Да се ​​обединат iOS и macOS? Идејата се враќа во плановите на Apple

MacBook Pro

Ова прашање никогаш навистина не било приоритет во КупертиноТака барем претставниците на „Епл“ го објавија тоа уште од памтивек, но секако, стариот добар Стив sобс се смееше и многу зборуваше за дигиталните моливи и сега тие ви нудат еден со печатено јаболко на екранот за околу 100 евра.

Како и да е, Apple отсекогаш имал свои силни страни во екосистемот за галеријата, сите од нас кои имаат комплетен пакет Apple добро го знаат тоа. Сега е кога очигледно од Купертино тие се фаќаат за работа барем да го обединат начинот на работа на апликациите помеѓу iOS и macOS.

Вака во последниот извештај на Блумберг тие можеа да пристапат до доверливи информации за тоа како работи Епл за обединување на апликациите во сите свои системи. Поточно, се кова од последниот WWDC17, па дури има и свое кодно име: «Марципан». Така во иднина се претпоставува дека едноставно пишувањето на кодот на апликацијата може да работи правилно и слично и на iPhone и на Mac и на iPad ... нели би сакал? Се разбира, ова има многу јаки страни, но не се сомневаме дека големиот губитник во оваа битка за континуитет би бил macOS.

Мекбук Роуз злато

Под ова мислиме дека iPhone и iPad се продаваат многу повеќе од Mac, така што програмерите ќе бидат многу јасни, подобро да работиме добро на iOS, ќе видиме за macOS. И вака може да се потроши перформансот што е способен да ни го понуди macOS.

Очигледно ќе можеме да ги видиме првите погледи на тоа каков би бил проектот „Марципан“ за време на WWDC18, и за жртвата ќе се наплати за почеток, продавницата за апликации macOS на крајот ќе исчезне за да предизвика унифицирана продавница за нејзините платформи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)