Ние ве учиме како да форматирате Mac

Една од задачите што корисниците на Mac можат да ја извршат, како и корисниците на Windows во одреден момент, иформатирање на хард дискот за да се отстрани сè на компјутерот. Во овој случај, она што ќе го видиме е како да форматираме Mac, задача што воопшто не е комплицирана и за која можеме да кажеме дека е направена релативно брзо.

Ова форматирање на компјутер Мек може да звучи комплицирано, гледано од очите на некој што нема многу пракса со компјутерите, но во овој случај Епл го прави едноставно секој да си замине тотално чист Mac со само неколку чекори.

Зошто да форматирате Mac?

Не постојат навистина премногу прилики кога корисникот на Mac треба да форматира Mac и тие обично работат доста добро, така што форматирањето обично не е потребно. Понекогаш е потребно и задолжително да ги форматирате, на пример во моментот имаме проблем важно во опремата што предизвикува таа да не работи нормално или во случаи кога треба продаваат Mac и не сакаме ништо да се чува во него.

Секогаш е важно претходно да направите резервна копија

Кога велиме дека секогаш е секогаш. И дали многу корисници обично не прават резервни копии на своите компјутери (или Mac или PC) и каков било проблем со хард дискот или слично може да нè остави во брзање. Од друга страна, важно е секогаш да имате резервна копија од нашите податоци при рака за да можете да ги користите на друг компјутер. На Mac постои опција за автоматски копии со Time Machine, тема што можеме да ја оставиме за друго време, но што е навистина лесно да го направиме да работи, бидејќи како што вели зборот, тој е автоматски и затоа прави резервни копии автоматски од време на временски услови

Ова може да се конфигурира од самата Време машина и можеме да ги чуваме копиите директно на нашиот Mac или на надворешен хард диск, што ќе зависи од секој од нив. Конфигурацијата може да се направи од Системски преференции> Времеплов.

Првото нешто што треба да го направиме за да го форматираме Mac

Како што веќе рековме, бекапот со Time Machine или директно со која било програма / апликација што ја сакаме. Откако ќе ја направиме резервната копија, чекорите што треба да се следат се навистина едноставни и мора да се осигураме дека имаме сè што е подготвено да ја започнеме задачата за бришење. Сега мораме видете во кој формат ќе го избришеме дискот, има неколку опции: Mac OS Plus (Journaled), MS-DOS (FAT) и ExFAT.

Mac OS Plus (Journaled)

Во овој случај, овој формат ќе биде оној што ќе се избере секогаш кога ќе треба повторно инсталирајте macOS на вашиот компјутер, нешто што скоро сигурно ќе го сториме, па ова би бил препорачаниот формат. Ова е мајчин формат на Apple и затоа секогаш ќе биде првата опција за внатрешен диск на Mac, да, мора да биде јасно дека ако го форматираме во Mac OS X Plus нема да можеме да читаме или пишуваме на него на друг компјутер.

EXFAT

Форматот ExFAT е читлив од Mac, Windows и Linux, но нема да можат да го читаат или пишуваат на други видови уреди, како што се мобилни телефони, конзоли, телевизори итн. Во овој случај се користи за пренос на податоци од еден компјутер на друг, но FAT е сè уште многу добра опција за одредени задачи, па затоа зависи од вас.

MS-DOS (FAT)

Кога зборуваме за MS-DOS (FAT) може да се каже дека тоа е универзален формат во кој повеќето дискови обично доаѓаат надвор од околината на Apple. Во Виндоус е познат како FAT32 и затоа можеме да кажеме дека дискот форматиран во овој систем може да се користи за читање и запишување во скоро кој било ОС, Виндоус, Линус, макоС или кој било мобилен уред, конзоли итн. Негативноста на овој формат е тоа поддржува само датотеки до 4 GB по големина и затоа да пренесеме некои датотеки со повеќе капацитети може да имаме проблеми, проблеми што се решаваат едноставно со „поделба“ на датотеката на делови, но е нешто понепријатно.

Со оглед на форматите, остануваме со Mac OS Plus (со регистрација) за форматирање во случај на чиста инсталација или за оние кои сакаат да ја продадат опремата. Откако ќе бидат избрани, едноставно мораме следете ги чекорите за бришење на Mac кои се многу едноставни. Не трчајте или не брзајте да ја извршите оваа акција, бидејќи може да биде проблем ако не ги следите чекорите на уреден и мирен начин, затоа одвојте време што ви треба за оваа задача и не одвојувајте време.

Првиот е изврши резервна копија и сега можеме да преминеме на следниот чекор.

 • Ја отвораме продавницата за апликации Mac на Mac и го преземаме инсталаторот macOS во неговата најнова верзија.
 • Можеме да користиме алатки како што се "DiskmakerX" или "Install Disk Creator" за да создадеме инсталерот на SD-картичка или Pendrive од најмалку 8 GB
 • Во овој случај, она што ние ќе го направиме е да форматираме директно, така што Mac е целосно чист без употреба на алатки од трети страни.

За ова ќе ги користиме алатките што ни ги нуди Јаболко со терминал, алатка што се чини комплицирана за употреба, но која е навистина едноставна и корисна за овој вид акција во која треба да го оставиме Mac чист. Значи, продолжуваме со чекорите:

 1. Преземете macOS High Sierra од App Store и кога ќе се отвори го затвораме користејќи ја командата Cmd + Q
 2. Отвораме Пронаоѓач> Апликации и бараме инсталатор за macOS High Sierra што штотуку го презедовме
 3. Десен клик на иконата и изберете Покажи содржина на пакет> Содржина> Ресурси
 4. Отвораме Терминал и пишуваме sudo проследено со простор
 5. Враќаме Покажи ги содржините на пакетот> Содржина> Ресурси и влечи «createinstallmedia» од инсталерот до Терминал
 6. Ви го пишуваме -Волумен проследено со празно место и поврзете USB или SD картичка со компјутерот
 7. Ние ја влечеме јачината на звукот од USB до Терминалот и пишуваме - Апликациона патека проследена со празно место
 8. Од Пронаоѓач> Апликации, ние влечеме macOS High Sierra до Терминал и притиснете Enter
 9. Ние притискаме Y (Да) и потоа Внесете за да го потврдите дејството и процесот на инсталација ќе започне веднаш

Имајте на ум дека USB или SD картичката ќе биде целосно чиста (форматирана) со ова дејство, што гарантира дека нема документи или податоци што се важни. Изборот на типот на USB е исто така важен бидејќи ќе го чувате Mac OS, кој Подобро е да ги оставиме настрана оние рекламни pendrives или слично и да користиме добар за оваа задача, неговиот успех може да зависи од тоа.

Сега треба да почекаме разумно време што може да трае помеѓу 15 или 30 минути во зависност од опремата и особено УСБ-то што се користи за создавање на инсталерот, бидете трпеливи и оставете го Mac да ја изврши задачата. Откако ќе заврши процесот, ќе го сториме тоа рестартирајте го Mac од USB и да го направите ова едноставно со притискање на cmd + R кога компјутерот започнува и веќе можеме да инсталираме macOS од USB.

MacOS

Запомнете дека откако ќе се инсталира системот, не мора да ги следиме чекорите наведени за да го додадеме Apple ID, ова ќе остане за купувачот на нашиот Mac. Очигледно, ако Mac остане со нас, ние мора да продолжиме со пополнување на податоците и потоа синхронизирајте обележувачи, историја, омилени, содржина на Apple Music, слики, итн. што ги зачувавме во резервната копија што ја создадовме претходно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.