Nintendo Switch не е конзола за дигитални игри

Во текот на вчерашниот ден беа откриени нови детали за содржината и за тоа како ќе работи Nintendo Switch. Еден од нејзините најкритикувани аспекти е фактот дека конзолата има само 32 GB простор, придружена со читач на картички. Не е за помалку кога најголемите конзоли на сегашната генерација осцилираат меѓу 500 GB и 1TB внатрешно складирање, чист облог на дигиталната видео игра и понудите на плановите за претплата се виновни. Сепак, се чини дека Nintendo не е убеден во дигиталната игра. Се појавија нови детали за тоа како ќе изгледа дигиталниот систем за купување на Nintendo и тие не се баш добри. 

Nintendo потврди три дигитални игри за денот на лансирање, кои се Брз RMX, Витез од лопата: Пауза на маки и Витез од лопата: Богатство на богатство. Сепак, се чини дека нема да ја напуштите продавницата без картичка за да обезбедите дополнително складирање, а тоа е дека според последните протечени податоци, нема да можете ниту да зачувате една од овие игри во меморијата вклучена во Nintendo Switch природно.

Друга лоша вест е тоа Виртуелна конзола, Наводен емулатор на ретро конзола на Nintendo за Switch, исто така, нема да биде достапен за датумот на објавување.

Овие најнови движења не им одговараат на широк спектар на играчи кои сакаат да можат да уживаат во својата дигитална содржина каде и да одат, ништо понатаму, а најновите вести за ова прашање на Nintendo Switch се дека видео игрите не можат да се инсталираат на повеќе од една конзола, тоа е, ќе остане во вашата библиотека, но достапна само на конзолата поврзана со сметката. Не сакаме да замислиме што ќе се случи ако ви се расипе конзолата, или едноставно ако имате неколку дома.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)