Ова се новите дресови на Најк со NFC чип

NFC технологијата е со нас многу години, нудејќи ни голем број опции при автоматско извршување дејства. Благодарение на чип NFC, можеме, на пример, да се вратиме дома и да го приближиме чипот до нашиот паметен телефон, да ги смениме поставките за нашиот паметен телефон, да заминеме во тишина, да ја деактивираме врската со податоци и да започнеме да пуштаме музика. Кога ќе ја напуштиме куќата, можеме да имаме друг NFC чип, така што кога ќе се приближи, ќе ги активира податоците, ќе ја деактивира тишината и ќе ги извршува „Гугл мапс“ за да знае во каква состојба е сообраќајот и која рута е најсоодветна за да се добие до нашето работно место.

Најк штотуку претстави нова кошула со чип NFC, чип што при донесувањето на нашиот уред со Android со читач на NFC или од iPhone 7, автоматски ни ја покажува целата содржина поврзана со нашиот тим, како што се класификација, новости, видеа, претстојни натпревари , настани. Овие нови дресови работат во комбинација со апликацијата NBA Connected со која Nike соработуваше за лансирање на овој нов вид дресови штоТие ќе се појават на пазарот на 29 септември и ќе бидат достапни за сите тимови кои се дел од НБА.

Овој чип е дизајниран така што кога облеката се мие постојано, не се расипува или престанете да работите. Во однос на цената на овие дресови со технологија NBA Connected, компанијата не информира за тоа, но имајќи предвид дека цената на овие чипови е многу ефтина, крајната цена на нив не треба да се зголеми значително, иако со глупостите за додавање технологија на дресовите може да биде повеќе од оправдана причина за Најк да ја зголеми цената на дресовите и корисниците се подготвени да платат за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.