Новиот iPhone SE 2020 е официјален и тоа се неговите карактеристики

iPhone SE 2020

Направено е да се чека меѓународната криза на коронавирусот, но го имаме тука, пристигна „ефтиниот“ iPhone. IPhone SE е еден од најочекуваните производи на јаболкотоБидејќи станува збор за производ кој многу го сакаат корисниците поради неговата ниска цена и одличните карактеристики во однос на хардверот, на побарувачката за овој производ и се придружуваат и двајцата корисници кои сакаат да имаат iPhone за пониска цена како корисници кои не прифаќаат да мораат да прават без скапоценото копче Home за многумина.

И корисниците и другите имаат среќа бидејќи многумина беа принудени да го напуштат оперативниот систем iOS поради недостаток на опции. Оригиналниот модел беше еден од најпродаваните и најценетите, но за жал тој застари во овие времиња. Продолжува да добива ажурирања бидејќи Apple е еден од ретките што строго одговара на софтверската поддршка, но неговиот мал екран го отежнуваше користењето генерално за било кој вид мултимедијална содржина. Гласините велат дека ќе се вика iPhone 9 за да се покрие тој јаз предизвикан од скокот на iPhone X, но навистина има многу повеќе смисла да се создаде нов SE бидејќи би било чудно да се лансира iPhone 9 кога веќе сме на 11 година.

Дизајн: Рециклиран, но сакан

Се соочуваме со терминал кој, спротивно на она што го гледаме на поголемиот дел од пазарот, обложувајте се на „стар“ дизајн кој не е лош. Каде ја наоѓаме практично истата кутија и големината на екранот што ги гледаме во iPhone 8 од 2017 година. Дали е ова лошо? Воопшто не, корисникот што бара цел екран со Face ID има опции како iPhone 11, па дури и iPhone XS. Што Apple бара овој дизајн да ги задоволи сите оние корисници кои го пропуштаат TouchID и неговото копче Home.

Бои на iPhone SE 2020

Го наоѓаме истото алуминиумско тело со стаклен грб што го наоѓаме во iPhone 8, придружени со единствена камера Како што беше случај и со iPhone XR, ова е придружено со класичен опсег на бои во овој дизајн: бела / сребрена, просторо сива и карактеристична црвена боја на кампањата Производ (RED). Се цени што сите модели имаат предност во црно, нешто што тие огромни рамки на екранот несомнено го ценат. Дизајн без сомнение познат и сакан, кој многумина ќе го видат како чекор назад, а други како мелем пред толку многу сегашни клонови.

Хардвер: Заблуда по дизајн

Рециклиран дизајн, но со најдобриот процесор на пазарот, уште од овој терминал Има во реномираниот А13 во кој е сместен целиот опсег на iPhone 11. Ова не само што обезбедува а неверојатни перформанси во однос на работењето и перформансите во која било тековна апликација или игра или иднина, ако не исто така ни дава многу долгорочна поддршка за ажурирање, така што корисникот на iPhone SE нема да има на што да му завидува на корисникот на iPhone 11 Pro Max кој потрошил скоро 1000 € помалку.

Што се однесува до RAM меморијата, точните бројки се непознати бидејќи Apple никогаш не се повикува на овие податоци, но сè укажува на тоа дека тоа ќе биде 3 GB RAM меморија како iPhone X или XR. Внатрешно складирање дел од 64 GB како iPhone 11има Исто така, 128 или 256 GB верзии што ја зголемуваат цената пропорционално. Ова е важно да се напомене, бидејќи 32 GB што ги понуди iPhone 8 како основа се чини многу, многу ограничено за секаков вид тековна употреба, имајќи предвид дека зголемувањето на тежината на сите датотеки е огромно. И покрај тоа идеалот би бил од 128 GB, како и целата конкуренција, но Apple секогаш се ослободува на овој и на многу други начини.

iphone-se-екран

Екран: Класичен дизајн, Класичен екран

Тоа беше јавна тајна и таа е исполнета, го имаме добро познатиот формат на екран од 16 инчи 9: 4,7 што се користи во сите iPhone телефони од 2014 година. За некои може да изгледа недоволно за чисто мултимедијална употреба, но за многумина, вклучително и за мене, тоа е доволно за нормална дневна употреба, дури и за мултимедијална употреба. Она што не можеме да го обвиниме е квалитетот на панелот бидејќи е таков најдобар ЛЦД-панел на пазарот што наследува карактеристики како што се Вистински тон, способност Haptic Touch или прекрасна осветленост на отворено.(3D Touch е изгубен како што се случи во сите) Искрено верувам во тоа LCD технологијата е сè уште најсигурна од сите денес, откако го достигна својот врв во однос на развојот.

Позитивна точка за разгледување е дека заштитата што беше компатибилна со iPhone 8, исто така, ќе биде компатибилна со овој модел, со што ќе може да се користат и заштитници на екранот и навлаки.

Камера: Еден сензор, но на висина

Во овој случај, ние исто така наоѓаме нешто што се чини дека е веќе закопано од овој сектор, единствената комора, но тоа воопшто не е негативна точка, Се соочуваме со истиот сензор за камера што го имаме во iPhone XR. Сензор вреден за време на кој нема широк агол или оптичко зумирање, ужива импресивен фотографски квалитет, придружен со завиден режим на портрет. Пронаоѓаме некои функции на софтвер споделени со најновите модели на Apple, како и Снимање од 4K 60FPS. Камера, но супериорна во однос на голем дел од врвната класа. Онаму каде што забележувате дека исечокот е во предната камера на 7 MP со бленда f / 2.2 и снимање 1080p на 60FPS. Големиот недостаток во овој дел е отсуството на ноќен режим, нешто необјасниво.

Апарат за iPhone 2020

Батерија и други карактеристики

Немаме специфични податоци како што се случуваат со RAM меморијата, но може да се замисли дека капацитетот ќе биде 1821 mAh на iPhone 8. Иако не е исклучено дека тие успеале малку да го зголемат со тоа што имаат помал чип систем. Можеме да се сетиме на оригиналниот iPhone SE кој се пофали со автономија за разлика од iPhone 5 / 5s и покрај споделувањето на дизајнот.

Има брзо полнење, до 50% полнење за 30 минути со адаптер од 18 W или повисоко (се продава одделно), како и Безжично полнење Qi исто како и неговите поголеми браќа. Во полето ќе го најдеме типичниот 5W полнач што го гледаме во iPhone 11 (несреќен во овие времиња).

Терминалот е придружен со Сертификација IP67, така што ќе биде водоотпорна иако не како неговите постари браќа, нешто што се случи и со iPhone 8. Затоа е најевтиниот терминал со водоотпорност.

Цена и достапност

Тоа ќе биде првиот iPhone (на кој се сеќавам) што нема да има редици во дежурниот Apple Store заради сегашната криза што ја трпиме. Како и да е el iPhone SE може да се резервира на 17 април, а првите испораки ќе бидат извршени на 24 април. Ова се цените:

  • 64 GB: 489 евра
  • 128 GB: 539 евра
  • 256 GB: 589 евра

Цени на iPhone SE 2020

Ја користиме оваа можност да го запомниме тоа Theе добиете бесплатна година на Apple TV + за купување на овој производ.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.