Тодур: Едноставен и практичен организатор на задачи за Windows и Mac

Задачи и белешки на Windows и Mac

Во моментов има голем број апликации што би можеле да ги користиме како потсетник за секоја од дневните задачи што ги извршуваме дома или канцеларија, а кои се за ексклузивна употреба на мобилни уреди затоа што тие се оние кои секогаш ги земаат за рака.

На овој начин, имањето агенда во наши раце (т.е. на нашите мобилни уреди) е голема предност бидејќи ќе треба да ја разгледаме само секоја од задачите што чекаат. Иако е точно дека ова стана честа активност и голема потреба за многумина, ситуацијата би можела да биде сосема поинаква за оние кои користат само и исклучиво свој персонален компјутер, што вклучува една со оперативен систем Виндоус или друга со Мек. За такви ситуации најдовме интересна апликација која го носи името Тодур и која ќе ви помогне нас на лесен и едноставен начин, да водиме евиденција за секоја од задачите што ги извршуваме секојдневно, а исто така и за оние што сме ги завршиле според нашиот распоред за работа.

Преземање, инсталирање и извршување на Тодур на персонален компјутер

Треба само да се насочите кон Официјална веб-страница на Тодоr за да можете да го преземете и со тоа да го инсталирате на вашиот персонален компјутер; за, Постои верзија и за Windows и за Mac, што ќе мора да ги инсталирате на компјутерот затоа што не се преносливи.

Првиот проблем на кој наидоа многу луѓе е управувањето со интерфејсот, бидејќи тој е целосно чист и затоа, нема многу копчиња што можат да се користат во други видови ситуации и слични апликации. Покрај тоа, развивачот на алатката дава само краток опис на неговиот предлог, предвидувајќи им да им сугерира на сите оние кои сакаат да го користат, за жал, тој не е во позиција да го поддржува заради неговиот недостаток на време и бесплатноста со оној што го претстави.

Тодур 02

Поради оваа причина, овој напис има намера да ја опише секоја од функциите чиј дел е „Тодур“, така што ќе можете правилно да ја користите секоја од нив; Willе започнеме да ги опишуваме на следниот начин:

  • Конфигурација и прилагодувања.

Овој дел можете да го најдете во «Датотека -> Поставки», каде што треба само дефинирајте го директориумот каде што ќе се зачува датотеката со задачите што ќе ги извршите и оние што се завршени.

Тодур 03

  • Задачи за архивирање.

Копчето што вели «Архива»Се користи за да може да архивира една или повеќе задачи што претходно можеа да бидат регистрирани во« Тодур ». Покрај ова копче има друго што вели «освежување«, Што всушност ќе ни помогне да го освежиме списокот во случај да сме зголемиле или намалиле задача и таа не е ажурирана.

  • Создадете нови задачи.

Ова е најлесниот дел да се направи, бидејќи ни треба само користете го просторот лоциран на дното на интерфејсот на оваа алатка; Таму ќе мора да напишеме сè што нè потсетува на задачата што ќе ја извршиме и извршиме во даден момент. Подоцна треба само да го избереме копчето "+" за оваа нова задача да биде додадена на списокот на врвот; исто така можете да го користите копчето «Внесете»За да се најавите на оваа задача.

Покрај копчето "+" е копчето "-", Истото што ќе ни помогне да ја елиминираме секоја задача што повеќе не ја сакаме е дел од оваа листа и од оние што ги архивиравме.

  • Означете завршени задачи

Ако во целата листа што ја структуриравме како задачи за извршување, има неколку што веќе ги извршивме, само ќе треба проверете го полето за оние што се завршени така што тие се запишуваат „како завршени“. Кога ќе го направите ова, предметната задача ќе се појави „прецртана“.

Тодур 01

Несомнено, станува збор за многу интересна апликација за употреба, бидејќи развивачот размислувал практично на сè кога станува збор за осигурување дека неговите корисници имаат секоја од задачите што треба да ги извршат и оние што веќе ги завршиле регистрирани. Ако тргнете кон директориумот или папката што ги конфигуриравте при стартување (според она што го препорачуваме), таму ќе најдете две датотеки со рамен формат (txt), на кои ќе бидат регистрирани завршените задачи и оние што чекаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.