Како да отстраните реклами од Windows 10

Мајкрософт не е првиот што вклучува спам во неговиот оперативен систем. И Андроид и iOS ни нудат од време на време некоја друга порака која ни препорачува да ги користиме апликациите што се инсталирани природно. Секој производител на паметни телефони има тенденција да ги промовира своите преку нивните различни слоеви на прилагодување. Apple не е изоставен иако тоа го прави на многу посуптилен начин без да ни дозволи да ги деактивираме стандардните апликации за испраќање е-пошта, текстуални пораки, упатства за проверка на мапите ... Оттука, колку и да се вели дека Microsoft потрошил три градови кои прикажуваат реклами на нивните апликации се целосно лажни и нереални.

Од време на време, кога користиме апликација што не е развиена од Мајкрософт, но има инсталирано алтернатива, како што се прелистувачи Chrome или Firefox, веројатно е во рамките на апликацијата или на дното на екранот, каде што се прикажуваат отворени апликации или на часовникот, се појавува порака која нè повикува да ја користиме, на пример, од Edge придружувајќи го со предностите што ни ги нуди во однос на конкуренцијата. Доколку ви пречат овие видови реклами, можете да ги деактивирате за да не се појавуваат повторно.

За почеток, имајте на ум дека овој вид рекламирање не е инвазивно во кое било време, бидејќи намерата на „Мајкрософт“ е со добра намера, веројатно воопшто нема да ви пречи, и која е главно насочена кон нудење информации во врска со природни апликации, совети за да го извлечеме максимумот од Windows 10 и повеќе. Но, ние исто така ги наоѓаме предложените апликации, оние апликации што постигнале договор со „Мајкрософт“ да бидат инсталирани директно или да покажат директна врска до продавницата на Виндоус за да можеме да продолжиме со нејзино инсталирање.

Како да ги отстраните рекламите од заклучениот екран

На уредите со Android многу често се наоѓа рекламирање, рекламирање што доаѓа од апликации што ги преземавме бесплатно, но за возврат ни нуди рекламирање дури и во супа. За среќа, видот на рекламирање што Мајкрософт ни го покажува низ целиот систем е поврзан само со неговите апликации и услуги. Екранот за заклучување не е зачуван. Амазонските уреди први го сторија тоа, реклама што би можеле да ја отстраниме ако платиме малку повеќе за уредот.

За да можеме да го деактивираме овој вид рекламирање, мора да одиме на иконата за поставки на Windows и да кликнеме на тркалото за запчаници. Следно одиме на опцијата Персонализација. Следно одиме во десната колона до Фондо. Со кликнување на паѓачкото поле, ние мора да се смениме Омилена содржина на Windows по слика или презентација, во согласност со нашите потреби.

Ако избереме Презентација, Виндоус ќе ни понуди можност за додавање на индивидуални слики или избор на папка каде што сите слики што сакаме да ги прикажеме алтернативно се прикажани на заклучениот екран на нашиот компјутер Windows 10.

Како да исклучите совети, трикови и совети

Веќе некое време, многумина се оперативни системи кои инсистираат да ни покажат трикови, совети или предлози за употреба на различни оперативни системи. За почетниците корисници, тоа е ценето, но за оние од нас кои ги користат веќе неколку години, тоа е повеќе непријатност отколку помош. Виндоус 10 има опција наречена Земи совети, трикови и совети при користење на Виндоус, опција што ние мора да се деактивираме за да избегнеме дека на секои два на три прескокнуваме пораки од овој тип.

За да ги деактивирате, откако ќе пристапиме до опциите за конфигурација, мора да одиме во опциите на системот и да пребаруваме делот Известувања за да продолжите со деактивирање Добијте совети, совети и совети додека користите Windows.

Како да го исклучите рекламирањето во канцеларија

Очигледно, „Мајкрософт“ исто така се обидува да ги натера корисниците да го користат пакетот „Офис“ на „Мајкрософт“ и тој не се спасува од периодично испраќање на известувања со покани да го пробаме Office 365, благодарение на бесплатниот месец на промоција што ни го нуди. Единствениот начин да се отстранат овие типови реклами е ја отстрани апликацијата од Поставки> Систем> Апликации и одлики. Или можеме да одиме на иконата што нè повикува да се обидеме со Office, кликнете на десното копче на глувчето и изберете Деинсталирај.

Како да ги оневозможите предложените апликации од менито Start

Мајкрософт постигна договор со некои развивачи да прикажуваат реклами за нивните апликации во менито Старт. Сигурно сте забележале дека покрај инсталацијата на Виндоус 10 наоѓаме разни апликации како што се Трипадитор, Кенди Крш за да дадете неколку примери. Овие апликации обично се прикажуваат во менито Почеток, од левата страна. Ако сакаме да го деактивираме, само треба повторно да пристапиме до менито Поставки и кликнете на табулаторот Персонализација потоа деактивирајте ја опцијата Покажете предлози повремено при стартување.

Како да ги оневозможите динамичните икони од менито Start

Иако динамичните икони не се поврзани само со рекламирање, тие можат да бидат многу досадни, бидејќи тие го одвлекуваат нашето внимание секој пат кога ќе пристапиме до почетното мени, извршувајќи ја својата функција совршено. За да можете да ги оневозможите овие динамични икони, ние мора да го направиме тоа рачно, не можеме да го сториме тоа заеднички, затоа мора да се поставиме над секоја и да кликнеме на десното копче со избирање Оневозможете ја динамичката икона.

Како да ги исклучите предлозите за асистент на Кортана

Предлозите на Кортана исто така можат да бидат проблем, особено ако обично не го користиме или поточно малку. Од време на време Кортана ќе испраќа порака за да се сетиме дека сè уште е таму, во форма на препорака или предлог. Деактивирање на оваа опција, како и повеќето, е многу едноставно. За да го направите ова, мора да кликнеме на Кортана и да кликнеме на брзината. Потоа Ја деактивираме опцијата Предлози на лентата со задачи.

Оневозможете ги рекламите во Windows 10 со едно движење

На природен начин можеме да ја деактивираме оваа апликација за реклами по апликација, но опциите за конфигурација, понекогаш, тие се толку скриени што веројатно ќе ни треба многу време за да го сториме тоа. За среќа, можеме да искористиме апликација од трета страна која автоматски ќе се грижи за деактивирање на рекламите во истражувачот на датотеки, почетното мени, заклучениот екран и Кортана, вклучувајќи ја функцијата Земи совети и трикови како што се користи Виндоус.

Оваа апликација доаѓа во форма на датотека за најавување, ние само треба да преземеме и да кликнеме двапати на датотеката исклучи реклами-прозорци-10.рег да ги деактивирате или двапати внатре исклучи реклами-прозорци-10.рег така што тие повторно ќе бидат прикажани. Креатор на оваа датотека е Мартин Бринкман, добро познат уредник на GHacks, веб-страница каде што можеме најдете голем број трикови и мали апликации да ја прилагодиме нашата верзија на Виндоус. И покрај фактот дека овие датотеки го модифицираат регистарот, нешто со кое секогаш мора да бидеме особено внимателни, тие нема да влијаат на стабилноста што Виндоус може да ни ја понуди во секое време, така што можеме да ги користиме без никаков страв.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.