Ова се сите вести што Сони ги претстави на својот настан ИФА 2017

Слика на Сони на IFA 2017

Сони не сакаше да пропушти како и секоја година состанокот со ИФА 2017 што деновиве се одржува во Берлин и официјално претстави разновиден список на уреди, меѓу кои несомнено се издвојува нова Xperia XZ1, наследникот на Xperia XZ, што можеби е нешто далеку од она што сите или скоро сите го очекувавме од јапонската фирма.

Покрај тоа, заедно со овој нов предводник за пазарот на мобилна телефонија, Xperia XZ1 Компактен, На Xperia XA1 Plus и бидејќи не се живеат само паметните телефони, тие исто така го објавија и Сони LF-550G што е нов домашен звучник со „Помошникот на Google“ и Sony RX0 која веќе многумина ја нарекоа најдобрата акциона камера на пазарот.

Sony Xperia XZ1

Слика на Xperia XZ1

Сони ги претстави своите новиот предводник, Xperia XZ1, која ја одржува својата линија на претходни уреди, и дека како што веќе рековме е далеку од она што може да се очекува, со огромни рамки за она на што сме навикнати и спецификации што изгледаат од други времиња. Секако, камерата на овој нов смартфон сигурно ќе се стави уште еднаш меѓу најдобрите на пазарот со оглед на неговиот огромен квалитет.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој нов Sony Xperia XZ1;

 • Димензии: 148 x 73 x 7.4 mm
 • тежина: 156 грама
 • Екран: 5.2 инчи со резолуција од 1.920 × 1080 px со HDR
 • Процесор: Snapdragon 835
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање 64 GB
 • Предна камера: 13 мегапиксели со бленда f / 2.0
 • Задна камера: 19 мегапиксели со 4K видео снимање
 • Batería: 2.700 mAh
 • Система operativo: Андроид 8.0 Орео
 • Otros: IP68, сензор за отпечатоци, USB Type C 3.1, NFC, Bluetooth 5.0 ...

Овој нов уред ќе се појави на пазарот во септември со цена од 699 евра. Е биде достапен во розова, сина, црна и сребрена боја.

Sony Xperia XZ1 компактен

Компактна слика на Xperia XZ1

Ако нешто навистина беше потребно на пазарот, а Сони очигледно ја погоди оваа марка, тоа е компактен мобилен уред со карактеристики и спецификации достојни за добра висока цена. Xperia XZ1 Compact совршено одговара на овој опис.

Овие се главните карактеристики и спецификации на овој Xperia XZ1 Compact;

 • Димензии: 129 x 65 x 9.3 mm
 • Тежина: 143 грама
 • Екран: 4.6 инчи со резолуција од 1.280 × 720 px
 • Процесор: Snapdragon 835
 • RAM меморија: 4 GB
 • 32 GB внатрешна меморија
 • Предна камера: 8 мегапиксели со решетка f / 2.0
 • Задна камера: 19 мегапиксели со 4K снимање видео
 • Батерија: 2.700 mAh
 • Оперативен систем: Android 8.0 Oreo
 • Други: IP68, сензор за отпечатоци, USB Type C 2.0, NFC, Bluetooth 5.0 ...

Овој Xperia XZ1 Compact ќе се појави на пазарот во октомври, на непотврден датум и со цена од 599 евра. Покрај тоа, исто така, знаевме дека ќе биде достапен во розова, сина, црна и сребрена боја.

Sony Xperia XA1 Плус

El Sony Xperia XA1 Плус го затвора триото мобилни уреди официјално објавено од јапонската компанија на својот настан ИФА 2017 што се одржа во Берлин. Овој нов терминал ќе биде наменет за средниот опсег, и како неговите авантуристи

Тука ви го покажуваме главните карактеристики и спецификации на овој Xperia XA1 Plus;

 • Димензии: 155 x 75 x 8.7 mm
 • тежина: 190 грама
 • Екран:: 5.5 инчи со резолуција од 1.920 × 1.080 px
 • Процесор: Mediatek Helio P20 (MTK 6757)
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање 32 GB
 • Предна камера: 8 мегапиксели со бленда f / 2.0
 • Задна камера: 23 мегапиксели со хибриден фокус Батерија: 2.700 mAh
 • Система operativo: Андроид 7.0 Нугат
 • Otros: NFC, Bluetooth 4.2 ...

Овој нов паметен телефон на Sony ќе пристигне како неговите придружници за патувања на пазарот во наредните месеци, со а цена од 349 евра. Thisе биде достапен во златна, сина и црна боја, без сребро за овој модел.

Сони LF-550G

Слика на Sony LF-550G

Една од големите starsвезди на настанот на Сони на ИФА 2017 е нејзиниот нов звучник, кој привлече многу поголем интерес од кој било друг објавен паметен телефон. Облечен Sony LF-S50G е поврзан звучник, што ќе се појави на пазарот за да биде директна конкуренција на Amazon Echo, Google Home или HomePod што сè укажува на тоа дека Apple ќе го лансира во блиска иднина.

Една од предностите на Sony на овој пазар е несомнено нејзината грижа при дизајнирањето на своите уреди, но пред се нејзината долга историја во светот на звукот и тоа сигурно ќе обезбеди скоро совршен звук.

Овој нов Sony LF-S50G е компатибилен со услуги како Netflix, Spotify, YouTube, Philips Hue, Google Play Music, Nest или дури Uber. И важно е да се нагласи дека ќе има инсталирано „Помошник на Google“ внатре.

Неговото пристигнување на пазарот се очекува претстојната есен, со а цена од 199 долари, што треба да се претвори во околу 230 евра при промена. Во Европа, тој ќе биде присутен во Англија, Германија и Франција, во зависност од неговото пристигнување во Шпанија кога „Асистент на Google“ ќе биде објавен на шпански јазик.

Sony RX0

Едно од големите обложувања на Sony во последно време се случи на пазарот на акциони камери каде GoPro е одличен репер, но кој несомнено има важен ривал во јапонската компанија. И тоа е дека со официјалното претставување на нов Sony RXo, многумина веќе го крстија како најдобра акциона камера достапна на пазарот денес.

За оваа камера Sony избра сензор со големина од еден инч, што веќе зборува за голема мера на квалитетот и капацитетот на истата. Има и 15.3 мегапиксели, што е всушност 21 мегапиксели и е дел од сензорите на семејството Exmor RS.

Не можеме да не го истакнеме и 24-милиметарски леќа Zeiss со бленда f / 4, што ќе обезбеди повисок квалитет на широк агол од она што обично можеме да го најдеме. Режимите на камерата се 4K и може да се спуштат на Full HD, снимајќи 240 слики во секунда. Можеме да направиме и рафали од 16 слики во секунда, кои ќе бидат зачувани во RAW формат.

Неговата цена е можеби нејзината најмалку интересна точка, а тоа е дека ќе се појави на пазарот со a цена од 700 евра. Секако, кој и да го набави овој уред, не само што ќе има акција камера, туку и големо богатство долго време.

Што мислите за многуте новини што Сони официјално ги претстави на својот настан ИФА 2017?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.