Некои причини да инсталирате Linux на вашиот компјутер

linux_freedom

Порано или подоцна ќе завршите со постигнување на ситуација во која тие веќе се виделе милиони корисници низ целиот свет и кои обично страдаат од заситувањето од заканите од малициозен софтвер или компјутерски вируси, дека компјутерот станува сè побавен и се чувствува дека компанијата што го создала оперативниот систем ве заборавила повеќе од вас.

Добредојде во клубот. Ова доведе многумина од нас да бараат алтернативи, Linux е најкористена во споредба со комерцијалните оперативни системи, иако не е единствениот. Веројатно веќе сте размислувале да пробате, но никогаш не сте завршиле јасно да го гледате. Можеби сте слушнале дека е многу комплицирано да се користи или дека нема компатибилни програми, а ниту едното ниту другото е точно. Toе ви дадеме неколку причини да се охрабрите да го пробате.

Линукс не е тежок за употреба

Како прво, едно треба да биде јасно: Времињата на SUSE Linux тие беа оставени одамна. Повеќе не мора да комуницирате само со режимот за текст на терминалот, повеќе не мора да компајлирате возачите рачно и повеќе да не барате специфични програми.

Има цела заедница работа во програми како Handbrake, VLC, Opera или Firefox, и огромното мнозинство дистрибуции веќе ни оставаат интуитивно графичко опкружување со кое ќе започнеме да работиме од минута нула, со возачите инсталиран и конфигуриран, со добра количина на софтвер основа со која треба да се започне со работа и сето ова по инсталацијата од околу дваесет минути.

Linux ви овозможува да го тестирате системот без да го инсталирате

Ова е многу важна карактеристика за секој корисник кој размислува да скокне на Линукс. Може да направите слика на оперативниот систем фрлен во стап УСБ за да го тестира на вашиот компјутер без да мора да го елиминирате вашиот сегашен систем, што дава многу крилја кога ќе одлучите дали ќе го задржиме или не.

Linux е побезбеден

Ова треба да биде главната причина зошто многу луѓе треба да изберат Linux. Со Linux, можноста да бидете заразени од сите малициозен софтвер достапно за сопственички оперативни системи и со организација на датотечни системи и ескалација на привилегиите кога, на пример, инсталирање или деинсталирање на програми, на корисниците им се наметнува поздраво однесување за употреба.

Linux е побрз

Имајте на ум дека тековната инсталација на Ubuntu може да потроши во неактивен - тоа е, без очигледно извршување на каква било програма - помалку од 1 GB RAM меморија. Ако го додадеме ова на фактот дека централизираниот систем за ажурирање спречува секоја компонента да презема нови верзии на свој ризик, она што го имаме како резултат е тголема заштеда на ресурси што во голема мера ги подобрува перформансите на компјутерот.

Не станува збор само за заштеда на меморија, туку ако користите механички хард диск или стар компјутер, со малата фрагментација на ext4 датотечните системи ќе забележите многу намалување на времето на пристап програми и навигација во системот. Со други зборови, ако со Виндоус треба да почекате некое време за да можете да го користите системот додека не завршат вчитувањето на сите процеси, со Линукс можете да започнете да го користите компјутерот веднаш штом ќе се најавите во системот.

Linux е постабилен

Ние се однесуваме на стабилноста на системот. Дека компјутерот кој работи со Linux висат или се расипува тоа е доста комплицирано. Тешко е да се дојде до рафален оперативен систем со голем обем на работа, иако ова не е синоним за фактот дека програмите не можат да висат. Во случај системот да виси, многу ретко се случува да нема алтернатива на притискање на копчето за ресетирање, благодарение на неверојатното ракување со процесите што го има Linux.

Linux го зголемува животниот век на старите компјутери

Дали имате стар компјутер кој работи совршено, но не е поддржан од неговиот оригинален оперативен систем? Не се грижи. Со дистрибуција како Lubuntu можете да им дадете подолг рок на траење, имајте ги најновите безбедносни закрпи и имајте корист од тоа што имате модерен и брз систем, без оглед на тоа колку години има вашиот компјутер.

Linux е бесплатен

Повеќето дистрибуции на Linux се бесплатни, како и ажурирањата и огромното мнозинство на програми што можеме да ги користиме. „Мајкрософт“ ќе усвои сличен пристап со „Виндоус 10“ и тие завршија одлична работа во последно време, тоа е неспорно, но ова бесплатно нема да биде за секого. Спротивно на тоа, со Linux секој може да има корист бесплатни и легални слики за инсталација.

Linux ќе биде онаков каков што сакате

Објаснувам. Нормално, со сопственички оперативни системи имате опција да го користите системот, тоа е она што го има, го држите и голтате. Со Linux можете прилагодете буквално кој било аспект на системот, особено во дистрибуциите за напредни корисници како Gentoo или Arch Linux. Ова не е ограничено само на визуелниот аспект.

Што значи ова? Со тоа што не се прошируваме премногу, она што тој сака да каже е дека ако имате вистинско знаење можете дури и прилагодете ги аспектите на јадрото на оперативниот системкернелот да го прилагодите на вашите посебни потреби вртејќи се многу, многу фино. Вие сте сопственик на системот и неговиот администратор, и затоа треба да имате опции да го направите да работи како што ви одговара и без оглед на тоа што вели производителот.

И ова се некои од причини зошто треба да пробате Linux. Се надеваме дека вашите сомнежи во врска со ова се расчистени и решивте да го пробате барем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.