Нов iPad Pro 2020: ви ги кажуваме сите новости

iPad Pro 2020

Apple го претстави првиот iPad Pro во септември 2015 година, iPad со големина од 12,9 инчи за кој Apple сакаше да веруваме дека е идеална замена за лаптоп. Недостатокот на карактеристики и функции на овој модел, само потврди дека станува збор за А. Поголем iPad, без повеќе.

Во следните години, Apple продолжи да го обновува овој опсег наизменично, и тоа беше до 2018 година, кога iPad Pro старееше И, конечно, стана идеална замена за лаптоп, било да е тоа компјутер или Mac, благодарение на iOS 13 и USB-C портот што Apple ги усвои во iPad Pro 2018.

Циклусот за обновување на опсегот iPad Pro е поставен на една и пол година и според планираното, објави Apple четвртата генерација на iPad Proгенерација што би можеле да ја крстиме како iPad Pro, бидејќи бројот на нови функции и карактеристики е намален и го одржува истиот дизајн како и пред две години.

Карактеристики на iPad Pro 2020

Приказ на IPad Pro 2020

iPad Pro 2020

Гласините пред лансирањето на новата палета на iPad Pro сугерираа дека Apple може да користи екран со мини-LED технологија наместо традиционалниот LCD, гласина што конечно е потврдена. Јаболкото го крсти iPad дисплеј како Liquid Retina, дисплеј кој ја вклучува најновата технологија.

Екранот на новиот iPad Pro е практично ист што можевме да го најдеме во претходната генерација со а 120 Hz стапка на освежување, Осветленост од 600 nit, широк опсег на бои (P3), компатибилен со True Tone и минимална рефлексија.

IPad фотоапарати IPad Pro 2020 iPad Pro 2020

Да Реков камери. Новиот iPad Pro 2020, интегрира заден модул составен од две камери: Ултра широк агол од 10 mpx и широк агол од 12 mpxСо нив можеме да снимаме спектакуларни видеа и фотографии, иако тоа не е уред за кој се вели дека може да се управува за овие цели. Комплетот од две камери на iPad Pro ни овозможува да фотографираме и да снимаме видеа во 4k квалитет, видео што можеме да го споделиме и уредуваме од самиот уред.

Предна камера IPad Pro 2020

iPad Pro 2020

Предната камера на iPad Pro не ни нуди никакви новости Извонреден во споредба со претходниот модел, бидејќи е исто така компатибилен со Face ID, системот за препознавање на лицето на Apple и сите функции што Apple веќе ни ги нуди во опсегот на iPhone со оваа технологија за препознавање.

Зголемена реалност на iPad Pro 2020

iPad Pro 2020

Во истиот модул каде што се наоѓаат камерите, тој исто така е внатре лидер скенер (Откривање и рангирање на светлина) сензор што овозможува да се одреди растојанието со мерење на времето потребно за зрак светлина да стигне до некој предмет и да го рефлектира назад на сензорот. Овој сензор работи рака под рака со камери, сензори за движење и оперативниот систем за мерење на длабочината, што го прави iPad Pro идеален уред за проширена реалност.

IPad Pro 2020 Power

Овој нов iPad, е управувана од чипот A12Z Bionic, нова палета процесори што Apple ги вклучува 8-јадрени графички процесори. Во моментов, не ја знаеме моќта што ни ја нуди во споредба со A12 Bionic што ја наоѓаме во iPhone 11 Pro, но ако претходната генерација на iPad Pro, управувана од A10X Bionic, работи како шарм, таа мора да понуди перформанси повисока.

Друга внатрешна промена што ни ја нуди новиот iPad Pro е во однос на просторот за складирање. Додека третата генерација на iPad Pro започна од 64 GB, четвртата генерација што штотуку беше претставена, дел од 128 GB, за иста цена.

Цени на IPad Pro 2020

Почетните цени на iPad Pro 2020 се исти како претходната генерација, единственото нешто што се менува е просторот за складирање, кој овој пат започнува од 128 GB наместо 64 GB од претходната генерација.

 • 11-инчен iPad Pro WiFi 128 GB меморија за складирање: 879 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi 256 GB меморија за складирање: 989 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi 512 GB меморија за складирање: 1.209 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi 1TB за складирање: 1.429 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi + LTE 128 GB меморија: 1.049 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi + LTE 256 GB меморија: 1.159 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi + LTE 512 GB меморија: 1.379 евра.
 • 11-инчен iPad Pro WiFi + LTE 1TB простор: 1.599 евра.

 

 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi 128 GB меморија за складирање: 1.099 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi 256 GB меморија за складирање: 1.209 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi 512 GB меморија за складирање: 1.429 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi 1TB за складирање: 1.649 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi + LTE 128 GB меморија: 1.269 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi + LTE 256 GB меморија: 1.379 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi + LTE 512 GB меморија: 1.599 евра.
 • 12,9-инчен iPad Pro WiFi + LTE 1TB простор: 1.819 евра.

Магична тастатура со тастатура

Магична тастатура со тастатура

Новата тастатура за iPad Pro што ја претстави Apple заедно со новата генерација е она што привлекува најмногу внимание, тастатура што е Магнетски се приврзува на iPad и овозможува прилагодување на аголот на екранот без потреба да го одмарате во кое било време на тастатурата. Покрај тоа, тој вклучува порта за полнење USB-C, порта што ви овозможува да го полните iPad Pro без да го извадите од тастатурата, иако тоа е многу едноставен и природен процес.

Тастатурата со целосна големина е составена од крути клучеви и механизам за ножици 1мм патување што нуди многу пријатно чувство, прецизност и минимална бучава. Исто така, тастатурата е осветлено, така ќе можеме да работиме во кое било опкружување.

Магична тастатура со тастатура

Тракерот на новата магична тастатура е она што на iPad Pro му недостасуваше за да биде идеална замена за лаптоп. Треба да се запомни дека со iOS 13, Apple воведе поддршка за глувчето на iPad, така што следниот чекор беше да се понуди тастатура со trackpad, тастатура што е веќе достапна на пазарот и која е доста висока.

Магична тастатура со цена на тастатурата

Магична тастатура со тастатура

Во моментов ја знаеме само цената на Магичната тастатура во САД. Волшебната тастатура за 11-инчниот iPad Pro има цена САД долар 299, додека моделот за 12,9-инчниот iPad оди до 349 долари.

Дали вреди да се смени?

Ако имате iPad Pro 2018, нема убедлива причина да го пензионира и да го купи новиот модел. Како што споменав во оваа статија, најинтересното нешто кај новата генерација не е самиот iPad Pro, туку Магијата тастатура, магична тастатура со тастатура што е компатибилна со iPad Pro 2018.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.