Google ги открива сите официјални детали за Stadia

 

Минатиот март, Google официјално ја претстави Stadia, ваша сопствена платформа за стриминг на видео игри. Иако беше официјално претставено на некој настан, компанијата ни остави многу аспекти што треба да се решат. Не беа откриени сите детали за тоа, како што се неговата цена, компатибилните игри или барањата. Требаше да почекаме малку, но сега е официјално.

Од Google конечно ги откри сите детали за Stadia. Услуга за стриминг игри со која американската фирма се обидува да отиде чекор понапред на пазарот. Идејата е да одиме да играме каде што сакаме или кога сакаме во тоа. Тие бараат да им дадат на корисниците многу повеќе опции.

Останаа да бидат познати многу детали за оваа платформа. Гугл замина со чувството да бара револуција во пазарот со тоа, но ова беше нешто што предизвика сомнежи, бидејќи се сметаше дека фирмата е премногу арогантна или ветува нешто што тие нема да можат да го исполнат Она што е јасно е дека со Стадија тие дојдоа да се борат.

Официјални барања

Кога го претставија во март запознавме некои детали за Стадија, во смисла на резолуција, компатибилност и работење. Но, на целосниот список на вашите барања ви требаа неколку месеци да пристигнете. За среќа, веќе го имаме меѓу нас и можеме да го претставиме и сега. Ова се официјалните барања што Гугл веќе ги објави:

 • Резолуција: До 4K HDR со 60fps (првично) и 8K и повеќе од 120fps за во иднина (сè уште нема датум)
 • Тек на проектот: До 1080p со 60 fps
 • Процесор: Прилагодено 2,7 GHz хипер-нишки x86 процесори со AVX2 SIMD
 • GPU: Прилагодено AMD со 56 компјутерски единици за 10,7 Teraflops со интегрирана HBM2 меморија
 • Graphics API: Vulkan со високи перформанси со 3Д графика
 • RAM меморија: 16 GB комбиниран VRAM со RAM меморија
 • Оперативен систем: Linux
 • Гугл центар за податоци: Повеќе од 7500 глобални јазли на мрежата Гугл Еџ
 • Контролер: WiFi со директна врска со Google Stadia
 • Компатибилност со: Google Cast, компјутер од Chrome, iOS, Android, Chromecast, ТВ

Прашањето на резолуција е нешто од важност. Отпрвин ја наоѓаме гореспоменатата 4K резолуција на платформата, но намерата на Google е да може да ја прошири оваа во блиска иднина. Веројатно нема да има до 2020 година кога ќе има промени и поддршката 8K е исто така воведена во платформата. Иако ќе мора да почекаме повеќе новости од вас, како што се приближува датумот за кој станува збор.

Цени на Google Stadia

Лого на Стадија

 

 

Како што беше можно да се знае веќе во март, најдовме услуга за претплата. Значи, корисниците ќе мора да плаќаат пари секој месец за да имаат пристап до наведената содржина во неа. Иако во март Гугл не ни даде индиции за цената што оваа услуга ќе ја има месечно. Конечно тие ни оставаат со овие податоци, што беше податок од посебен интерес за корисниците.

На неговото лансирање ќе имаме само Stadia Pro, која има цена од 9,99 УСД / месечно и ни остава резолуција до 4K и 60fps. Благодарение на оваа претплата, имате пристап до сите игри на платформата, освен за најновите игри. Новите игри, кои не доаѓаат во претплата, ќе мора да ги купиме одделно.

En 2020, Google се надева дека ќе ја има бесплатната верзија на оваа услуга подготвена. Ова е Stadia Base, за која нема да мора да плаќаме пари секој месец. Пристапот до него е бесплатен, иако резолуцијата ќе биде помала, покрај тоа што ќе има пристап до поограничен број игри. Но, во моментов ова не е потврдено. Тоа ќе биде многу подостапна опција за многу корисници.

Од друга страна, лансиран е таканаречениот Founder Edition of Stadia, што е еден вид почетен пакет. Во овој пакет ја имаме командата на платформата Stadia Controller, чија цена е 69 евра, Chromecast Ultra, играта Destiny II, покрај три месеци бесплатна претплата за верзијата Pro. Воведен е и Buddy Pack, така што пријателот има пристап до бесплатни игри три месеци. Овој пакет е лансиран со цена од 129 евра. Можете да резервирате сега во продавницата на Гугл.

Игри достапни на Stadia

На почетокот го знаеме тоа ќе има вкупно 31 различна игра на платформата. Иако идејата на фирмата е дека ова ќе се проширува со текот на времето. Google не го откри целосниот список на игри во моментот, но веќе ги имаме првите титули за кои е потврдено дека ќе бидат во него. Така, сега можеме да добиеме идеја. Ова се потврдени игри:

 • Одисеја на Assassin's Creed
 • Порта на Балдур 3
 • Дарксајдер: Битие
 • Судбина 2 - достапно со основачот
 • Земете спакувани
 • DOOM
 • Ghost Recon: Точка на прекин
 • Gylt
 • Mortal Kombat X
 • Одделението 2
 • Tomb Raider
 • Tomb Raider: Rise of the Tomb Raider
 • Tomb Raider: Shadow of the Tomb Raider

Стартувај

Stadia

Друг детал што се надевавме дека ќе го знаеме наскоро беше датумот на неговото објавување. Гугл само го потврди тоа Стадија ќе пристигне во месец ноември, но не ни е кажано повеќе во врска со ова. Значи, се надеваме дека наскоро ќе има повеќе новости во врска со ова, но барем знаеме кога можеме да ги очекуваме. Неговото лансирање ќе се одржи во 14 различни земји, вклучувајќи ја и Шпанија. Ова се потврдени земји:

 • Шпанија
 • Германија
 • Белгија
 • Канада
 • Данска
 • Финска
 • Франција
 • Ирска
 • Италија
 • Холандија
 • Норвешка
 • Шведска
 • Обединетото Кралство
 • САД

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.