Ова е најевтиниот начин за следење на вашиот дом со вашиот паметен телефон

гледај ја својата куќа

Во текот на годината, потребите што можеби ќе треба да ги следиме од дома оддалеку, можеби нема да станат толку очигледни. Вистината е дека постојат многу решенија што ги наоѓаме на пазарот и дека ни доаѓаат од сите видови компании кои ни продаваат многу едноставни системи, како на пример камера поврзана на нашата WiFi мрежа или други што ни нудат сложени системи за откривање и надзор во замена за месечна претплата на нивните стапки.

Во рамките на ова поле има многу опции, иако, ако она што навистина го сакате е моќмислител'со системите што можете да ги најдете многу поедноставни и попривлечни опции што буквално можете да си направите. Во рамките на ова поле, на пример, можеме да зборуваме за поставување на систем составен од мала камера поврзана директно со контролер од типот Raspberry Pi или Arduino или за извршување на мала работа, уште поедноставна, што сигурно ќе ви се допадне.

мобилен за надзор

Во текот на првите четири месеци од годинава имало скоро 40.000 грабежи во Шпанија

Според студиите објавени од Министерството за внатрешни работи, Вистината е дека само во првите четири месеци од 2017 година во Шпанија не помалку од 39.651 XNUMX грабеж во домови, установи и други објекти. Бројка што нè тера да размислуваме многу сериозно за да имаме систем што, барем, ни овозможува да знаеме дали некој влегол во нашата куќа.

На претходните бројки, потсетете се дека зборуваме за податоци за првите четири месеци од 2017 година, мора да додадеме дека нормално во ова време, а уште повеќе во текот на месец август, кражбите можат значително да се зголемат во однос на количината на оние што се произведуваат, нешто што може да направи да го изгубиме спиењето или не, во зависност од тоа дали имаме каков било начин да знаеме во кое било време што се случува во нашата куќа.

софтвер за домашно следење

Постојат многу можности за следење на состојбата на вашиот дом, иако оние што ги предлагам ќе ве чинат помалку од 3 евра

Како што рековме на почетокот на овој пост, нема да зборувам со вас за можноста да вработите некаков вид безбедносна служба, бидејќи ова, покрај тоа што е најдобра опција, несомнено се должи на нивната професионалност, има цена во однос на инсталацијата и месечната претплата што во многу случаи може да биде превисока за она што навистина го сакаме. Поради ова, а особено поради фактот што јас лично често сакам да се обложувам на работата направена од мене, денес сакам да ви претставам неколку апликации кои можат да бидат и повеќе од привлечни. Формула што ве спречува да потрошите многу пари или да барате од вас да имате напредно познавање на мрежи и програмирање.

Најекономично решение во врска со ова е да се обложувате на сите оние апликации за паметни телефони или таблети со кои можете да постигнете претворете ги овие уреди во интересна надзорна камера за вашиот дом. Што се однесува до можните апликации, вистината е дека денес има многу, на пример, можам да мислам на имиња како iVideon, IP веб-камера, па дури и iVMS-4500. Најинтересно е што некои од нив можат да го трансформираат вашиот стар мобилен телефон во видео коло во реално време, способно да пренесува аудио, па дури и да открива движење.

празници

Постојат многу опции на располагање, иако сè ќе зависи од парите што сакате да ги потрошите

Сумирајќи го сето ова малку, за што станува збор е да се користи a стар мобилен телефон што го имате дома И дека веќе не користите за да го искористите фактот дека можеме да го оставиме, со вклучен полнач, во област каде што вашиот фотоапарат може да снима цела просторија. Откако ќе ја лоцираме оваа локација, треба само инсталирајте една од апликациите претходните или друго што може да ви изгледа поинтересно, и на овој телефон и на оној што ќе оди со вас на одмор, така што едниот ќе дејствува како камера, додека другиот ќе ги прима и ќе ви овозможи да ги репродуцирате сликите каде и да сте, па дури и благодарам на нивните сензори, тие можат да испраќаат известувања во случај на откривање на некаков вид на движење.

Без сомнение, ова може да биде едно од најевтините и најинтересните решенија што можете да ги најдете за да го одржувате вашиот дом под надзор за време на вашите одмори. Како последен детал, кажете ви дека ова не е единствениот бидејќи може да се обложите дури и на покомплексни и софистицирани системи, како што се оние во кои стекнувате камера специјално развиена за извршување на ваков вид на работа кои, пак, обично доаѓаат со софистицирани апликации кои се многу лесни за конфигурирање и стартување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.