Отстрани празни празни директориуми: најлесниот начин да ги отстраните празни директориуми во Виндоус

Отстрани Празни упатства

Што се случува кога ги инсталираме и подоцна ги отстрануваме апликациите за Windows? Едноставно, таа многу вознемирувачка ситуација е онаа што би можеле да ја покажеме токму во тој момент. Создавањето папки што подоцна не можат да се избришат е она што ќе го набудуваме, нешто што би можеле да се справиме соодветно со „Отстрани празни места“.

Отстрани празни празни директориуми е мала бесплатна алатка што можете да ја користите за ефикасно отстранување на сите оние папки или директориуми што останале празни и биле производ, за инсталирање и деинсталирање на која било апликација што сме ја тестирале во нашиот оперативен систем Виндоус. Следно, ќе споменеме како работи оваа алатка и, исто така, што треба да направите во нејзината конфигурација, така што сè работи совршено добро.

Како се отстрануваат празните директориуми во Windows

Откако ќе отидете на официјалната веб-страница на Отстрани Празни упатства Beе можете да се восхитувате дека инвеститорот ја предложил оваа апликација во три различни модалитети, а тоа се:

 • Оној што ќе го инсталирате на компјутерот за да работи локално.
 • Верзија за работа од компјутер, преку друга што е дел од истата локална мрежа.
 • Пренослива верзија за да се избегне инсталирање на алатката во Windows.

Од трите алтернативи што ги споменавме, можеби третата е најзгодна за употреба, бидејќи со ова, можете да ја земете оваа алатка без проблем на вашиот USB pendrive и со тоа да ја користите нејзината примарна функција на кој било компјутер каде што сакате избришете ги тие празни папки и директориуми.

Откако ќе стартувате Отстрани празни празни директориуми, ќе можете да се восхитувате дека оваа алатка ви предлага да го испитате уредот за оперативниот систем (генерално C :), треба да продолжите со механизмот или, исто така, изберете го копчето што вели «Прелистајте ...» на десната страна за изврши сопствено пребарување. Ако веќе сте го дефинирале местото што сакате да го истражите, само треба да го притиснете копчето на дното што вели «Барај".

Отстранете ги празните директориуми 01

Веднаш процесот ќе започне и на крајот, ќе бидат прикажани сите папки или директориуми што се целосно празни. Исто ќе има номенклатура со црвена боја, што може да се отстрани без никаков проблем, препорачан од инвеститорот, бидејќи таквата задача нема да вклучува некаков вид дестабилизација на оперативниот систем. За понатамошно повикување, можете да ја проверите номенклатурата лоцирана на десната страна и каде што е забележано дека папките со црвена боја можат да се елиминираат додека оние со сина боја се заштитени. Исто така се споменува дека тие папки со сива номенклатура не треба да се допираат во кое било време.

Отстранете ги прилагодените поставки на Празни директориуми

Ако сте задоволни и сигурни дека нема да ги користите овие папки, тогаш можете да го користите копчето што вели «Избришете ги папките« Сега би било погодно малку да ја разгледате конфигурацијата на оваа алатка, бидејќи таму ќе имате можност да ја прилагодите според вашиот вкус и стил на работа:

 • Можете да нарачате папките да не бидат избришани веднаш, туку да одат во корпа за отпадоци.
 • Дека одредени датотеки што можат да бидат сместени во празни папки не се земени предвид.
 • Дека ставката што има 0 KB е означена како празна папка.
 • Пронајдете или игнорирајте ги скриените папки.

Отстранете ги празните директориуми 02

Всушност споменавме само неколку аспекти кога станува збор за пребарување на празни папки, има многу други дополнителни одлики што може да ги земете предвид. Сега, причината зошто инвеститорот ја споменува важноста за елиминирање на овие празни папки е затоа што тие би дејствувале пасивно како мал контејнер за кога корисникот ќе реши повторно да инсталира одредена алатка. Ако сме сигурни дека никогаш нема да ја инсталираме повторно наведената апликација, тогаш присуството на овие елементи е практично нешто бескорисно што едноставно би ја забавило работата на тврдиот диск на компјутерот (според развивачот на алатката).

За најдобри резултати, препорачуваме да извршите Отстрани празни празни директориуми на Windows со администраторски права.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.