презема сагата Кенди Крш

бонбони-здроби2

Не дека славната Бонбони Здроби Секако е игра почитувана и почитувана од хардкор гејмерот, но секако беше феномен во рамките на т.н. пазар на социјални видео игри. Пред успехот на програмата, не требаше долго за армија клонови на Бонбони Здроби y Activision, добивајќи финансиски мускул, не вложи ништо повеќе и ништо помалку од 5.900 милиони долари за стекнување Кралот, развивачот на програмата за милионери, и додајте ја на вашите средства.

 

Крај на клубот Нинтендо

логото на нинтендо клубот

La голем Н. заврши програмата за лојалност на Клуб Нинтендо помеѓу средината и крајот на 2015 година, по дванаесет години работење, нудејќи ексклузивен материјал и подароци на корисниците на игри конзоли. Нинтендо. Во денешно време, Мојот Нинтендо тоа е услугата замена која работи на нејзино место, иако се очекува во иднина оние во Кјото да покажат нов план за членство и награди со доаѓањето на нивниот нов систем, Nintendo nx.

 

Фил Харисон го напушта Мајкрософт

Фил-Харисон

Фил Харисон, откако остави свој белег во компании како што се Atari o Sony, се приклучи на извршните редови на Мајкрософт во 2012 година како потпретседател на одделот за видео игри и раководител на европскиот пазар за Xbox. Во нејзиниот премин низ Sony, исто така, имаше важни раководни позиции, токму во тие несмасни почетоци на PlayStation 3, и прецизно, напуштено Мајкрософт во април оваа година, непосредно пред таа погубна презентација на светот на Xbox One, натоварено со контроверзии, како што е ограничувањето на употребата на користен софтвер. Касулидад или ова момче е малку пепел?

 

Silent Hills откажани

тивки ридови

Митската хорор сага за Konami Премина од почитувана франшиза до претворање во искуства со половина гас развиени од не-јапонски студија. Со намера да воскресне Silent Hill сите високи, Hideo Kojima ги здружи силите со филмскиот режисер Гилермо дел Торо, покрај тоа што има изглед на телевизија Норман Ридус во улога на протагонист, проект зачинет со моќта на Фокс мотор и чиј потенцијал беше повеќе од демонстриран со тоа митско демо на PT став PlayStation 4. За жал, преструктуирањето на Konami доведе до откажување на ова Тивки ридови, што изгледаше скандалозно. Кој знае дали легендарниот развивач ќе ја преземе таа работа во иднина или шоуто ќе се распрсне во магла.

 

Иднината на Nintendo

татсуми кимишима

Оваа 2015 година беше многу интензивна за голем Н.. На двете новости што ги коментиравме, мора да го додадеме длабокиот процес на повторно фокусирање на деловната визија Нинтендо, со соопштенија како што е сојузот со Добредојде, што ќе им овозможи на франшизите за куќата на Марио да стигнат до мобилни уреди. Последната е пораката од новиот претседател на Нинтендо, Татсуми Кимишима, искусен бизнисмен кој има намера да ги искористи како никогаш порано сите интелектуални својства на голем Н. и се потопува во нови бизниси, без да заборави на видеоигрите, за што го чува својот следен систем со сомнителна тајна: Nintendo nx.

 

Римејкот на Final Fantasy VII се остварува

Римејк на Final Fantasy VII

Откако толку многу години го тврдеа тоа, обожавателите конечно видоа како им се исполнува барањето: на Е3 2015, Сквер Еникс даде историска најава со која се потврдува развојот на Final Fantasy VII римејк. Сепак, првите информации за долгоочекуваниот преглед на авантурите на Облак Тие не сакаат многу: промени во борбениот систем, дистрибуција во епизоден формат ... haveе мора да почекаме да видиме како е сето ова и да процениме дека е соодветна оваа римејк кога ќе ја имаме во наши раце, тоа е друго .. .

 

Хидео Коџима го напушта Конами

коџима

Еден од гуруата во светот на видео игри, Hideo Kojima, го напушти својот дом како инвеститор скоро 30 години во 2015 година. Промената во деловната визија на Konami донесе напнатост и напнатост со реномираниот креативец, чиј последен придонес беше во јапонската фирма Metal Gear Solid V: Фантомска болка, програма што ако сте ја играле и исцедиле правилно, ќе сфатите дека, и покрај придобивките, сепак и требаат уште неколку месеци работа. Кулеброн Конами - Коџима имаше уште еден врв со експресната забрана на инвеститорот за креативецот да ги собере доделените награди Metal Gear Solid V во минатото Наградите на играта 2015 година. Во денешно време, Hideo Kojima регрутирате за вашата нова независна студија, Kojima Продукција, чие прво дело ќе оди PlayStation 4 y PC.

 

Невешт верзии на компјутер

смртник комбат x бетмен

Ворнер Брос Интерактивна имаше две од најмоќните изданија за 2015 година во свои раце оваа година: станува збор за отпадоци од висцери и коски од Mortal Kombat X и последната авантура на Темниот витез, Бетмен Аркам Најт. И двата наслови се допаднати од играчите на конзоли, додека корисниците на PC тие биле видени и посакувани со конверзии зафатени со грешки во програмирањето, кои отишле во несомнени крајности. Во случајот на Бетмен Аркам Најт, и самиот издавач беше во позиција да ги врати парите на купувачите и да ја повлече играта од нејзината продажба, повторно да ги пушти неколку месеци подоцна и внимание, без да ги реши сите тие технички назадувања: целосна шега со убиец.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.