Ова ново истражување за графен не тера да мислиме на батерии со многу поголем капацитет

графин

Точно е дека ова не е прв пат да зборуваме за тим научници и истражувачи кои работат на тоа, благодарение на графенот, и моќноста и брзината на полнење на конвенционалните батерии се подобруваат. Таков е случајот што дури Не е прв пат да зборуваме за а хартија кој ветува дека ја постигнал оваа пресвртница.

За жал и по долго време на чекање, се чини дека во моментот графенот ни нуди многу ветувања но сите на многу долг рок или едноставно многу тешко да се реализираат. Барем до сега, бидејќи пред само неколку недели беше презентиран документ создаден од група истражувачи кој ветува дека ќе успее да направи чекор во насока досега неистражена од заедницата.

батерија-самсунг

Samsung е многу вклучен во развојот на овој проект

Како детал, да ви кажам пред да продолжите, дека оваа работа е финансирана од еден од најголемите производители на батерии во светот, како на пр. Samsung, компанија која многу добро ги знае придобивките од инвестирање значителни суми пари во истражување и развој и која ветува дека успеала да развие методологија што може да направи револуција во светот на батериите на среден рок.

Водејќи малку повеќе детали, кажете ви дека трудот објавува дека група истражувачи од компанијата успеале да го развијат она што тие го нарекле 'топче графен', материјал со кој можеш заработи до 45% во капацитет во исто време кога е постигнато пет пати поголема од брзината на полнење на батеријата што обично ги користиме, односно литиум-јонските.

 

батерија

Се очекува оваа нова технологија да може да се користи на среден рок во развојот на новата генерација батерии.

Што се однесува до самата технологија, тимот истражувачи работеше на многу револуционерен начин на употреба на графен, односно работеа на создавање многу сложена и оптимизирана структура што резултираше со батерија во форма на топчесто графен, за да се наполни целосно 12 минути. Друга многу важна точка ќе беше постигната со зголемување на животниот век на самата батерија, нешто што многу корисници сигурно ќе го ценат.

Друг многу нов начин за да можете да ги примените резултатите добиени во оваа студија во батериите што денес ги наоѓаме на пазарот може да биде комбинирање на нив со Графен синтетизиран во 3Д форма многу слична на онаа од пуканки. Овој вид топка конечно се користи како заштитен слој и за анодата и за катодата на батериите. Врз основа на изјавите дадени од Тие се ин-хиук, еден од одговорните за овој проект:

Истражувањето овозможува синтетизирање на графен по прифатлива цена, истовремено подобрувајќи ги можностите на литиумските батерии во контекст каде нивната побарувачка за паметни телефони и електрични возила напредува со многу брзо темпо.

Samsung

За Samsung, развојот на литиумски батерии ја достигна својата граница

Лошата вест е дека, како што реков претходно во моментот има уште многу време додека оваа технологија не стигне на пазарот И покрај тоа, корејската компанија се надева дека оваа технологија може да значи дека на краток или среден рок графенот конечно може да се користи во производството на батерии и за мобилни уреди и за електрични автомобили.

Откако ќе бидат познати резултатите од работата извршена од оваа група истражувачи, Самсунг уверува дека тие ја пуштиле во употреба нивната поделба на батериите за да се осигура дека технологијата што ќе остави револуција, не е само истражувачка работа, туку може да стигне и до пазарот. Како детал, да ви кажам дека и самата корејска компанија го обезбедува тоа литиумските батерии не даваат повеќе од себеСо други зборови, ниту неговиот капацитет може да расте повеќе во однос на густината, ниту пак брзината на вчитување може да биде поголема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.