Подобро ќе разбереме како функционираат нашите срца благодарение на овој робот со ленти од киборг

робот со ленти од киборг

За да се обидат подобро да разберат како работи човечкото срце, група инженери и научници од Универзитетот Харвард во САД развија лента робот што се движи со светлосни импулси. Како што може да се види и на сликата што се наоѓа веднаш над овие редови и на видеото во продолжениот влез, станува збор за мек уред составен, како што е надминат, од срцеви клетки на стаорци интегрирани во златен скелет.

Идејата за создавање робот во лента во основа се појави кога неговите развивачи, подготвувајќи проект поврзан со срцеви проблеми, сфатија дека лента многу наликува на површината на ендокардот, мембраната што ја обложува внатрешноста на срцевите комори. По ова откритие, нивните умови брзо ги замислија предностите што може да развијат систем што ќе го имитира нивното движење користејќи живи клетки.

Развивање на рајот раја може да овозможи проучување на однесувањето на човечкото срце.

 

Не е изненадувачки, за да можат да создадат линија на архивиран начин, тие мораа да користат некои 200.000 XNUMX срцеви клетки на стаорци на еластомер. Ова потоа беше поставено на конструкција во форма на лента со големина од околу 160 mm, една десетина од големината на оригиналната риба. За да се постигне движење, научниците ги изменија срцевите клетки така што тие се чувствителни на светлина и се движат низ импулси.

Во тестовите извршени до денес во лабораторијата, тимот задолжен за развој на овој зрачен робот можеше да го насочи роботот надесно и лево со измена на положбата на светлосните импулси. Брзината може да се контролира со прилагодување на фреквенцијата на светлината. Според изјавите на Кит Паркер, водач на студијата:

Крајната цел е подобро да ги разбереме човековите срцеви и срцеви заболувања со обратен инженеринг на други форми на мускулно пумпање што можеме да ги видиме во природата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.