10-те паметни телефони со најдобра камера на пазарот

LG

Денес паметните телефони се многу подобрени во скоро сите свои спецификации, но на камерата. Првите мобилни уреди кои излегоа на пазарот со камери беа ослободени со една или две мегапиксели и денес тие се подобрија на неосомничени граници, со голема количина мегапиксели и со компоненти што може да ги видиме во некои компактни фотоапарати на пазарот.

Благодарение на ова подобрување, секој корисник може да фотографира огромен квалитет со својот мобилен уред. Во случај да размислувате за промена на вашиот мобилен уред и барате еден со добра камера, во оваа листа што ја направивме денес ви ги претставуваме 10 паметни телефони со најдобра камера на пазарот, за подоцна да можете да изберете со сите податоци во рака, иако тогаш секако дека ќе влезат во игра и други фактори за одредување како цената.

Кои аспекти на смартфон камерата треба да ги разгледаме?

И покрај она што многу корисници веруваат дека бројот на мегапиксели е најважната карактеристика кога станува збор за добивање добра фотографија, тоа не е случај.. На пример, неколку од мобилните уреди со најголем број пиксели што се достапни на пазарот не успеаја да бидат ставени на оваа листа на 10-те паметни телефони со најдобра камера на пазарот.

Покрај добар број мегапиксели, важно е мобилниот уред да е опремен со А. добар сензор, добра леќа или оптимална снимена обработка на слика.

Исто така е многу важно да гледаме на максимална решетка на фотоапаратот при избор на паметен телефон. Овој параметар ја означува количината на светлина што може да влезе во сензорот. Треба да биде што е можно повеќе, така што зборуваме за добра f / 2.0 или f2 камера.

Постојат повеќе спецификации што треба да ги разгледаме, но без сомнение главните се овие. Запомнете дека 41 мегапикселна или дури 82 мегапикселна камера може да биде многу полоша од 8 мегапикселна камера придружена со добар сензор и добра леќа.

LG G4

LG G4

До денес комората на LG G4, како што гледаме во преглед што го направивме за уредот Скоро сигурно е надвор од пазарот. Со 16 мегапикселен сензор, фокусна решетка од f / 1.8 и стабилизирани OIS 2.0 слики, можеме да добиеме слики со огромен квалитет во секоја ситуација.

И дали е дека LG G4 камерата е способна да добие одлична слика сред бел ден, но исто така и во многу мрачни ситуации. На сето веќе кажано, мора да истакнеме и дека е опремен со ласерски фокус што овозможува големо подобрување на бојата, што се забележува брзо.

Покрај тоа, и да го заокружиме огромниот квалитет на оваа камера G4, тоа ни овозможува да зачувуваме слики во RAW формат, да снимаме видео во 4K формат и да го користиме во рачен режим за сите оние кои сакаат да одат чекор понапред и да го стиснат како рефлексна камера.

Samsung Галакси S6

Samsung

Квалитетот на фотоапаратот Samsung Галакси S6 огромна е како што веќе видовме во Galaxy S6 Eedge. Со 16 мегапикселен главен сензор и фокусна решетка од f / 1.9 и двата терминали Тие ни овозможуваат да снимаме слики во кој било вид на ситуација, со или без осветлување и со каков било вид светлина.

Од своја страна, и предната камера е исто колку и 5 мегапикселен сензор што ќе ни овозможи да направиме скоро совршено селфи и со повеќе од интересен квалитет.

Камерите и на Samsung Galaxy S6 и на Samsung Galaxy S6 edge несомнено се едни од најдобрите на пазарот што се однесува до светот на Android.

Samsung Галакси Забелешка 4

Samsung

Galaxy Note на Samsung секогаш се фалел со висококвалитетна камера и Galaxy Note 4 не е исклучок. Со сензор на ист број на мегапиксели како Galaxy S6 не ни нуди ист квалитет на слика како оваа, но е многу близу.

Ако ви требаат повеќе технички податоци за камерата Galaxy Note 4, можеме да ви кажеме дека има сензор Sony IMX240 и оптички стабилизатор OIS Smart.

Sony Xperia Z3

Sony

Несомнено Sony е еден од најдобрите производители на фотоапарати на пазарот И, како би можело да биде поинаку, нивните мобилни уреди се издвојуваат по високо квалитетни фотоапарати. Во ова Xperia Z3Многумина велат дека има најдобра камера на пазарот, наоѓаме сензор за слика Exmor RS со големина од 1 / 2,3 инчи и е дополнет со 20,7 мегапиксели кои обезбедуваат слики со огромен квалитет.

Покрај тоа, овој терминал од јапонската компанија ни нуди огромен број режими и функции што треба да ги користиме со камерата и да добиеме различни и многу интересни слики. Како последна кулминација, IP67 сертификатот со кој завршува, што го прави водоотпорен, ни овозможува да фотографираме водни фотографии, нешто што многу го ценат многу корисници.

Nexus 6

Google

El Nexus 6 Тоа е најновиот мобилен уред лансиран од Google на пазарот. Произведени од Motorola со a Камерата од 13 мегапиксели снима одлични квалитетни слики со изненадувачки низок шум.

За најскептичните, овој Nexus е мој личен паметен телефон, не поради неговата големина, траење на батеријата или оперативен систем, туку поради неговата камера за која искрено верувам дека е на ниво на уредите Samsung, Sony или LG и дека во некои аспекти дури и надминува нив.

LG G3

LG

Можеме да кажеме дека LG G4 е еден од терминалите што ја вметнува најдобрата камера на сегашниот пазар, но неговиот мал брат, LG G3, не заостанува и ни нуди висококвалитетна камера.

со 13 мегапиксели, двоен LED блиц и оптички стабилизатор на сликаИ покрај фактот дека овој паметен телефон е на пазарот повеќе од една година, тој и понатаму е на оваа листа поради неговиот огромен квалитет. Може дури да направиме простор и за LG G2 кој веќе имаше одлична камера чиј стабилизатор на слика е значително подобрен.

Huawei P8

Huawei

El Huawei P8 Релативно кратко се најде на пазарот, но успеа да се провлече на оваа листа нудејќи ни две извонредни фотоапарати. Кинескиот производител расте со избезумено темпо, главно поради подобрувањата што ги вклучува во своите мобилни уреди. Едно од најголемите подобрувања несомнено е во камерите.

На оваа монтажа P8 a Задна камера од 13 мегапиксели полна со опции и функции, што исто така ни нуди слики со огромен квалитет. На предниот дел на терминалот наоѓаме камера од 8 мегапиксели, која е една од обележјата на компанијата и ни овозможува да правиме високо квалитетни селфи фотографии, па дури и групни селфија што не губат ни трошка квалитет.

Samsung Galxy Note 3

Samsung

И покрај времето што помина откако Samsung го лансираше Галакси Забелешка 3 и дека сме пред вратите на презентацијата на новиот G alaxy Note 5, овој терминал се прикрадува на оваа листа благодарение на неговата камера која секогаш се истакнуваше над онаа на моделите со помалку време на пазарот.

Несомнено најдобриот квалитет на фотоапаратот на оваа Note 3 е остри и дефинирани слики што ги постигнува во каква било еколошка состојба. Големината на сензорот е малку застарена во споредба со денес, но сепак знае како да се измери.

Ако некој сака да има паметен телефон од висока класа по смешна цена и со висококвалитетна камера, овој Galaxy Note 3 може да биде многу добар избор.

Sony Xperia Z2

Sony

Во случајот на Xperia Z3 веќе рековме дека Сони е еден од најдобрите производители на камери, кој исто така успеа да го донесе тоа искуство на паметните телефони. Постојат многу копии, но ова Xperia Z2 е една од најистакнатите.

Иако се најде на пазарот веќе подолго време Неговата камера од 20.7 мегапиксели, со сензор ½ 3 ”и бленда од f / 2.0, сè уште е на висина од најдобрите камери на пазарот. Покрај тоа, нејзината обработка на сликата е повеќе од добра и нуди извонредни резултати.

Како и во случајот со Galaxy Note 3, овој Xperia Z2 може да биде совршена можност да имате паметен телефон од висока класа со извонредна камера за многу малку пари.

Samsung Галакси S5

Samsung

За да ја затвориме оваа листа, ги наоѓаме Samsung Галакси S5 што монтира камера од 16 мегапиксели и со a во близина на совршена големина на сензорот (1 / 2.6 ”), покрај повеќе од добра обработка на слики.

Samsung отсекогаш имал мобилни уреди на пазарот со висококвалитетна камера и Galaxy S5 е јасен пример за тоа.

Според вас, кој е паметниот телефон со најдобра камера на пазарот?. Може да ни го кажете вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе dijo

  Променете го насловот. ANDROIT смартфон со најдобра камера на пазарот.

  Бидејќи без да ставите iPhone и да заборавите на лумиите (кои носат подобра камера од многу од оние што ги ставате тука, да бидат стари) не можете да го насловите написот така.

  Внесуваш во мојата црна листа на уредници, повеќе нема да те читам дете. Нема да имате уште еден клик од мене

  1.    Виламандос dijo

   Хозе, ако iPhone 6 не излезе, тоа е затоа што сметам и сметам дека не треба да биде.

   Што се однесува до „Лумиа“, точно е дека некои имаат многу добра камера, но без сомнение не е на нивото од оние што може да се видат во овој напис. Тие можат да понудат прифатлив квалитет, но во повеќето случаи немаат карактеристики и опции.

   Поздрав и себе си како да не ме читаш, ќе промашиш многу интересни работи.

 2.   И ти dijo

  Срамота за iPhone 6 не е на оваа листа. Каков безобразен андроид кој го напиша ова глупости.

 3.   ВОЛК dijo

  Оставате неколку Лумии кои даваат преглед на сè што сте ставиле.
  Lumia 1020, покрај 41 mpxl, чиста технологија и над сите оние во вашата споредба.
  Исто така, иако нешто стара, лумијата 925 ...

 4.   Рафа dijo

  Ова е размачкано од Самсунг што е во такт

 5.   Сурфање dijo

  Ајде да видиме дека камерата на iPhone 6 е добра, но колку и да изгледаат фотографиите и колку се остри, сепак е 8mpx, можеби има луѓе кои едноставно затоа што имаат 8mpx не го зеле предвид, но тоа не значи да се направи тоа е лоша камера. Ако детето е експерт за Андроид, тогаш оставете го да пишува за она што го знае, тоа е исто како да барате некој да напише пост за iPhone за да ги постави разликите со најновиот Samsung, не мора да бидете толку апсолутистички.

 6.   Симон Бад dijo

  Ова е ебан вработен или продаден на Самсунг. Чисто ѓубре овој напис, последен пат кога го прочитав на овој аналитичар или експертски насип, без сомнение нема да промашам ништо затоа што се бара непристрасна информација, а не ефтино рекламирање

 7.   antonio dijo

  Имам Mi4, и со сензор од 13 mpx и бленда од 1.8f / p, не разбирам зошто не го ставаш на список, траеше скоро една година со него и дојде од s5, дава скоро секој поминува во фотографски квалитет и тие дури не се ослободија да го споменуваат.

 8.   Роберто dijo

  Мислам, ја ставивте камерата на Galaxy S5 и не ја ставате онаа на iPhone 6, значи или сте слепи или никогаш не сте пробале iPhone 6, а за доказ има околу 100 видеа на YouTube што споредуваат камера на S5 со iPhone 6 и вистината Тоа е далеку супериорен, не се согласувам со списокот и ако насловот се смени подобро, тие се најдобрите андроид камери и не го заслепуваат мојот пријател.

 9.   Дејвид dijo

  Nexus подобра камера од лумијата 930, не ни посочувате !!! што да прочитате !!!

 10.   Франц dijo

  Lumia носи повеќе опции во фотоапаратот отколку многу смартфони што се на пазарот, имам Lumia 640 XL и пред тоа имав Galaxy S5 и дозволете ми да ви кажам дека мојата Lumia ги убива сите наведени тука. Не биди толку затворен кога универзално правиш напис за паметни телефони, наместо тоа ќе беше наречен „10-те Андроид смартфони со најдобра камера“ бидејќи на тој начин само покажа дека не знаеш ни што пишуваш се сите коментари пред Мои. Колку штета, никогаш нема да го прочитам овој блог повеќе ако сите зборуваат како тебе!