Новиот Xiaomi Mi MIX 2 е веќе официјален и пристигнува подготвен да се спротивстави на секој предводник на пазарот

Слика на Xiaomi Mi MIX 2

Денес беше денот што многумина од нас го одбележаа на календарот откако Xiaomi ги повика медиумите на настан, каде главниот протагонист беше Xiaomi Mi MIX 2, втората верзија на револуционерниот паметен телефон без рамка, чија прва верзија плени огромен број на корисници и ги надмина сите очекувања на кинескиот производител.

Овој Mi MIX 2 не ги остави сите со отворена уста, бидејќи сите знаевме дека екранот практично нема рабови и дека спецификациите ќе бидат извонредни, но дури и со сè што успеа да изненади од вградените нови карактеристики и особено затоа што многу Се плашиме дека ќе може да се спротивстави на кој било од предводниците кои се моментално достапни на пазарот и оние што допрва ќе следат.

Карактеристики и спецификации на Xiaomi Mi MIX 2

Тука ви го покажуваме главни карактеристики и спецификации на новиот Xiaomi Mi MIX 2;

 • Димензии: 151.8 x 75.5 x 7.7 mm
 • Тежина: 185 грама
 • Екран: 5.99 инчи со резолуција од 2.160 x 1.080 пиксели
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 835
 • RAM меморија: 6 GB
 • Внатрешно складирање: 64/128/256 GB со можност за проширување преку microSD картичка
 • Задна камера: 12 мегапиксели со сензор Sony IMX 386 и големина на пиксел од 1.25 μm
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Поврзување: Bluetooth 5.0, инфрацрвена порта, USB Type-C порт и сензор за отпечатоци
 • Оперативен систем: Андроид 7.1 Нугат со MIUI 9

Без сомнение, и со оглед на овие карактеристики и спецификации, можеме да сфатиме дека се соочуваме со терминал што ќе стане директен дел од таканаречениот пазар на висока класа. Можеби единствениот негативен аспект на овој Xiaomi Mi MIX 2 е неговиот оперативен систем, а тоа е дека наоѓаме Android 7.1 Nougat, кога новиот Android 8.0 Oreo е достапен на пазарот за неколку дена, иако можеби кинескиот производител Можеби го имате сметаше дека е подобро да одиме бавно и да не ризикуваме со новата верзија на оперативниот систем на Google, за која во моментот нема ажурирана верзија на MIUI.

На видеото што ви го прикажуваме подолу можете да видите како презентацијата на новиот Xiaomi Mi MIX 2 и другите уреди што Xiaomi официјално ги претстави;

Екранот е повторно голема атракција

Без сомнение, највпечатливата работа кај Xiaomi Mi MIX беше неговиот огромен екран, со скоро никакви рамки и бидејќи не можеше да се најде во оваа втора верзија на паметниот телефон на кинескиот производител, екранот повторно е голема атракција. На 5.99 инчен екран има IPS технологија и го зафаќа скоро целиот преден дел, намалување на рамките во однос на првата верзија и правење на вкупната големина на уредот помала од онаа на неговиот претходник.

Покрај тоа, сега аглите имаат многу поизразена искривување што дава пофлуидна и поудобна слика, исто така, дава чувство на поголема отпорност на, на пример, пад или удар.

Камерата, без да биде двојна, ќе има многу да каже

Слика на камерата Xiaomi Mi MIX 2

Една од највпечатливите работи во врска со овој нов Xiaomi Mi MIX 2 е тоа што неговата камера не е двојна, следејќи го трендот на мнозинството таканаречени врвни терминали кои стигнуваат на пазарот. Ова во принцип е јасен недостаток, но главната камера има толку многу квалитет што се плашиме дека ќе има многу да каже.

Како што потврди кинескиот производител, задната камера се монтира a 386 мегапикселен сензор Sony IMX 12 со оптичка стабилизација и големина на пиксел од 1.25 μm. Сè укажува, иако во моментот не е потврдено дека камерата на овој Mi MIX 2 е иста што веќе можевме да ја видиме и уживаме во Xiaomi Mi6.

Еве неколку слики направени со овој уред што се објавени од официјалната сметка на Xiaomi на Твитер;

Фотографија со Mi MIX 2

Фотографија со Mi MIX 2

Цена и достапност

Во моментов Xiaomi не потврди конкретен датум за пристигнување на пазарот на овој нов Mi MIX 2, но објавени се цените со кои тој ќе стигне до кинескиот пазар;

 • Xiaomi Mi MIX 64 GB + 6 GB: 3299 јуани (425 евра)
 • Xiaomi Mi MIX 128 GB + 6 GB: 3599 јуани (460 евра)
 • Xiaomi Mi MIX 256 GB + 6 GB: 3999 јуани (510 евра)
 • Xiaomi Mi MIX 128 GB + 8 GB керамика: 4699 јуани (600 евра)

Што мислите за овој нов Xiaomi Mi MIX 2 и цената со која ќе биде објавен за неколку дена на кинескиот пазар?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.