Овие се главните проблеми со Виндоус со нивното можно решение

Windows

Со Виндоус 10 зад аголот, за кој се вели дека е тотално револуционерен оперативен систем, многумина од нас треба да продолжат да ги трпат проблемите ден по ден на Windows 7 или Windows 8. Од спонтаните рестартирања што не оставаат со нашата работа на половина пат и молејќи се дека уредникот за текст направи резервна копија, преку популарните сини екрани и сè додека не достигне бавноста што нè лути и огорчи и не наведува да пцуеме во „Мајкрософт“ во повеќе од една прилика .

Повеќето проблеми што можат да се трпат во Виндоус се добро познати и ги трпат повеќето корисници на оперативниот систем Мајкрософт. Поради оваа причина, денес преку овој напис ќе се обидеме да ги идентификуваме тие проблеми и исто така да ви понудиме разни решенија, така што ако имате несреќа што ви се случиле, да знаете како да се справите со нив.

Омразениот син екран

Windows

Ова е еден од проблемите што Мајкрософт успеа да го исправи со текот на времето и сè помалку корисници треба да страдаат. Во Windowx XP имаше стотици илјади корисници кои мораа да го трпат овој проблем, но со доаѓањето на Windows 7 и Windows 8 на пазарот тој стана многу редок проблем.

Се вели дека со доаѓањето на Виндоус 10 овој проблем би можел трајно да исчезне, иако скоро никој не верувал во тоа целосно.

Во моментот во случај да продолжите да страдате од омразените плави екрани, треба да знаете дека најчеста причина за нив доаѓа од неисправен контролер или контролори. Покрај тоа, причината би можела да биде и во периферна околина, што не се согласува многу добро со нашиот компјутер затоа што не е компатибилно и што, како што велат, ве полудува.

Добро проверете ги сите возачи и контролори, а исто така направете преглед на периферните уреди што сега ги имате, а претходно ги немавте затоа што тие можат да бидат виновникот или виновникот на синиот екран.

Мојот компјутер виси без очигледна причина

Windows

Виндоусовите компјутери обично ни нудат секакви проблеми, но еден од најчесто непрекинатите корисници е закачај без очигледна причина. Јас и самиот страдам од овој проблем во последните неколку дена што го остава мојот компјутер со замрзнат екран и без да можам да сторам ништо за да го избегнам. Од тука треба само да го рестартирам за повторно да работи нормално.

Причините за овој проблем се обично многу разновидни, и покрај тоа многумина укажуваат на насоките на видео картичките, навистина секоја апликација, процес или возач може да предизвика овие закачувања. Внимателно следете го вашиот компјутер и измерете ги чекорите на Windows за да се обидете да откриете кој е специфичниот проблем.

Спонтано рестартирање

Windows

Оваа грешка е веќе нешто почеста и обично е многу честа кај постарите компјутери. И дали е тоа главните причини за овие рестартирања се малициозен софтвер или прегревање.

Почнувајќи од втората, повеќето компјутери откриваат кога се на температури за кои не се подготвени и се рестартираат за да се обидат да се оладат и да можат да функционираат со одредена нормалност. Во овие случаи тие обично нè предупредуваат со звук, иако во други се рестартира без понатамошно разгорување. Добра идеја ако ви се случи овој тип на рестартирање е да ја проверите правилната работа на навивачите или дури и да проверите дали тие работат.

Ако вашиот проблем е во малициозен софтвер, мора да инсталирате алатка за чистење и заштита на вашиот компјутер. Нашата препорака е без сомнение дека користите Виндоус бранител на Мајкрософт кој е многу критикуван софтвер, но нема ривал на пазарот.

Се разбира, ако не сте убедени во ништо, користењето на алатката Microsoft ќе биде доволно за да напишете во Google зборот малициозен софтвер за да откриете огромен број на програми за враќање на вашиот компјутер во нормален живот.

Мојот компјутер стана исклучително бавен

Windows

Еден од најчестите проблеми обично се однесува на бавноста на компјутерот. Како одминува времето и скоро без да сфатиме, нашиот уред станува сè побавен и побавен. и одземање долги минути за извршување на задачи или дејства за кои претходно се решаваа само неколку секунди.

Ова може да се должи на повеќе причини како што се присуството на малициозен софтвер, сè пополнетите хард дискови кои понекогаш се преполнуваат со податоци или едноставно затоа што нашиот хардвер застари со текот на времето.

La решение за овој проблем, Може да поминете низ кој било од следниве процеси што ќе ги предложиме;

 • Надградете го вашиот хардвер. За да знаете дали она што ви треба е да го подобрите вашиот хардвер, треба да погледнете, на пример, во минималните барања на верзијата на Windows што ја користите, како и на другите апликации. Ако тие се многу фер, па дури и инфериорни, јасно е дека треба да застанете покрај продавница за компјутери за да го подготвите вашиот компјутер.
 • Дефрагментирајте го вашиот хард диск. Секогаш е многу интересна опција и сите треба да го дефрагментираме нашиот хард диск секој толку често за да можеме да уживаме во малку поголема брзина и леснотија.
 • Избришете податоци, привремени датотеки. Ако еден од вашите проблеми со бавноста има врска со веб-прелистувачот, обидете се да избришете привремени датотеки, колачиња и други податоци што може да ве вознемируваат. Во секој прелистувач овој процес е направен на одреден начин, па направете малку истражување како да го направите тоа. Веќе знаете дека Google за ваква работа може да ви биде најдобар пријател.
 • Деинсталирајте апликации или програми што не ги користите. Повеќето корисници имаат тенденција да инсталираат програми и апликации што никогаш не ги користиме подоцна. Елиминирајте го целиот софтвер што не го користите и скоро сигурно ќе се намали бавноста на вашиот компјутер.

Ако не ви одговара грешка, можеби имате вирус

вирус

Ако проблемот што ви го прави горчлив животот секој ден не е од оние што веќе ги видовме, lили поверојатно е да имате вирус што го убива вашиот оперативен систем Виндоус. Најдоброто нешто би било ако можете да инсталирате антивируси за да откриете што може да се случи. Ако ништо не работи, најдоброто нешто што треба да направите е да добиете лиценца за Виндоус и да го форматирате вашиот компјутер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус dijo

  Богородица, јас обично не се мешам со нечија работа, но статијата може да ја напише секој што користи компјутер 2 години.Не придонесува за ништо и некои од советите или решенијата што ги нуди се бескорисни или погрешни.