OnePlus 3 има поддршка за USB-OTG, но е оневозможено

OnePlus 3

Контроверзноста продолжува да виси над OnePlus и неговиот последен модел. Тоа е компанија што ги освои користа и гаранцијата од корисниците, сепак тие соберат многу незадоволство од најновиот лансиран уред. На прво место затоа што не искористи ниту половина од RAM меморијата што ја има, а која остана „во сон“, второ затоа што откако ја „разбуди“ оваа RAM меморија, потрошувачката на батеријата е астрономска. Во меѓувреме, ги слушаме вестите кои навистина се OnePlus 3 има USB OTG поддршка преку USB-C, иако тоа не го дозволува преку софтвер.

Ова значи дека OnePlus 3 е целосно компатибилен со вообичаените карактеристики на OTG во Андроид и особено во уредите кои имаат USB-C конекција, но OnePlus смета дека е соодветно да ја оневозможи оваа функција по дифолт во неговиот оперативен систем. Поддршката за USB OTG ќе ни овозможи да управуваме со поголема количина на податоци до онаа на вообичаената microSD картичка и лесно се отстранува со доста добри спецификации за изведба Изненадени сме од ваквиот став на OnePlus што ги крие функциите на своите уреди, како што тоа се случи со RAM меморијата при лансирање и до првото ажурирање на софтверот.

Добрата вест е дека е можно да се активира системот OTG на OnePlus 3, сè не е изгубено. За да работи, треба да го активираме конкретно во делот за конфигурација на складирање во поставките. Навигајќи низ овој обемен панел, ќе ја најдеме модалитетот "Овозможи ОТГ ». Дефинитивно момците од OnePlus не размислувале да го направат корисничкото искуство на своите купувачи што е можно полесно, повеќе од еден ќе биде лут на начинот на кој ги прават работите со овој најнов модел, сепак, благодарение на Android, скоро сите проблеми се лесен за решавање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   пас-пас dijo

  3 минути ми требаа. Две и пол минути тргнаа да го распакувам телефонот и да го ставам каленото стакло на него.

  Мислам дека не беше толку скриено. Треба само да ги прелистате менијата за да видите што има за да откриете нешта.

 2.   Sergio dijo

  pfff, но погледнете, некои уредници се глупави. Значи сите мобилни телефони на пазарот се опфатени затоа што секако за да се поврзете преку wifi треба да одите во поставки и да го активирате ??? Немам коментар