Објавен Ubuntu 16.04 LTS. Ние ви ги кажуваме нивните новости

Убунту LTS 16.04

Пристигна еден од најважните денови во годината за loversубителите на слободен софтвер: нешто повеќе од 24 часа, тој беше официјално достапен Убунту LTS 16.04, шестата верзија Долгорочна поддршка на оперативниот систем развиен од Canonical кој доаѓа под името на Xenial Xerus. Дека станува збор за верзија на LTS значи дека ќе добива надградби и безбедносни закрпи за 5 години, па затоа е добра опција ако она што го сакаме е да користиме сигурен систем, се додека не се грижиме за вестите што вклучуваат Ubuntu 16.10 и подоцнежните верзии.

Како што можеме да прочитаме во Убулог (ТУКА o ТУКА), неодамна објавениот Ubuntu 16.04 LTS доаѓа со многу нови функции, иако повеќето не се видливи. На корисничкиот интерфејс не се разликува многу од верзијата 15.10 и порано, надвор од нештата како што е можноста да го поместите фрлачот на дното, но не треба секогаш да гледате нешто за да знаете дека е таму. Недостаток во оваа смисла е што, како што се очекуваше, тој не пристигнува со Unity 8, графичко опкружување со слика поблиску до мобилниот софтвер што веројатно ќе биде стандардната опција од Ubuntu 16.10.

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus

Snap пакетите пристигнуваат со Ubuntu 16.04 LTS

Една од оние новини што „не можеме да ја видиме“ ќе биде предвремени пакети. Но, што е предвремен пакет? Она што нè интересира како корисници е дека кога програмерите ќе започнат да го испорачуваат својот софтвер во Canonical како привремена употреба, корисниците ќе го добијат ажурирањето веднаш. До сега, кога некој развивач ќе го подготви својот софтвер, тие треба да го испраќаат во Canonical и тие се тие што ги додаваат во нивните складишта. Кога ажурирањето ќе стигне до корисниците, тоа може да траеше 3-5 дена, па дури и една недела. Ако станува збор за безбедносна лепенка, може да бидеме загрозени сè додека софтверот не се прикачи на складиштата, иако тоа никогаш не е случај со оперативните системи базирани на Linux.

Обновувањата, кои исто така ќе бидат достапни за сите официјални вкусови на Убунту, полесно ќе се развиваат и се вели дека се побезбедни, иако неодамна е откриено дека тие не се така (барем сега) затоа што се базираат на X11. Во двата случаи, развивачите ќе можат да одлучат дали ќе испорачаат .deb пакет или предвремена работа и Mozilla веќе потврди дека ќе го доставува Firefox како предвремен пакет до крајот на годината.

Нови датотечни системи ZFS и CephFS

ZFS датотечен систем

Bе вклучува и Ubuntu 16.04 LTS поддршка за ZFS и CephFS. Првиот од двете е комбинација помеѓу управувачот за јачина на звук и датотечниот систем што овозможува поголема ефикасност. Покрај тоа, тој постојано ја проверува интегритетот на податоците, тој автоматски ги поправа датотеките и ги компресира податоците. Од друга страна, CephFS е дистрибуиран датотечен систем кој обезбедува идеална платформа за деловно складирање, особено кога станува збор за големи бизниси.

Конвергенцијата пристигнува

Нешто исто така важно е долгоочекуваното конвергенција. Почнувајќи со Ubuntu 16.04, Canonical ветува дека оперативниот систем го нуди истото искуство на компјутерите, таблетите, мобилните телефони и уредите IOT (Интернет на нештата). Покрај тоа, можеме да додадеме Bluetooth тастатура и глувче на таблет и да уживаме во 100% искуство со работната површина. Или, добро, тоа ќе биде 100% ако ние исто така го пресликуваме она што го правиме на екранот, нешто што го дозволува и Ubuntu 16.04 LTS.

Издание на BQ Aquaris M10 Ubuntu

Логично, иако конвергенцијата е важна точка во оваа нова верзија, за неа не се зборува толку многу. Причината е што голем дел од оваа новина има врска со мобилните уреди кои се во многу рана фаза. Всушност, објавен е само еден таблет со Ubuntu, the Издание на BQ Aquaris M10 Ubuntu кој се најде во продажба оваа недела.

Други новини

Како и во секоја нова верзија, тие исто така беа вклучени нови позадини, но има многу поважна, долгоочекувана новина: можност да го преместите фрлачот на дното. Иако не сум ја видел опцијата во поставките на Ubuntu 16.04 да го сторам тоа преку корисничкиот интерфејс, тоа може да се направи со отворање на терминал и внесување на следнава команда:

[код] поставени поставувања com.canonical.Unity.Launcher-позиција за стартување Дно [/ код]

И ако сакаме да се врати налево, командата ќе биде:

[код] поставени поставувања com.canonical.Unity.Launcher-launcher-позиција лево [/ код]

Па сега знаете. Ако сакате слободен софтвер, сега можете да го преземете Ubuntu и сите негови официјални вкусови и да ги инсталирате на вашиот компјутер. Можете да преземете Ubuntu 16.04 LTS од ОВОЈ ЛИНК и сите негови вкусови од нивните соодветни официјални страници или од ОВОЈ ЛИНК. Дали веќе сте го пробале? Како?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.