Новиот iPad е многу сличен на iPad Air според iFixit

Секој пат кога нов уред ќе се појави на пазарот, момците од iFixit зедоа единица за да ја расклопат и да ги проверат и употребените компоненти и можностите за поправка што ни ги нуди. Пред неколку недели, Apple ја обнови опсегот на iPad, елиминирајќи го iPad Air 2 од својот каталог и лансирајќи го iPad да се исуши, уред кој според првите впечатоци е многу сличен на iPad Air од првата генерација, а не на вториот, бидејќи стаклото на екранот не е залепено и може да се замени самостојно, нешто што не се случува ако го скршиме екранот на iPad Air 2.

Белешката што iFixit ја нуди на овој нов iPad е 2 од 1о, резултат што имплицира дека шансите за замена на повеќето од неговите компоненти се нула, бидејќи повеќето се залепени, практика што широко се користи во последно време од производителите со цел да се минимизира нивниот внатрешен простор. Батеријата, една од компонентите што се подложни на замена со текот на времето, има многу тежок пристап без да се скрши ниту еден од надлежните кои се залепени за него.

Што се однесува до компонентите, момците од iFixit ни покажуваат како Touch ID е сè уште прва генерација, но не е единствената компонента што Apple ја искористи за да ја намали цената на максимум од овој нов iPad што останува како пристап на производот до опсегот на iPad со 9,7 инчи. IPad во својата верзија од 32 GB е со цена од 399 долари, цена многу слична на претходниот модел, iPad Air 2.

Со секоја нова генерација на iPad, А.pple престанува да продава постари модели, модели кои паднаа во цена и беа многу подостапни Не ја знаеме причината, но гледајќи ја групата во продажба што се појавуваат таблети, се чини многу лоша идеја да не се продолжи со продажба на постари модели, модели како iPad Air 2, кои и покрај тоа што се на пазарот веќе 2 години или така, тие работат прекрасно со iOS 10.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)